• Events  • Nahlédněte s námi do okouzlující výstavy šatů Oscara de la Renty!

Nahlédněte s námi do okouzlující výstavy šatů Oscara de la Renty!

Ikonický návrhář Oscar de la Renta je pro svět ženského odívání nezapomenutelnou osobností. Jeho tvorba doprovázela ženy na ty nejvýznamnější příležitosti po celá desetiletí a všechna tato nevídaná krása se nyní nachází pod jednou střechou. Chcete ji také vidět?

Některé modely z dílny Oscara de la Renty se u nás naposledy objevily během prvního ročníku ostravského Fashion Weeku v minulém roce. Expozice The Glamour and Romance of Oscar de la Renta, která se nachází v Museum of Fine Arts v Hustonu, však představuje téměř 70 šatů, které demonstrují de la Rentův talent a kreativitu nabytou z nejrůznějších kultur po celém světě.

Kurátorem výstavy je de la Rentův celoživotní přítel, André Leon Talley, díky kterému je výstava mnohem osobnější a přináší na návrhářův život pravdivý pohled. Jeho tvorba, od elegantních šatů na denní nošení až po úchvatné večerní róby, je rozdělena do čtyř tematických okruhů podle nejsilnějšího vlivu, který na de la Rentu v daném období zrovna působil.

Spain

Celou výstavu otevírá tematická část, která se věnuje jednomu z největších vlivů na de la Rentovu tvorbu – Španělsku. Právě v této slunné zemi se totiž skrývají prvopočátky de la Rentovy kariéry. V roce 1951 sem přijel jako začínající a nezkušený návrhář a následně zde získal důležitou praxi, kterou mu poskytl módní dům Cristobal Balenciaga.

The East

Druhá část výstavy skýtá vhled do období, ve kterém byl de la Renta výrazně ovlivněn kulturami od Blízkého Východu až po Dálný Východ. Představuje oděvy z hedvábí, kaftany (varianta klasické tuniky, má dlouhé rukávy, sahá až ke kotníkům, často se nosí jako kabát) či harémové kalhoty. Návrhy inspirované přímo ruskou kulturou vynikají především použitím kožešinových doplňků.

Garden

Celoživotní vášní Oscara de la Renty byly mimo jiné zahrady. Vztah k přírodě si vybudoval již v mladém věku, kdy obdivoval krásy své domovské Dominikánské republiky. Později v životě trávil čas v úchvatných zahradách své residence v Connecticutu. Získával z nich zásadní množství inspirace, které následně promítal do své tvorby. Soubor Garden proto vystavuje šaty živých barev plné květinových vzorů.

Icons

Šaty z dílny Oscara de la Renty si ženy po desetiletí vybíraly pro ty nejvýznamnější příležitosti, ať už se jednalo o svatbu či prezidentskou večeři. Poslední část výstavy proto představuje šaty, které si měly to štěstí jednou obléci celebrity včetně Penélope Cruz, Kirsten Dunst či Karlie Kloss.

Šaty, které si ve svůj svatební den oblékla Amal Clooney.

Blíže si dané modely můžete prohlédnout ve videu:

 

Zdroje:

1, 2, 3