• Lifestyle  • Objevte kouzlo coworkingu

Objevte kouzlo coworkingu

Coworkingová centra jsou celosvětovým fenoménem a úspěchy sklízí i v České republice. Díky velké koncentraci kreativních lidí a jedinečné atmosféře přináší skvělé pracovní podmínky pro freelancery, týmy i malé firmy. Coworking, konkrétněji Impact Hub, nabízí, vám představíme v článku.

Nebaví vás sedět doma, kde jste strávili dlouhé měsíce na home office, nebo nechcete neustále s notebookem obrážet kavárny a doufat ve volný stůl, zásuvku a klid? Nebo řídíte tým a nemáte prostředky na provoz vlastních prostor pro kancelář nebo by vám stačilo si pronajmout zasedačku jednou za tři týdny? Coworking je ideálním řešením. Umožní vám se plně soustředit v prostředí, které hýří kreativitou a funguje jako plně vybavená kancelář.

Práce z domu může být i příjemná, ne každý ale dokáže překonat nutkání se místo pracovních úkolů věnovat partnerovi, psovi nebo třeba pračce. A změna prostředí je občas potřeba. Coworkingová centra jsou skvělou volbou, ať už na občasné úniky, či pravidelné návštěvy. Zejména Praha patří k evropským metropolím coworkingu – máte zde k dispozici bohatý výběr z míst, která nabízí takovou formu útočiště. V tomto článku se zaměříme na Impact Hub, který je na trhu již jedenáct let a jedná se tak o nejstarší coworking v ČR.

Místo k (spolu)práci

První Hub se zrodil ve Velké Británii v roce 2005. S myšlenkou společných prostor, kde by mohli lidé spolupracovat, přišel Jonathan Robinson. Začal budovat mezinárodní síť lidí, míst a programů, která svým členům a uživatelům pomáhá růst a vytvářet věci, které mají pozitivní dopad na společnost. Působení skupiny Hub Ventures, pod kterou spadá síť coworkingových center Impact Hub, v Česku odstartovalo založení Hubu v Drtinově ulici na Smíchově. Čtyři roky po otevření Impact Hub Praha D10 se přidal prostor v Ostravě, následně v Brně a od ledna 2019 můžete navštěvovat Impact Hub Praha K10 v krásné neobarokní vile nedaleko Havlíčkových sadů.

K misi coworkingu již na počátku patřilo odpovědné zacházení s energiemi, sdílení kapitálu, prostoru i zdrojů, otevřená podnikatelská kultura a spolupráce napříč obory i s tržní sférou. Impact Hub je místem, kde je možné díky mentoringu, networkingu, principům art of hosting a sdílení know-how rozvíjet vlastní aktivity a podpořit růst, jak by to v izolaci mimo komunitu nebylo možné. Věří v to, že pozitivní změna vyžaduje kolektivní akci.

Služby coworkingu využívají jak jednotliví podnikatelé a freelanceři, tak menší firmy, které si zde mohou pronajmout kancelář. Potkáte zde lidi, kteří vám pomohou v případě, že se vám zasekne tiskárna, ale třeba i byznys. „Z coworkingu se stal moderní pojem. Řada firem provozuje servisované kanceláře a nazývá je coworkingem, ale to ještě nemusí znamenat, že fungují na stejném principu jako Impact Hub,“ říká Petr Vondruš, Executive Director Impact Hub ČR, a vysvětluje smysl coworkingu. „U nás se míchají různé typy lidí z různých oborů a podnikatelských vrstev – máme tu začínajícího podnikatele i menší firmu. Snažíme se tvořit komunitu, sbližovat členy i přes různé akce, jako jsou Impact Hub MashUp, členské obědy, různé prezentace, jóga apod. Chceme pro ně vytvořit bezpečné prostředí, aby se nebáli sdílet své nápady, ale i chyby, kterých se při podnikání dopustili.“

Impact Hub nabízí jednodenní vstupy, hodinové členství (od 10 hodin po neomezený vstup), fixní stoly, u kterých máte jistotu, že vám je někdo nezasedne, pronájem zasedačky či zmiňované kanceláře. Příjemným bonusem je to, že si s sebou můžete přivést i svého čtyřnohého mazlíčka.

Pokud jste členem Impact Hubu, navštěvujete např. jednu z pražských poboček, ale potřebujete někde pracovat i na cestách, můžete bezplatně využít i ostatní prostory. „Všechny naše huby spadají do skupiny Hub Ventures s jedním vlastníkem, což je v globálním měřítku ostatních Impact Hubů unikátní. Znamená to, že členové mohou využívat všech benefitů, které v Praze, Brně a Ostravě nabízíme, třeba i to, že část tarifu mohou čerpat v ostatních Impact Hubech. Funguje to na bázi důvěry, nekontrolujeme to a zatím jsme neměli problém s tím, že by toho někdo zneužíval a trávil u nás více hodin, než má zaplaceno,“ přibližuje Petr. Na smíchovské pobočce je k dispozici dokonce nahrávací studio pro videopodcasty a menší online konference. Aktuálně ve spolupráci s vědeckotechnickou společností NWT rozjíždějí ve Zlíně coworking s názvem Silo 2 powered by Impact Hub.

Impact Hub za pandemie

V loňském roce bylo fungování Impact Hubu ovlivněno covidovou pandemií a vládními nařízeními s ní souvisejícími. „Ze začátku nám členská základna držela. Těm, kteří nám zůstali věrní, jsme se snažili situaci kompenzovat tak, že jsme jim převáděli členství do dalších měsíců a navyšovali jim tarif. Ale období covidových omezení bylo dlouhé a někteří členové začali členství pozastavovat. Na druhou stranu stoupl zájem o kanceláře, firmy hledaly flexibilitu a zbavovaly se vlastních prostor. Aktuálně stoupá i zájem o členství – vrací se starší členové, ale také přicházejí noví.”

Prostor pro nápad a akci

S rozvolněním se přirozeně zvýšil také zájem o pronájem prostor pro eventy. K tomu se hodí převážně vinohradská vila, která disponuje terasou a zahradou o rozloze 1 540 m², na které vedle různých workshopů a dalších setkání proběhla i nejedna svatba. „Pořádají se u nás menší i větší konference, školení, večírky, svatby… naše prostory jsou hodně variabilní. Jelikož máme vlastního kuchaře, jsme schopni zajistit catering, děláme i byznysové večeře,“ říká Petr. Za zmínku stojí Impact Hub MashUp, jehož hlavní myšlenkou je dát prostor těm, kteří jsou něčím výjimeční, mají originální nápad a projekt s potenciálem či založili bezkonkurenční iniciativu. Na zdejší „paletce slávy“ se ve svých začátcích objevily mj. Rekola, Nesnězeno či nakladatelství Pointa. O dalších akcích a programech pro členy i veřejnost, jako jsou ClimAccelerator Beyond, Social Impact Award ad., se dočtete více na webu Impact Hubu.

Coworkingový průmysl je na vzestupu a navzdory krizi se o něj velké společnosti zajímají a investují do něj. Začínají chápat, jak přínosný může coworking být pro firemní strategii a pracovní morálku zaměstnanců. Někde už to není jen hudba budoucnosti. Například společnost Spotify nabízí svým zaměstnancům měsíční příspěvek na coworking. Dá se předpokládat, že v budoucnu bude osazenstvo coworkingu tvořit čím dál více zaměstnanců větších firem, pro které bude tato alternativa zlatou střední cestou mezi home office a vlastní kanceláří

Zdroj: Impact Hub