• Lifestyle  • Laterna fest propojí divadlo s digitálními technologiemi

Laterna fest propojí divadlo s digitálními technologiemi

Laterna magika s koncem sezóny přináší první ročník multižánrového a multimediálního festivalu. Laterna fest v termínu 21.–26. června nabídne výběr zahraničních divadelních inscenací, které pracují s digitálními technologiemi, a další pestrý program. Celým festivalem se bude prolínat téma technologického pokroku s environmentální krizí.

Jak technologický pokrok ovlivňuje divadlo a umění obecně? Dokážeme využít digitální technologie k dosažení katarze, aniž bychom ztráceli v jiných sférách, jako jsou třeba mezilidské vztahy? Technologickým pokrokem, ale také environmentální krizí či návratem ke kořenům se bude 21.–26. června zabývat Laterna fest, díky němuž mají diváci jedinečnou možnost zhlédnout díla progresivních souborů z Francie, Belgie a Maďarska či navštívit koncert nebo interaktivní výstavu. V rámci programu proběhnou i workshopy a diskuse na téma nové technologie v živém umění.

První ročník festivalu si klade za cíl prezentovat odlišné aspekty využívání nových technologií v divadelním díle a zabývá se otázkou, čím tato spojení posouvají vývoj divadla kupředu a naopak, kde nás technologie vzdalují od bezprostředního prožívání. V duchu Laterny magiky využívají všechny inscenace, které jsme vybrali na festival, unikátní jevištní poetiku a mnohost forem. Jsem nadšený, že naše pozvání přijala taková velká jména jako například soubor Adrien M & Claire B z Francie,“ vysvětluje umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry a dodává: „Doufejme, že se z Laterna festu stane tradice. Osobně je pro mě důležité do Čech zvát špičkové tvůrce ze zahraničí. Je to obrovská inspirace pro celý obor.“

Francouzská dvojice Adrien M & Claire B přijede do Prahy s projektem Acqua Alta, který se skládá z divadelní inscenace a dvou navazujících interaktivních výstav. Inscenace s podtitulem Záplava v inkoustově černé se zabývá tématy, jako je environmentální žal, strach z neznámého a jak se s ním vypořádat. Představení se hraje 21. a 22. 6. ve 20 hod. na Nové scéně Národního divadla.

Program je hodně provázán. Na divadelní inscenace navazují interaktivní vnitřní i venkovní výstavy,“ říká dramaturgyně festivalu Miřenka Čechová. „Diváci budou mít možnost přímo si vyzkoušet, jak se tvoří virtuální realita a jak s ní pracují tanečníci. Zároveň jsme chtěli, aby byl festival přístupný všem. Část programu je určená i dětem. Na Laterna festu si klademe otázku, jak nás digitální umění posouvá a kde nás naopak vzdaluje od bezprostředního prožívání.“ Tvůrci festivalu se zabývají otázkou, zda je technologický pokrok jedinou cestou, kterou bychom se měli vydat, a proto jsou na programu také témata navracející nás ke kořenům, k rituálům, k budování empatie a mezilidských vztahů, uvědomování si propojení člověka s přírodou.

Téma přírodních katastrof zpracovává i inscenace Dimanche souborů Focus Company a Chaliwaté Company z Belgie. Ve třech dějstvích se věnuje třem současným celosvětovým hrozbám – globálnímu oteplování, ničivé síle hurikánů a vlnám tsunami. Večer na pomezí snové představivosti a skutečnosti nabídne vtipný a citlivý pohled na chování lidí uprostřed řádění přírodních živlů. Autoři vytvořili poetické dílo, které v sobě propojuje fyzické divadlo, objektové a loutkové divadlo, herectví a videoprojekci. Uvidíte 24. a 25. 6. ve 20 hod.

Umělecká skupina BANDART z Maďarska se na festivalu bude 26. 6. v 16 hod. prezentovat inscenací Ann-droid pro děti od 4 let. Představení spojuje divadlo s nejmodernějšími počítačovými technologiemi, jako je projekce, chytrý LED kostým, robotický míč a dron. Před zraky diváků tak ožívají kreslené obrázky, pohyby herců odrážejí obrazy promítané na plátno a všechny tyto prvky společně vytvářejí zážitek podobný 3D filmu. Inscenace získala cenu diváků za nejlepší dětské představení roku 2019 v Maďarsku.

Laterna fest zve návštěvníky do Galerie magika, která se otevře v sousední provozní budově a bude přístupná zdarma. Přenesete se zde do jiného světa – s nasazenými VR brýlemi zažijete putování na posvátné místo mezi Mongolskem, Čínou a Sibiří, kde probíhá vzácné setkání šamanů. Zažijte jejich nadpřirozený tanec díky projektům Constellation of the Flesh a Kykeon slovenské umělkyně Márii Júdové, která zároveň povede 23. 6. workshop Na pomezí tance a virtuální reality,

Druhý workshop ukazuje restrukturalizaci tělesných návyků a klade důraz na spolupráci a zpomalování procesu stárnutí. Laterna magika se spojila s Eliškou Benešovou a Jakubem Zemanem, kteří účastníkům představí metodu Fighting Monkey. Cílem workshopu, který se koná 24. 6., je pomoci porozumět principům, na nichž funguje lidský pohyb, ukázat jak stres a stálý tlak ovlivňují naše vnímání, chování i konání a jak se tvořivě přizpůsobit nejrůznějším i neočekávaným situacím.

Připadá mi smysluplné, když se můžeme dozvědět o tom, co vnímáme, více. Sama se těším na diskusi se současnými tvůrci moderovanou forenzní analytičkou zabývající se též umělou inteligencí Kateřinou Lesch,“ láká na další program festivalu Miřenka Čechová. „Uprostřed festivalu se snad všichni potkáme na koncertě mladých syntetických mágů Killiekrankie.“

Náměstí Václava Havla a nedaleké čapadlo Hollar oživí venkovní interaktivní výstava Fauna. Deset velkoformátových plakátů si budete moci prohlédnout pomocí aplikace rozšířené reality.

My se nejvíce těšíme na představení Acqua Alta. Pokud vás program zaujal a chcete se dozvědět více, navštivte web Národního divadla.

Zdroj: Laterna magika archiv