• Events  • Zažijte jubilejní ročník festivalu ilustrace a komiksu LUSTR

Zažijte jubilejní ročník festivalu ilustrace a komiksu LUSTR

Festival LUSTR, který se koná od 21. do 26. září v Holešovické tržnici, přiváží do Prahy deset světových ilustrátorských festivalů a ukáže to nejlepší z české scény za poslední dekádu. 

Festival ilustrace a komiksu LUSTR, největší přehlídka svého druhu v Česku, vstupuje do jubilejního ročníku. K oslavě své dekády přizval deset přehlídek ilustrace, komiksu a uměleckého self-publishingu z různých koutů světa, aby společně vytvořili Metafest – festival festivalů, které přežily čas covidu. 

„Soupiska vybraných festivalů, které jsme pro tuto příležitost postupně oslovovali, vznikala více než dva roky a postupně se velmi proměnila – mnoho akcí, s nimiž jsme domlouvali spolupráci v období pandemických let, bohužel zanikla nebo není jisté, zda budou nebo nebudou pokračovat,“ uvedla kurátorka výstavního programu Barbora Müllerová.

Na Metafestu se představí také teprve připravovaný festival Future Off, jehož první uvedení ve francouzském Angoulême se plánuje na začátek příštího roku. Vedle ilustrátorů, komiksových tvůrců a kurátorů z Hongkongu, Taiwanu, Španělska, Řecka a dalších zemí světa představí LUSTR v samostatné výstavní sekci také to nejlepší z tuzemské tvorby. 

Český salonek

Prezentaci vyhrazenou národním scénám se festival letos atypicky rozhodl věnovat těm, kteří v minulosti na LUSTRU nejvíce zazářili. Součástí je pražská premiéra výstavy Kdo vypráví komu o čem, se kterou David Böhm a Jiří Franta zabodovali v Londýně. Výstavou se připojí rovněž další letošní oslavenci, ilustrátorské duo Tomski&Polanski, které tvoří rovněž deset let. 

V programu festivalu nebude chybět tradiční Showcase mladých talentů, díky níž se mají možnost veřejnosti ukázat mladí nadaní tvůrci, kteří vzešli z otevřené výzvy. Odborná porota vybrala 35 jmen z více než čtyř stovek přihlášek. Volná přehlídka tak koncentruje celou škálu navzájem odlišných a patřičně osobitých vizuálních stylů.

Propojení sportu a umění

Poprvé se na festivalu prezentuje kulturní platforma Sport in Art, která je ukázkou propojení sportu a uměleckého vyjádření. Ukazuje, že tyto dva světy jsou i přes svou odlišnost možnou vzájemnou inspirací. A to jak v současné české ilustraci, tak při hledání odpovědi na otázku, jak může propojení sportu a umění nadále formovat naši kulturu. Na LUSTRU představí díla mladých ilustrátorů na téma Game Changer a návštěvníci budou mít možnost ocitnout se v autentické sportovní šatně. 

Program nabitý setkáními a přednáškami 

Festivalové portfolio rozšiřuje doprovodný program, díky němuž se budete moci potkat s ilustrátory, komiksovými kreslíři, nakladateli, scénáristy i zahraničními kurátory. Ať už při přednáškách, komentovaných prohlídkách, ilustrátorských, komiksových a tiskařských workshopech, LUSTR Talks či diskusích u kulatého stolu na aktuální témata, jako jsou klimatické změny či angažované umění. Chystají se také prezentace knížek pro děti i dospělé či živá komiksová čtení. Pokud jste příznivci ilustrace a komiksu, určitě doporučujeme festival, který se koná od 21. do 26. září ve třech halách Holešovické tržnice, navštívit. 

Zdroj: LUSTR festival archiv