• Lifestyle  • Nejzajímavější dokumentární snímky, které najdete na HBO GO

Nejzajímavější dokumentární snímky, které najdete na HBO GO

Výhodou dokumentárních snímku je vzdělávání se v odvětvích, které vás zajímají nebo jen nalezení jiného pohledu na různé situace. My vám přinášíme tipy na několik zajímavých dokumentů, které rozhodně stojí za zhlédnutí.

Nejdříve pojďme věnovat pozornost snímkům, které se nějakým způsobem odráží od celosvětové pandemie.

Covidové deníky z New Yorku

Snímek Covidové deníky z New Yorku sleduje pět mladých filmařů ve věku od 17 do 21 let, kteří během první vlny pandemie covid-19 v New Yorku natáčejí vlastní životy, aby se námi podělili o příběhy svých rodin. Hluboce osobní film předkládá intimní a dojemný pohled na obtížnou situaci všech nepostradatelných pracovníků a jejich příbuzných v prvních dnech této krizové situace, kdy začíná boj proti smrtícímu viru, který sráží zemi na kolena.

Den, kdy se zastavil sport

Celovečerní dokument „Den, kdy se zastavil sport” vypráví příběh o neobvyklém přerušení všech sportovních událostí v březnu 2020 a o tom, následovalo. Cenou Emmy ověnčený režisér Antoine Fuqua („Jak se jmenuji: Muhammad Ali“ z produkce HBO) sleduje toto náhlé zastavení sportovních aktivit, důležitou roli sportovců při zvyšování kulturního povědomí o rasové nespravedlnosti během epidemie koronaviru i komplikovaný návrat sportovců na scénu v létě a na podzim. Film, který zachycuje širokou škálu názorů i zkušeností, zároveň zkoumá, jak vynucená pandemická pauza ovlivnila sportovní kariéru těchto lidí, a jak dramaticky a nečekaně změnila jejich životy.

Příběh mých matek

Zatímco se politické klima v Maďarsku stává stále radikálnějším, Virág, bývalá levicová politička přestává věřit v demokracii parlamentu a znechuceně ukončí svou politickou kariéru. Se svou partnerkou Nórou, úspěšnou hudebnicí se rozhodnou adoptovat dítě a věnovat se rodinnému životu. Režisérky Asia Dérová a Sári Haragonicsová sledují tyto dvě ženy, během dlouhého a v konečném důsledku úspěšného procesu adopce dcery romského původu. Napětí mezi nimi se však opět stupňuje, protože Virág se v roli matky daří skvěle a Nóra má potíže najít si své místo v rodině. Rostoucí homofobie v Maďarsku však začíná mít zničující dopad na jejich rodinu a život se pro obě partnerky stane nesnesitelným. Musí učinit obtížné rozhodnutí, zda vytrvají, nebo opustí svou vlast.

Falešná sláva

Falešná sláva, dokumentární film z produkce HBO od zkušeného novináře Nicka Biltona, zkoumá fenomén influencerů na sociálních sítích prostřednictvím průkopnického sociálního experimentu. Tvůrci si klestí cestu do tohoto světa skrze obsazení tří lidí z Los Angeles s relativně nízkou sledovaností, které se pokusí proměnit ve vlivné influencery. Tito noví „influenceři”, jejichž sociální média získají falešné sledující a armádu robotů, odhalí zázraky i skutečnou cenu tohoto neuvěřitelného, pohlcujícího životního stylu. Bilton hledá odpověď na fundamentální otázku: „Co znamená sláva a vliv v digitálním věku?“ Na sociálních platformách se nyní vyskytují stovky milionů lidí, kteří mají tak obrovský počet sledujících uživatelů, že jsou považováni za nový druh celebrit. Jsou ale skutečně slavní?

Strnadovi

Dokument Strnadovi je jedním z dokumentů, které natočila režisérka Helena Třeštíková. Na HBO můžete najít většinu jejích dokumentů, ve kterých během několika let následuje postavu a prožívá s ní všechny strasti života.

Během 35 let společného soužití jednoho páru se odehraje mnohé: od chvil absolutního porozumění až po dramatické propady. Po většinu času však partneři řeší všem dobře známé běžné starosti a radosti spojené s výchovou dětí, chodem domácnosti nebo třeba podnikáním. A přesně takový život žijí i majitelé prodejny s nábytkem Ivana a Václav Strnadovi, které režisérka Helena Třeštíková v rámci projektu Manželské etudy sleduje se svou kamerou už od roku 1980. Její nový celovečerní dokumentární film o Strnadových na televizní filmy tohoto cyklu navazuje, především ale ukazuje další překvapivé zvraty, které život manželů a jejich dětí přinesl.

Děti showbyznysu

Celovečerní dokument Děti showbyznysu, který pojednává o úspěších i nezdarech dětí činných v oblasti zábavního průmyslu, obsahuje rozhovory a sondy do životů a kariér někdejších nejslavnějších dětských hvězd na světě. Režisérem snímku je bývalý dětský herec Alex Winter. „Tento projekt je mojí srdeční záležitostí, neboť vychází z mých vlastních zkušeností dítěte začínajícího na Broadwayi,“ prohlásil Winter, který odstartoval svou kariéru v představeních Král a já nebo Petr Pan, než se nakonec proslavil v kultovní sérii Bill & Ted po boku Keanu Reevese.

Zdroj: HBO CZSK