• Lifestyle  • TOP 5 kvalitních materiálů, které vás v zimě zaručeně zahřejí

TOP 5 kvalitních materiálů, které vás v zimě zaručeně zahřejí

Listí na stromech opadává, tmavé večery se prodlužují, teplota postupně klesá. To znamená jediné. Zima se neúprosně blíží a tak se nabízí položit si otázku, které oblečení příjemně zahřeje a zároveň dovolí naší pokožce dýchat? Odpovědí jsou přírodní materiály. Pravda, musíme si za ně připlatit, ale na oplátku nám v šatníku vydrží mnoho let a při správné péči budou i po intenzivním nošení vypadat jako nové. Pojďte se s námi podívat, o jakých textiliích je řeč.

VLNA

Oblečení z vlny si zamilujete už jen pro jeho výbornou tepelnou izolaci a příjemný omak. Tyto dvě vlastnosti však nejsou jedinými přednostmi přírodní vlny. Přes svou hřejivou schopnost je vlna zároveň prodyšná. To znamená, že její struktura umožňuje odpařování vlhkosti a tím zabraňuje nepříjemnému pocení, které je typické pro umělé materiály jako je například polyester. Mimo jiné se jedná o hypoalergenní materiál s blahodárným účinkem na naši pokožku.

1) H&M 2) Etsy

Vlny existuje více druhů v závislosti na tom, z jakého zvířete pochází. Rozlišujeme nejčastější ovčí vlnu, kašmírovou vlnu z horských koz, lamí alpaku, mohér z angorské kozy, králičí angoru, qiviut z pižmoně, vlnu z merino ovce, vlnu velbloudí a další. Některé z nich si v následujícím článku přiblížíme podrobněji.

KAŠMÍR

Seznamte se s kašmírem, s materiálem jako stvořeným pro zimomřivé lidi. Kašmír je totiž jedna z nejhřejivějších látek vůbec a je známo, že kašmírový svetr hřeje minimálně jednou tolik jako svetr z vlny ovčí. Jak to? Kašmírová vlna se totiž získává ze spodní vrstvy srsti kozy kašmírské, která žije na náhorních planinách v Číně a Mongolsku, kde teplota klesá hluboko pod bod mrazu. 

K výrobě jednoho svetru je potřeba čtyř až šesti kašmírských koz, což z kašmíru dělá jeden z nejdražších materiálů na trhu. Jak ale platí pro všechny přírodní materiály, kašmír vám vydrží dlouhé roky, tudíž se investice vyplatí. Navíc výborně drží tvar, nevytahá se, neztratí barvu a na dotek je jemný a měkký.

Komu ale i přes to přijde zbytečné dát za jeden svetr tisíce, může zvážit koupi menších kousků oblečení z kašmíru, jako jsou čepice, rukavice nebo ponožky. Ve výsledku i tyto kousky udělají rozdíl ve vašem celkovém komfortu v zimních měsících.

1) H&M 2) ZARA 3) H&M 4) MANGO

ALPAKA

Alpaka je tkanina získávaná z lamy alpaky žijící převážně v jihoamerickém Peru a Bolívii. Jedná se o stále oblíbenější materiál a to především díky své kvalitě, která je srovnatelná s kašmírem. Vlna je vhodná i na pletení a možná budete sami překvapeni, jak vám práce půjde od ruky. Vlákna alpaky skoro sama od sebe kloužou po jehlicích, jak je materiál jemný! Na trhu najdete spoustu výrobků z této textilie – od šál a čepic až po svetry a kabáty. Alpaka se často v oblečení nachází jako příměs ve výrobcích z vlny ovčí.

1) THE CURATED 2) Esprit 3) Lindex

MERINO VLNA

Ať už toužíte po hřejivém outdoorovém oblečení vhodném na sport nebo sháníte teplý svetr, který vás zároveň neudělá dvakrát větší, merino je to pravé ořechové. Merino vlna je extrémně jemná a tenká a přesto hřejivá. Příjemně se nosí, nedráždí pokožku a nekouše. Často se z ní vyrábí oblečení pro děti. Další výhodou merino vlny je antibakteriální schopnost a schopnost pohlcovat pachy. V praxi to znamená, že i po dloudobějším nošení oblečení nezapáchá jako syntetické materiály. Merino vlna se tedy nemusí tak často prát, někdy stačí i pouhé vyvětrání na to, aby nepříjemný odér potu odezněl. Co víc si u sportovního oblečení přát?

1) Lindex 2) H&M

MOHÉR

Závěrem si představíme mohér- vlnu ze srsti angorských koz. Vlákno mohéru je neuvěřitelně odolné a ze všech zmíněných materiálů je mohér nejpevnější, díky čemuž se výrobky z něj nevytahají a dlouhodobě drží svůj tvar. Stejně jako u ostatních vln, musíme mohéru věnovat větší péči. Neměl by přijít do pračky, oblečení bychom měli prát velmi šetrně v ruce a ve vlažné vodě. I přes zmíněnou odolnost se rozhodně nedoporučuje materiál drhnout, aby nedošlo k vytvoření žmolků. Na sušičku raději zapomeňte. Mohér i ostatní přírodní materiály sušíme nejlépe ve vodorovné poloze a nevěšíme je na šňůru. Pokud vašim milovaným kouskům věnujete takovou péči, můžete si být jistí, že s vámi vydrží hodně dlouho!

1) MaxMara 2) Etsy

Zdroj: 1