• Events  • Letošní designSUPERMARKET ocenil umělce hned ve čtyřech kategoriích

Letošní designSUPERMARKET ocenil umělce hned ve čtyřech kategoriích

Mezinárodní festival současného designu designSUPERMARKET je za námi. Kdo jsou letošní vítězové?

Vyhlášení cen designSUPERMARKET03

Minulý týden se v Kafkově domě konal již devátý ročník mezinárodního festivalu designSUPERMARKET, který má za cíl podporovat autorskou tvorbu mladých designérů. K programu neodmyslitelně patří i udělování cen za nejlepší produkt, letos však byli umělci oceněni hned ve čtyřech kategoriích. Z více než stovky vystavujících autorů vybírala odborná redakce časopisu Dolce Vita vítěze v kategoriích móda, šperk, interiérový produkt a papír. A kteří designéři si tedy domů odnesli ocenění? Značka Blueberries získala cenu za nejlepší šperk, v módě zabodoval Buffet Clothing, vítězem v oblasti interiérového produktu se stalo Durch Duo a v kategorii papír jím bylo VOALA.

„Úroveň mladého designu a množství kvalitních projektů v Čechách rok od roku roste, a proto pro nás bylo letos v redakci rozhodování o tom, komu udělit cenu za nejlepší produkt opravdu těžké. Rozhodli jsme se místo jedné ceny udělit hned čtyři a to v kategoriích šperk, móda, interiérový produkt a papír,“ komentovala letošní udílení cen Danica Kovářová, šéfredaktorka Dolce Vity.

 

Značka Blueberries byla založena šperkařkou Markétou Richterovou a designérem Zbyňkem Krulichem, a to právě v době zrání borůvek, od čehož získala i svůj poetický název. Blueberries se může pyšnit luxusními šperky, které vznikají poněkud netradičně – jsou totiž vyrobené pomocí technologií 3D tisku. Autoři si pohrávají s kombinací abstraktních geometrických tvarů a přírodních motivů. Na festivalu bylo možné zakoupit jak limitovanou kolekci 2016 BLOOM, tak i stálé kolekce Star a Frost.

Blueberries

Blueberries

Další vítěz, Buffet Clothing, je módní značkou, která se zaměřuje na udržení rovnováhy mezi designem a oblečením na každodenní nošení. Z produktů této značky čiší bezstarostnost a láska ke streetové módě.

Absolventky Textilní tvorby pražské VŠUP Dana Elsterová a Anežka Podzemská stojí za další vítěznou značkou, Durch Duo, která představila kolekci ručně tkaných a vyšívaných koberečků Pastva. Umělkyně se při tvorbě inspirovaly pocity z přírody a nekonečnými dojmy. Výsledkem je dílo oplývající souhrou materiálů, hravostí a osobitostí.

Buffet Clothing

Buffet Clothing

Cena za nejlepší produkt v oblasti papír putovala ke grafickému studiu a knihařské dílně s názvem VOALA. Na designSUPERMARKETU byla k vidění limitovaná kolekce sešitů, které vznikaly prostřednictvím sítotiskového experimentu s barvami. Každý sešit je skutečný unikát. Vybraný způsob tvorby vnáší do díla proměnlivost a zároveň je zde citelný dotek lidské ruky. Na návrhu obálek se spolupodílela i umělkyně Lívie Mezovská.

Navštívili jste letos designSUPERMARKET? A kdo byli vaši favorité?

Zdroj fotografií: designSUPERMARKET