• Lifestyle  • Morbius bude pít krev nejednomu divákovi

Morbius bude pít krev nejednomu divákovi

Smrtelně nemocný doktor Michael Morbius hledá celý život lék, až si nakonec nechá do žil píchnout kletbu. A příjemný zážitek to není ani pro diváka.

Asi se nezmýlím, když řeknu, že do kina vstoupila jedna z nejhorších marvelovek. Od filmu jsem neměla vysoké očekávání, ale přesto mě zamrzelo, že od momentu jeho zkouknutí mi nepomohl trénink ve fitku, spánek, ani tendence být hodná k tomu, abych našla nějaká větší pozitiva. Po megaúspěchu poslední pavoučí série se dalo očekávat, že Morbius bude mít k přeskočení laťky daleko, ale vypadá to tak, že Sony s tímto krvelačným antihrdinou zažije ještě bolestivý dopad.

Hlavní postava snímku Michael Morbius (Jared Leto) od narození trpí vzácnou krevní chorobou. Ta ho v dětství svede dohromady s jeho kamarádem Milem (Matt Smith), který bojuje se stejnou nemocí. Michael je ovšem génius. Vyroste z něj doktor, který odmítne Nobelovu cenu, protože jeho zázračná umělá krev zachraňující miliony životů po celém světě byla jen vedlejším produktem jeho výzkumu a nikoli hlavním cílem – tedy nalezením léčby. Po sérii neúspěšných experimentů se rozhodne k zoufale riskantnímu činu. Z Kostariky si do své newyorské laboratoře doveze netopýry, kteří se živí krví, a jejich DNA zahrne do výzkumu léku.

Po úspěšném testu na zvířatech a finanční dotaci od Mila se Michael vydá se svou asistentkou doktorkou Martine (Adria Arjona) a skupinou ozbrojených chlápků do mezinárodních vod provést finální experiment. Zdánlivě fungující lék ho ale změní v lovce.

Filmový snímek, jehož režie se ujal Daniel Espinosa, zpracovává fajn téma a kladně hodnotím i obsazení oscarového Jareda Leta, který se sice mohl do role ještě o něco více ponořit, ale působí víceméně přirozeně a koukatelně – ale ne v momentě, kdy nahodí svou upíří tvář. Když se změní, vypadá jako Angel z Buffy, přemožitelky upírů, je to určitě spíše na škodu a spolu s dalšími vizuálními efekty a uchopením akčních scén je to podle mě od tvůrců krok zpět. Příběh je místy dost zkratkovitý a hodně věcí zůstane neobjasněných. Nějaká snaha o humor tam je, ale ve výsledku působí spíše trapně – stejně jako tragikomická postava Mila v podání Matta Smithe.

Ani nevím, jestli je Morbius více k smíchu, nebo k pláči – můžete posoudit sami, pokud se vám bude chtít platit lístky do kina…

Zdroj: Falcon