• Lifestyle  • 7 duhových knižních tipů

7 duhových knižních tipů

Červen je Pride Month, období, kdy si v Česku i v mnoha zemích světa připomínáme boj za lidská práva LGBTQIA+ komunity. Vybrali jsme pro vás tematické knihy, po jejichž přečtení budete mít blíže k pochopení životů těch, kteří tu byli vždycky, ale ne vždy měli možnost a odvahu projevit své pravé emoce a touhy.

Můj policista (Bethan Roberts)

V tomto sugestivním portrétu Anglie 50. let Bethan Roberts představuje skutečný milostný trojúhelník policisty Boba Buckinghama, jeho ženy a spisovatele E. M. Forstera. Je to hluboce procítěný příběh o vášnivé vytrvalosti lásky a o zkáze, kterou způsobuje represivní společnost.

Marion a Tom se poznají v 50. letech v Brightonu. Učí ji plavat, jemně ji ve vodě nadnáší ve stínu slavného městského mola a Marion se zamiluje. Je přesvědčená, že pro fungování jejich vztahu to bude stačit. O několik let později potkává Tom poblíž brightonského muzea Patricka. Patrick je okouzlen a otevírá Tomovi bránu do nového, okouzlujícího, sofistikovaného světa umění, cestování a krásy. Tom je policista a v této době je pro něj bezpečnější oženit se s Marion a s Patrickem se setkávat tajně. Oba milenci se o něj musí dělit, dokud to jednoho z nich nezlomí.

Podle knihy Můj policista se aktuálně připravuje film, který by se měl objevit v kinech v říjnu tohoto roku. Toma si zahraje Harry Styles, Marion ztvární Emma Corrin, kterou můžete znát jako Dianu v seriálu The Crown, a role Patricka se zhostí David Dawson.

Byli jsme tu vždycky (Filip Titlbach)

„Jednou jsem se zeptal mámy, co bude dělat, až budu dospělej a přivedu domů manžela s dětmi. Na to mi řekla, že doufá, že ona už nebude naživu,“ vzpomíná třiadvacetiletý Kryštof. Queer lidé se po celém světě stávají předmětem kulturních válek a politických bojů. Novinář a moderátor Filip Titlbach, jehož hlas můžete pravidelně slyšet v podcastu Studio N, jim poskytl příležitost promluvit o svých životech i nesnázích, kterým musí čelit, ve třinácti výjimečně důvěrných rozhovorech.

Respondenti v rozhovorech mluví o šikaně a nenávisti, strachu a stresu, o sebevražedných myšlenkách či přímo pokusech. V knize je popsána i dlouhá a bolestná cesta k objevení své identity. Jednotlivé osobní zpovědi jsou doplněny vysvětlivkami odborných pojmů, takže čtenář se může dozvědět to, jak se dnes obecně definuje třeba „cisnormativita“, ale i o tom, jak její tlak daný člověk-hrdina každodenně prožívá ve svém vlastním životě.

Tuhle knihu s originální obálkou, v níž se zrcadlí každý z nás, jste při nejmenším mohli letos zaznamenat na sociálních sítích. Byli jsme tu vždycky problematiku queer lidí přibližuje u nás zatím nejkomplexněji a my ji vnímáme jako takový milník v české literatuře a kultuře. Srozumitelně a nenásilně, ovšem současně velmi naléhavě je v ní ukázáno, že s queer lidmi je i v Česku nezřídka zacházeno jako s občany druhé kategorie, a to v řadě konkrétních situací, jejichž potenciální obtížnost by nezasvěceného čtenáře ani nenapadla.

Srdcerváči (Alice Oseman)

Charlie je nervák a někdy až moc přemýšlivý kluk. Minulý rok pro něj nebyl dvakrát dobrý, ale aspoň už ho nikdo nešikanuje. Nick Nelson je zase veselý, měkkosrdcatý hráč ragby. O Charliem něco slyšel, ale nikdy neměl příležitost si s ním promluvit. Až do začátku ledna, kdy se Nick a Charlie potkají na jedné společné hodině. I když jsou povahově zcela odlišní, rychle se z nich stanou přátelé, ale mohlo by z toho být i něco víc?

Tip pro čtenáře, kteří si chtějí odpočinout od většího množství textu. Srdcerváči jsou komiksem, který se stal natolik populárním, že podle něj nedávno na Netflixu vyšel seriál. Autorka Alice Oseman zdaleka nezůstala jen u jedné knihy – přečíst si můžete již čtyři komiksy a je doplňující novelu Nick a Charlie, kterou v květnu vydalo nakladatelství CooBoo.

Linie krásy (Alan Hollinghurst)

Když kniha Linie krásy poprvé vyšla v češtině v roce 2006, její autor Alan Hollinghurst, měl už tehdy titul nekorunovaného krále britské homosexuální literatury, který si vysloužil za své tři předchozí romány. Za tento spisovatel získal v roce 2004 Bookerovu cenu.

