• Lifestyle  • Nechte se unést kouzlem jubilejní Letní Letné 

Nechte se unést kouzlem jubilejní Letní Letné 

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná letos slaví 20 let své existence. Letos do necelých tří týdnů, od 17. 8. do 3. 9., koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Mimo jiné představí unikátní projekt Pocta novému cirkusu.

Letní Letná má za sebou devatenáct let na scéně předních divadelních festivalů, a to nejen v českém, ale i mezinárodním kontextu. Za svou historii festival uvedl na 2 tisíce představení, které navštívilo více než půl milionu diváků. Letos se můžete mimo jiné těšit na představení Pocta novému cirkusu v podání českých artistů z Cirk La Putyka, Losers Cirque Company a AirGym Art Company, akvabel pražského SK Neptun a oblíbeného švédského Cirkusu Cirkör. To uvede jen dvakrát – v předvečer oficiálního zahájení, 16. srpna, a následující den. Obě uvedení jsou přístupná zdarma a začínají ve 21 hodin. Vůbec poprvé ožije také nová vodní nádrž v Letenských sadech (v blízkosti Hanavského pavilonu), nad kterou vytvoří více než 50 umělců působivou show, ve které se budou mísit čtyři živly: oheň, vzduch, voda a láska. 

„Tímto představením chceme společně oslavit žánr nového cirkusu a ukázat, kam jsme se za 20 let naší existence posunuli. Chceme, aby diváci odcházeli ohromeni a nadšeni pro nový cirkus, a také aby viděli, že Česko má v tomto žánru úroveň srovnatelnou s tou světovou,“ říká k zahájení letošního festivalu jeho výkonná ředitelka Ivana Pěkná Vrbíková. V původním švédském představení se propojuje synchronizované plavání se současným cirkusem. Na míru koncipované site-specific představení na pražské Letné zavede diváky ve svém příběhu nad i pod hladinu vody. Představení nabídne poetický a vizuálně ohromující zážitek, ve kterém se prolínají vzdušná a vodní akrobacie i úchvatné formace.

Naplněnou výzvu pro Ivanu představuje také přechod provazochodkyně Tatiany Mosio Bongonga přes Vltavu v roce 2019. O jejím nevídaném výkonu se Ivaně a štábu podařilo natočit dokument Provazochodkyně nad Prahou.

Festival odstartuje premiéra nové multimediální tanečně-akrobatické show LOOP od Losers Cirque Company, a to 16. srpna od 19 hodin. Další reprízy představení inspirovaného cykly času, rutiny a životní i situační repetice, budou v následujících dnech, 17. a 18. srpna.

Za zmínku dále stojí tvorba NoFit State, který uchvátil diváky na Letní Letné zcela vyprodaným představením Bianco v roce 2015. Vrací se ve velkém, jak je publikum této britské cirkusové stálice zvyklé. Nová divoká inscenace Sabotage se odvážně staví proti zaběhlým stereotypům a normám, a nabízí tak nevšední prožitek.

Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a probíhá celý den. Od workshopů přes výtvarné či cirkusové dílny po koncerty a open air akce. Pro děti jsou připraveny i příměstské tábory. A pro rodiče pak tzv. Noční hlídka – hlídání dětí během představení. Ve festivalovém areálu se nachází několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů, tudíž v něm můžete pohodlně strávit celý den. Letenské sady se tak promění v jeden velký piknik, při kterém navíc bude postaráno o kulturní program a další zábavu.

Podívejte se na web festivalu pro více informací a neváhejte s nákupem lístků na některé z představení. Přejeme magický a příjemný zážitek. 

Zdroj: Letní Letná