• Lifestyle  • Mánes opět žije!

Mánes opět žije!

Souhra vytříbené gastronomie a výtvarného umění láká do zdařile zrekonstruované budovy Mánes, unikátního skvostu českého funkcionalismu.

291

Historie

Mánes je ikonickou stavbou českého funkcionalismu, situovanou v samém srdci historické metropole, s impozantními výhledy na nejvýznamnější pražské památky. Historie budovy sahá do 30. let minulého století, kdy Spolek výtvarných umělců Mánes získal pozemky, na kterých stávaly Šítkovské mlýny, a s finanční pomocí prezidenta Masaryka zahájil 43 let po svém založení práce na stavbě vlastní společenské a výstavní budovy. Dle návrhu architekta Otakara Novotného objekt důmyslně spojil pravý břeh Vltavy s jižním cípem Slovanského ostrova. V podstatě byla čistě a minimalisticky řešená funkcionalistická kvádrová stavba s velkými prosklenými plochami umístěna na železobetonový most a spolu s Šítkovskou vodárenskou věží vytvořila jedinečnou kompozici, zapsanou na seznam kulturních památek ČR. Už tehdy byla součástí vnitřních prostor Mánesu kromě velkého výstavního sálu, menších výstavních a přednáškových prostor a rozsáhlého zázemí pro ediční a kancelářskou činnost spolku, prostorná restaurace s terasou, na jejíž výtvarné výzdobě se podílel kubistickými freskami malíř Emil Filla.

Rekonstrukce

Účelem zdařilé generální rekonstrukce, kterou objekt prošel v letech 2012 -2014, bylo navrácení původní podoby z 30. let 20. století, avšak s doplněním o veškeré moderní technologie, potřebné pro bezchybné fungování jak výstavních, tak gastronomických provozů. Mánes se opět mohl stát centrem kulturního a společenského života a plnohodnotně navázat na svou slavnou minulost. Pod taktovkou společnosti Mánes Group a.s. byly pak v roce 2015 dodatečně zrekonstruovány dle projektu architekta Michala Postráneckého, „architekta mrakodrapů“, působícího dnes na Floridě, interiéry restauračních prostor a byl konečně znovuobnoven i provoz gastronomických provozů.

restaurant-manes-original

restaurant-manes-po rekonstrukci

Harmonie gastronomie a výtvarného umění

Společnost Mánes Group a.s. provozuje v objektu Art Restaurant Mánes, Grill Teracce, Art Café a Lounge Bar. Filosofií provozovatelů je navázat na slavnou minulost Mánesu a podpořit unikátní genius loci a ojedinělou krásu a potenciál tohoto jedinečného místa spojením vrcholné gastronomie s krásou výtvarného umění a širokou nabídkou společenského vyžití na nejvyšší úrovni.

Ve spodní části objektu, s přímým propojením s letními terasami a Terrace Grillem a s dechberoucími panoramatickými výhledy, se nachází Art Restaurant Mánes. V jeho nádherných interiérech, které byly zrekonstruovány s maximálním respektem k původní podobě restaurace, si můžete vychutnat to nejlepší z tradiční české kuchyně známého šéfkuchaře Jaroslava Zahálky, obklopeni krásou původní freskové výzdoby Emila Filly, ale i současných autorů, například malíře Jana Hanuše, sochaře Petra Ševčíka, nebo fotografa Martina Lukače.

Ve střední části, s napojením na velký výstavní sál, je Lounge Bar, zaměřený na moderní gastronomii a nabízející fine dining nabídku jídel. Lounge Bar má společnou část, elegantní dámský a velkoryse vybavený pánský salon, zařízený ve vytříbeném stylu a vyzdobený díly fotografa Jadrana Šetlíka, designera a uměleckého skláře Rudolfa Burdy a designerky Barbory Daušové.

Galerie_Mánes

Zdroje: 1