• Lifestyle  • Navštivte výstavu Rembrandtových děl online

Navštivte výstavu Rembrandtových děl online

Muzea a galerie jsou zavřené, ale i přesto nemusíte být ochuzeni o umění, které se v nich nachází. Zúčastněte se prohlídky online, a to třeba v pražské Národní galerii, která aktuálně vystavuje mistrovská díla Rembrandta.

Výstava Rembrandt: Portrét člověka v paláci Kinských byla od září otevřena pouhé dva týdny, než se musela uzavřít. Rozsáhlý projekt byl již jednou kvůli pandemii koronaviru odsunut a nebylo vůbec jisté, zda se ho lze zrealizovat. Přípravy se protáhly o několik intenzivních měsíců, nicméně díky vstřícnosti zapůjčitelů se to podařilo. Za tu krátkou dobu, kdy byla galerie otevřena, stihl výstavu zhlédnout značný počet návštěvníků, což je skvělé, protože výstava obdobného významu se u nás nemusí opakovat desítky let. Asi nikdo teď nedokáže říct, kdy budou takovéto instituce opět přístupné návštěvníkům. Výstava navíc obsahuje mnoho mezinárodních zápůjček, kvůli čemuž ji není možné prodloužit (trvá do 31. ledna 2021), a proto se Národní galerie rozhodla milovníkům umění postupně zprostředkovat Rembrandtova díla alespoň online.

V rámci série krátkých komentovaných videí představí ty nejzásadnější obrazy, grafiky a kresby této unikátní výstavy. Uskuteční se také interaktivní workshopy pro děti či 3D prohlídka. První video s kurátorkou Lucií Němečkovou se soustředí na obraz Poprsí muže v kožešinové čepici. Můžete ho vidět na facebookové stránce galerie. Nebude chybět ani video představující příběh jediné české malby od Rembrandta – Učence ve studovně – která dodnes skrývá spoustu otázek. Realizace natáčení se ujal italský režisér Marco Chiodi, který již několik let tvoří videa pro balet Národního divadla.

Rembrandt van Rijn (1606–1669) byl nizozemský malíř, kreslíř, grafik a rytec. Je považován za jednoho z nejlepších malířů a grafiků západního umění. Slavným se stal již za svého života a záhy byl považován za největšího nizozemského malíře. Jeho dílo zahrnuje portréty, zejména autoportréty, a také krajiny a obrazy s mytologickými či biblickými tématy.

Pro více informacích o akcích nezapomeňte sledovat sociální sítě a web Národní galerie.

Zdroj: NG Praha