Kultura ožívá: Vyrazte na výstavu Toyen nebo Boženy Němcové
Po několika měsících začíná kultura v naší republice zase ožívat. Důkazem toho jsou mimo jiné výstavy. Na dvě z nich se podívala i naše redakce. A jaké že výstavy to byly a co na nich můžete vidět?
Toyen: Snící rebelka
Již 4. května otevřela Národní galerie Praha výstavu jedné z nejvýznačnějších českých umělkyň 20. století Toyen. Navštívit jí můžete ve Valdštejnské jízdárně, samozřejmě za zvýšených hygienických podmínek, a stojí za to. Výstava s podtitulem Snící rebelka mapuje důležité tvůrčí etapy umělkyně (od krajinek, artificialismus až po surrealistické obrazy) a také dominantní témata jejích děl (poezie, příroda, erotika…).
Toyen rodným jménem Marie Čermínová, žila v letech 1902- 1980. Patří mezi nevýznamnější a nejoriginálnější umělkyně 20. století. Ještě za svého života se velmi proslavila ve Francii. Její výrazná a nezaměnitelná tvorba, životní postoje a názory vzbuzují o její osobu a díla zájem napříč celým světem. Během šedesáti let své tvůrčí činnosti, kdy se potkávala a pracovala s lidmi jako Jindřich Štýrský, André Breton, Yves Tanguy, Victor Brauner, Annie Le Brun vytvořila mnohovrstevné a průkopnické dílo.
Výstavu vytvořily kurátorky Anna Pravdová, Annie Le Brun a Annabelle Görgen-Lamers, přičemž na spolupráci se podílely tři prestižní instituce, a to Národní galerie Praha, Hamburger Kunsthalle a Musée d´Art Moderne de Paris- Paris Musée.
Jak říká sama kurátorka Anna Pravdová: „Výstava ve Valdštejnské jízdárně bude rozdělena do časových úseků reflektujících důležité etapy tvorby Toyen- artificialismus, první surrealistické období ve třicátých letech, druhou světovou válku, její pařížský exil po roce 1947 a účast na akcích francouzské surrealistické skupiny, i spolupráci s Éditions Maintenant. Zdůrazní rovněž témata jako poezii, přírodu, erotiku, alchymii, analogii, sen a noc. Představeny budou nejen obrazy, kresby a koláže, ale i bohatá ilustrační tvorba. Zaměřuje se také na zásadní spolupráci Toyen s přáteli, jak z pražské, tak pařížské surrealistické skupiny, ať už to byli malíři či básníci: Jindřich Štýrský, Jindřich Heisler, André Breton, Benjamin Péret, Radovan Ivšič, Annie Le Brun. Díla budou zapůjčena z českých a evropských muzeí i soukromých sbírek.“
Vidět zde tak můžete díla Spící, Po představení, Mýtus světla, V určitou chvíli, cyklus Schovej se válko, Magnetová žena, Léto, Meluzína, Bílá paní, a to až do 15. srpna 2021. A popravdě by byla ohromná škoda si právě tuto výstavu nechat ujít, protože Toyen a její obrazy vás budou nutit přemýšlet, fantazírovat, zamýšlet se, objevovat. Naprosto vypnete od okolního světa, budete jen vy a obrazy. To vám nikdy žádná online akce nenabídne.
Svět pohádek Boženy Němcové
Od pondělí 11. května mohou milovníci pohádek navštívit v obchodním domě Kotva interaktivní výstava Svět pohádek Boženy Němcové, která připomíná oblíbené pohádky jak v literární tak filmové a audio verzi. Kromě jejích děl, přibližuje výstava i samotný život této významné české spisovatelky. K vidění je tak například replika psacího stolu, u něhož své knihy tvořila. Největším lákadlem jsou pak bezesporu kostýmy z pohádek, jako Tři oříšky pro Popelku, Tři bratři, Princ a Večernice nebo S čerty nejsou žerty a rovněž kostýmy z minisérie Božena. Celkem je k vidění 42 kostýmů.
Stěžejním prvkem výstavy je pak osm tematických pokojíčků, které vás vtáhnou přímo do pohádky. Třeba v nebi si můžete odpočinout na mráčcích, v pekle pak zadovádět v pekelném kotli. Malé Popelky si pak můžou vyzkoušet, jaké to je třídit hrách od popela. Jak říká kurátorka výstavy Zuzana Tóthová: „Jednotlivé pokojíčky spojují edukaci a zábavu. Děti si v nich užijí legraci a zároveň slouží jako poutavý vzdělávací prvek.“
V rámci výstavy se můžou návštěvníci podívat, jak se měnila vydání knížek v jednotlivých časech, na obrazovkách mohou shlédnout filmové ukázky nebo se zaposlouchat do audio verzí, které namluvili mimo jiné Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Erika Stárková.
Na výstavu se vchází skrz 2,5 metrů vysokou repliku její knihy a pak už návštěvníky čeká zábava na více než 1000 metrech čtverečních. „Cílem výstavy je podpora četby u dětí, protože čtení rozvíjí fantazii, představivost vnímání našeho světa. A porozumění pohádkám je pro děti obzvlášť důležité. Učí nás základním morálním hodnotám, rozpoznávat dobro od zla, pomáhat nezištně slabším nebo třeba nebát se postavit zlu čelem,” dodává producent výstavy Viktor Mastník.
Tato výstava byla slavnostně zahájena již den před otevřením, tedy v neděli 10. května, za přítomnosti herečky Tatiany Dykové, herečky Ivany Jirešové, zpěvačky Marty Jandové herce Pavla Trávníčka, kteří společně přestřihli pásku a otevřeli tak pomyslnou bránu do světa pohádek. I když je členům naší redakce už, no že už zkrátka nejsou dětmi, tak si výstavu maximálně užili. Kdo by nechtěl vidět na vlastní oči šaty z Popelky nebo si zadovádět v pekelném kotli. Na výstavě Svět pohádek Boženy Němcové se vrátíte do dětských let, i když už jste tyto roky několikrát znásobili.
Výstava potrvá do konce letošního roku a navštívit ji můžete ve 4. patře obchodního domu Kotva, denně vždy od 9:00 do 21:00 hod.
Pojďte si užít kulturu, která po dlouhé odmlce dostává zelenou.