Nick Guest, mladík ze skromných poměrů a čerstvý absolvent Oxfordu, dostane možnost sdílet domácnost s rodinou konzervativního poslance Geralda Feddena. V honosném londýnském domě Feddenových se však nesmělý, kultivovaný Nick, prahnoucí po všem vytříbeném a stylovém, rozhodně necítí jako pouhý podnájemník. Feddenovy – dravého kariéristu Geralda, jeho noblesní manželku Rachel, syna Tobyho, svou platonickou lásku, i maniodepresivní dceru Catherine – přijme beze zbytku za svou druhou rodinu. Pak však přichází první skutečná láska, první seznámení s londýnskou gay scénou, první lajna kokainu, první setkání s AIDS.

Román Linie krásy není jednoduché čtení. Těm, kteří se dokážou prokousat i přes mnohdy šokující scény, se však otevře neskutečně svěží, vtipný a pravdivý obraz jedné kapitoly britských dějin. Kapitoly, která svou upjatostí a pokrytectvím významně poznamenala celou jednu generaci Britů.

Poprvé a rozhodně ne naposled (Hugo Hartman)

Novinka od nakladatelství Yoli a young adult debut Huga Hartmana Poprvé a rozhodně ne naposled je příběhem o prvním zamilování, o lásce, která bolí jako čert, ale stojí za to… a taky o tom, že babičky mají vždycky pravdu.

Šestnáctiletá Bedřiška je na cestě do malého městečka ve středních Čechách, kde dřív trávila letní prázdniny. Teď sem ale přijíždí na dědův pohřeb. Smutná událost ji spojí se svéráznou Horákovou, drsňačkou, která se ničeho nebojí, má šílené nápady a tajemnou minulost. Bedřišku to k ní nevysvětlitelně táhne. Když se ale seznámí s dalšími místními vrstevníky, zjišťuje, že není zdaleka jediná, kdo má o Horákovou zájem.

Poslední stanice (Casey McQuiston)

U tipů pro mladší čtenáře ještě zůstaneme s LGBTQ+ romancí od autora bestselleru Červená, bílá a královsky modrá.

Třiadvacetiletá August se stěhuje do New Yorku, aby sama sobě dokázala, že její cynický životní postoj je ten jediný správný – nevěří v osudovou lásku a už vůbec nevěří v nic, co by jen vzdáleně zavánělo nadpřirozenem. Je odhodlaná procházet životem sama. A práce v palačinkárně ani stěhování k podivínským ezo spolubydlícím na tom nic nezmění. Není šance, že by se její každodenní cesty do práce mohly stát něčím víc než jen nudnou rutinou. Jenže pak potká v metru nádhernou dívku. Jane je oslnivá, okouzlující a tajemná. Nosí kožený křivák, na tváři jí září hřejivý úsměv a nějakou záhadou se objeví vždycky, když potřebuje August zlepšit den. Netrvá dlouho a August je v tom až po uši. Pak si ale všimne, že na Jane je něco zvláštního. Není jen oldschoolovou punkerkou se zálibou v sedmdesátkách. Je doslova zakletá v čase! A August bude muset udělat nemyslitelné, aby ji z pasti času zachránila.

Malý život (Hanya Yanagihara)

Kniha, která vyvolala bolest v mnohých. Možná ji znáte, možná jste o ní slyšeli, ale hádáme, že ne každý ji opravdu četl – nebo zvládl dočíst. Jedná se o náročnější čtení, po jazykové stránce, ale právě i té emoční (radši mějte poblíž kapesník). Je to příběh o utrpení, přátelství, lásce, sexuální orientaci, zneužívání. Čtenáře určitě nenechá v klidu, někdo ji s prohlášením, že je to to nejdepresivnější, co kdy četl, radši zahodí, jiný si z ní bude vypisovat zajímavé a silné myšlenky. Hanya Yanagihara mistrovsky vylíčila, jak se láme srdce, a podrobila nelítostnému zkoumání tyranii zkušenosti a paměti. Ještě smutnější je fakt, že Malý život v dnešní době jen tak v knihkupectví neseženete, a i kvůli tomu je obvykle také vypůjčován z knihovny. Pokud na tento román narazíte, má rozhodně cenu si ho přečíst.

Když se čtyři spolužáci z malé vysoké školy v Massachusetts přestěhují do New Yorku, aby se pokusili prorazit, jsou bez peněz, ztracení a kupředu je pohání jen jejich přátelství a ctižádost. Hezký laskavý Willem, začínající herec; bystrý, občas krutý malíř DžejBí s ostrým jazykem, který se chce prosadit ve světě umění; utrápený architekt Malcolm, nešťastný ve špičkové firmě; a rezervovaný, geniální, tajemný právník Jude, kolem něhož se jejich životy točí. Během několika následujících desetiletí se vzájemné vztahy prohlubují a nabírají temnější odstíny, poznamenané závislostí, úspěchem a pýchou. Ale jak si každý z nich dříve či později uvědomí, největší výzvou je pro ně pro všechny Jude sám; ve středním věku děsivě nadaný soudní advokát, ale v soukromí stále zlomenější člověk, s myslí i tělem zjizvenými hrůzným dětstvím a poznamenaný takovým traumatem, až se sám bojí, že je nikdy nedokáže překonat – a že jeho minulost bude navždy určovat jeho život.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8