• Lifestyle  • Nakupujte chytře – bez obalu

Nakupujte chytře – bez obalu

Otázka zatěžování životního prostředí odpadem je diskutovanější než kdy dříve. Jak ale co nejúčinněji předejít vzniku odpadu? Představujeme vám několik značek, které šíří koncept Zero Waste, jež vede ke změně smýšlení a návyků pomáhající naší planetě.

Bezobalu

Bezobalu je nezisková organizace, jejímž cílem je eliminovat vznik odpadu na minimum. Provozuje bezobalové prodejny, kde koupíte kvalitní produkty do vlastních, znovupoužitelných nádob. Šíří svou myšlenku promlouváním k veřejnosti v médiích, na přednáškách, na společenských akcích i ve školách. Bezobalu pořádá své vlastní akce, konference či workshopy sloužící k uvědomění si závažnosti problému.

V současnosti se v Praze provozují tři prodejny- Bělehradská, Hradčanská a Flořák. Prodejny s jejich adresami naleznete zde.

Frusack

Každý z nás ročně spotřebuje přes 300 jednorázových mikrotenových sáčků. S Frusackem můžete na nákup chodit opakovaně a zamezit tak nadužívání zbytečného plastového odpadu. Frusack je vyroben z kompostovatelné tkaniny na bázi kukuřičného škrobu a je navržen a vyroben v České republice.

Jaké výhody Frusack má?

  • Frusack je vyroben z pevného materiálu, který je však zcela průsvitný. Prodavačka tak lehce uvidí, co máte v sáčku.
  • Snadná údržba- lze omývat a prát pod tekoucí vodou.
  • Delší výdrž potravin ve Frusacku. Materiál je prodyšný a potraviny se v něm nezapaří.
  • Další využití- sáček můžete používat například k balení svačin.

HanaBrand

Na webových stránkách obchodu HanaBrand najdete kromě ekologických sáčků či plátěných nákupních tašek také spoustu stylových šitých bytových doplňků nebo rozmanitý výběr kuchyňských zástěr.

Neobaleno

Neobaleno založili manželé Jan a Šárka. Vše začalo, když se rozhodli pomáhat a následně přispívat neziskovým organizacím, které se zaměřovaly na způsob života a spoustu odpadu okolo. V roce 2017 je tak napadla myšlenka, proč si nezaložit vlastní bezobalový obchod? Nyní zde seženete vše potřebné do domácnosti- od čajů, kávy, čerstvých potravin až po drogerii, nádoby či pytlíky.

Nebaleno

Nejen název má obchod Nebaleno společný s obchodem předešlým- je to i stejná filosofie zero waste a mladý pár rozhodnutý bojovat proti plastům a nadbytečnému odpadu. Alex a Jana ve svém obchodu nabízejí kompletní sortiment surovin v BIO kvalitě i v konvenční kvalitě za běžné ceny, přírodní kosmetiku a ekologickou drogerii. Pro nákup si zákazníci běžně chodí s nádobami, pokud ovšem jdete kolem náhodou, rádi vám v obchodu jednu zadarmo půjčí. Prodejnu naleznete na adrese Jaromírova 726/15,
Praha 2 – Nusle.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7