• Lifestyle  • NEW YORK, NEW YORK!

NEW YORK, NEW YORK!

Art deco, vintage, eklektismus a jemný šarm evokující elegantní atmosféru 20. století jsou hlavními atributy tohoto nádherného apartmánu na newyorském Manhattanu. Jeho design je dílem studia wUNDERground Architects, jehož architektům se podařilo dokonale splnit požadavky mladé rodiny, jež si přála vytvořit svou oázu klidu uprostřed nejrušnějšího ostrova na světě.

Již při vstupu do bytu na nás dýchne atmosféra časů dávno minulých. Jemné odstíny péřově šedé a bílé barvy nás provází doslova na každém kroku. Jako kontrastní prvek pak designéři zvolili tmavé dřevo v podobě luxusně působícího dýhovaného nábytku. Hlavní prostor sestává z jídelny a obývacího pokoje, na nějž volně navazuje kuchyně se snídaňovým jídelním koutem a menší salonek. Masivně působící dřevěný stůl, namořený v odstínu wenge, byl doplněn originálními židlemi s železným podnožím ze čtyřicátých let dvacátého století. Nad stolem nalezlo své místo futuristicky působící svítidlo z šedesátých let. Obývací část zútulňuje šedý koberec, který skvěle ladí s dvojicí pohovek a několika křesílky ve stejné barvě, doplněných elegantní stojací lampou. Jasně žluté polštářky a pléd pak celý koncept oživují a dodávají mu na potřebné dynamice. O zastínění se pak starají poloprůsvitné velkoplošné závěsy, které sem propouštějí dostatek denního světla a v případě potřeby brání pohledu na rušné ulice pulzující metropole.

Bílými posuvnými dveřmi projdeme do vedlejší kuchyně, kde nás již na první pohled zaujme jednoduchá kuchyňská linka ve tvaru „U“ se skříňkami z tmavého ořechu a mramorovou deskou, jež v sobě ukrývá ty nejmodernější spotřebiče. Kousek opodál umístili designéři kulatý snídaňový stůl s mramorovou deskou a žlutým kovovým podnožím. Doplněn je překližkovými židlemi z padesátých let, namořenými ve stejném odstínu jako dvířka kuchyňské linky, a zajímavým designovým svítidlem. Prostor oživují mnohobarevné dětské obrázky nalepené na zdi. Pod oknem pak nalezla své místo nízká knihovna. Na tento prostor volně navazuje menší salonek s jasně žlutou knihovnou a pohodlnou látkovou pohovkou, který slouží jako soukromý obývací pokoj rodiny a v současné době je určen především pro hry jejich milovaných ratolestí.

V podobném duchu jsou zařízeny také ložnice a dětský pokoj, kde kromě všudypřítomné a elegantní šedé narazíme také na ledově modrou a hnědou. Téměř veškerý nábytek pochází z bleších trhů či bazarů a každý kousek je sám o sobě originálem citlivě zakomponovaným do křehké rovnováhy stylu a hravosti. Za zmínku určitě stojí čalouněné křeslo v ložnici, či čtyřlístkové motivy na závěsech a lustru v dětském pokoji. Sbírka vintage komod a sekretářů, rozmístěných všude po bytě pak poskytuje dostatek úložného prostoru.

Poděkování a zdroj fotografií: wUNDERground