• Lifestyle  • Kouzlu Marrákeše propadl i Yves Saint Laurent

Kouzlu Marrákeše propadl i Yves Saint Laurent

Marrákeš, někdy také nazývaný „Červeným městem“, je mezi turisty jednou z nejoblíbenějších destinací v Maroku. Aby ne, toto bývalé císařské město okouzlí každého návštěvníka svou nenucenou kombinací starého a nového. Vydejte se tedy i vy na dovolenou s CK Blue Style do Maroka a pusťte se do průzkumu úzkých marrákešských uliček s jejich jedinečnou pohádkovou atmosférou, díky které si ho oblíbil například i slavný Winston Churchill.

Prozkoumejte uličky starého města

Ten bezesporu nejautentičtější zážitek vás bezesporu čeká, pokud se rozhodnete navštívit marrákešskou medinu – staré město. V úzkých uličkách to bzučí jako v úlu, místní obchodníci tu na svých barevných stáncích nabízejí snad vše, na co si vzpomenete. Nabízet vám budou kožené boty, kabelky, koberce, nádobí a spoustu dalších zajímavých věcí. Dojít se dá až k místním mini „továrnám“, kde uvidíte, jak všechna ta krása vzniká.

Nenechte si ujít dobře organizovaný chaos na náměstí Jemaa el-Fna

Nejznámější tržiště v Maroku se nachází na náměstí Jemaa el-Fna. Přes den se tu nic moc neděje, ale jakmile se setmí, náměstí se změní k nepoznání, ožívá světly, hudbou a všeobecně dobrou náladou. Projdete se mezi hudebníky, skupinami organizujícími různé soutěže, kejklíři a stánky s roztodivnými pochoutkami. Dejte si čerstvě vymačkané pomeranče nebo ochutnejte šneky (nebudete litovat, jsou opravdu velmi chutní). Nezapomeňte si též prohlédnout náměstí z výšky návštěvou jednoho z mnoha střešních barů, které kromě krásného výhledu na všechno to hemžení pod vámi dýchají tou skutečně nefalšovanou marockou atmosférou.

TIP: Náměstí je vždy plné turistů, obchodníků, ale bohužel i kapsářů, proto si vždy dobře hlídejte své věci. Místní tatéři mají svou taktiku, jak vám vnutit své služby. Pokud nebudete chtít mít potetovanou ruku henou, nezastavujte se a nepodávejte jim ruce. Stejně tak se nezastavujte u obchodníků s opicemi a nefoťte si je. Zvířata tím trpí a obchodníci po vás za to budou chtít bakšiš (spropitné).

Odpočiňte si v Jardin Majorelle, nejkrásnější zahradě v Marrákeši

Unikněte rušným ulicím města a vydejte se do nejoblíbenější zahrady Marrákeše Jardin Majorelle, zahrady, která vznikala dlouhých 40 let poté, co ji v roce 1922 navrhl francouzský malíř Jacques Majorelle. Exotickou zahradu je vhodné navštívit v odpoledních hodinách, kdy jsou v ulicích vysoké letní teploty. Hned, jak vkročíte do zahrady, ocitnete se v příjemné oáze klidu a chládku. Najdete zde rozsáhlou sbírku kaktusů, palem, vodních a rozličných zahradních rostlin. Jedním z nejvíce fotogenických míst v zahradě je sytě modrá vila. Celý komplex odkoupili v roce 1980 módní návrhář Yves Saint Laurent a jeho obchodní partner Pierre Bergé. V rámci prohlídky zahrady můžete navštívit také Muzeum berberského umění v Marrákeši. Nezapomeňte se zastavit v Boutique Majorelle, útulném obchodě nabízejícím řadu uměleckých doplňků, knih, obrazů a pohlednic inspirovaných dílem koho jiného, než módního návrháře Yves Saint Laurenta.

Vychutnejte si piknik v zahradě Menara

Další zahradou, která určitě stojí za návštěvu, je Menara. Kdysi královské útočiště, nyní místo populární mezi místními obyvateli. Autentický zážitek lze předpokládat zejména o víkendu, kdy se tu potkávají místní rodiny, sedávají pod olivovníky a užívají si vzájemnou společnost při rodinném pikniku. Hlavní lákadlem je uměle vytvořené jezero zásobované vodou z pohoří Atlas prostřednictvím zavlažovacích kanálů. Plavou v něm hejna kaprů, které na první pohled neuvidíte – hoďte jim však hrst krmiva pro ryby a rázem uvidíte, v jak hojných počtech jezero obývají. Krmivo zakoupíte ve stáncích přímo v areálu.

Ochutnejte autentickou arabskou kuchyni

Během návštěvy Marrákeše si určitě nenechte ujít návštěvu některé z místních restaurací. Nachází se zde spousta podniků, ve kterých můžete ochutnat marocké jídlo a užít si způsob stolování v úchvatně vyzdobených místnostech. Během jídla vás zabaví břišní tanečnice tančící za doprovodu tradiční folklorní živé hudby. A co vám doporučujeme ochutnat? Určitě byste neměli opustit Maroko, aniž byste ochutnali tajine. Tento tradiční způsob vaření spočívá v kladení masa, zeleniny a koření do hliněného hrnce, kde se poté dlouho a pomalu vaří. Jedná se o naprosto výjimečné jídlo, o kterém se vám bude snad i zdát!

Navštivte Medersa Ben Youssef

Medersa v překladu znamená islámská škola. Často dechberoucí architekturu těchto středisek islámského vědění můžete prozkoumat v bývalé islámské vysoké škole Ben Youssef, jedné z nejslavnějších v celém Maroku. Škola byla založena ve 14. století a v 16. století přestavěna, její struktura je tedy skutečně nadčasová. Nejhezčí je její otevřené vnitřní nádvoří, kde probíhalo samotné vyučování. Uprostřed něj se nachází bazén, jehož důmyslnou funkcí bylo krom té estetické i tlumení hluku. Zdi jsou zdobené ornamenty, ručně vykládané dlaždicemi a nápisy z koránu, které na první pohled jen tak nepoznáte. Ve druhém patře se nacházejí malé místnosti, koleje, v nichž kdysi žili studenti. Škola byla schopna ubytovat až 900 studentů.

Obdivujete krásu mešity Kutubíja

Kutubíja je největší mešitou v Marrákeši a vstupovat do ní mohou jen muslimové, avšak obdivovat ji můžete i z venku. V ulicích okolo mešity kdysi dávno prodávalo knihy až 100 pouličních prodejců, z čehož vznikl i název Kutubíja neboli knihkupec. Minaret mešity je vysoký 77 metrů a jelikož jsou všechny okolní budovy (a do určité míry vlastně celé město) výškově přizpůsobeny, je minaret vidět na kilometry daleko. Krásný pohled na věž Kutubíjy je z nedalekého městského parku Lalla Hasna.

Vydejte se tedy s cestovní kanceláří Blue Style do Maroka – buďto do jednoho z místních nádherných letovisek, nebo rovnou na poznávací okruh Marokem. Zcela jistě nebudete litovat.

DailyStyle PROMO: Článek je komerční prezentace