• Lifestyle  • Návrat ke kořenům – PALEO, dieta z doby kamenné

Návrat ke kořenům – PALEO, dieta z doby kamenné

Každý z nás už ve svém životě slyšel o mnoha různých druzích diet. Mnohé jsme dokonce sami vyzkoušeli. Mezi zvlášť oblíbené patří například Dukanova, ovocná, bezlepková, dále dieta podle krevní skupiny či v současné době velice populární krabičková dieta. Ale znáte tzv. paleolitickou dietu? Neznáte? V tom případě je na čase to změnit!

Paleo dieta (někdy také označována jako dieta jeskynního muže) je založena na předpokládaných stravovacích návycích našich předků žijících v období paleolitu. V tomto období nebylo člověku známo nic o zemědělství, svoji potravu si obstarával lovem a sběrem. Proto je filozofie tohoto stravovacího režimu postavena na jednom základním pravidlu – konzumovat pouze takové potraviny, pro které bylo lidské trávení vyvinuto, a naopak vyřadit ze svého jídelníčku průmyslově zpracované potraviny, které jsou pro lidský metabolismus nevhodné. Primárně se jedná o mléčné výrobky, obilniny, rafinované cukry a oleje, luštěniny aj. V tuto chvíli možná nejednoho z vás napadne otázka, co by tedy vlastně měl jíst. Odpověď je jednoduchá: vše ostatní, co obsahuje vysoký podíl sacharidů, které jsou pro člověka zdrojem energie – především ovoce, poté zelenina, libové maso, ryby, mořské plody, ořechy, semínka, vejce nebo houby. K doplnění tuků je využíváno avokádo či kokosový olej.

Depositphotos_64645849_m-2015

Paleo strava není primárně zaměřena na snížení váhy, i když k tomu s největší pravděpodobností vždy dojde. Jedná se spíše o cestu, jakou dosáhnout celkového zlepšení zdravotního stavu – nadváha, akné, zažívací potíže atd. Z toho důvodu je některými zastánci považována spíše za životní styl, než za pouhou dietu.

Zdroje: 1, 2