• Events  • Ohlédnutí za přehlídkami Chanel Haute Couture podzim/zima 2021/2022 a Ready-to-wear jaro/léto 2022

Ohlédnutí za přehlídkami Chanel Haute Couture podzim/zima 2021/2022 a Ready-to-wear jaro/léto 2022

Chanel drží krok s dobou a inspiraci nachází v úspěšných obdobích značky. Kreativní ředitelka Chanel Virginie Viard dává kolekcím mladistvý vzhled s ohledem k tradicím značky. Prohlédněte si dvě nádherné a úspěšné přehlídky Chanel, romantickou Haute couture podzim/zima 2021 a svěží Ready-to-wear jaro 2022.

Haute Couture Chanel

Pro kolekci Haute Couture Chanel podzim/zima 2021–22 Virginie Viard čerpala inspiraci z let 1929 až 1939, kdy Gabrielle tvořila romantické šaty, pro ni nezvykle dekorativní, historizující, nařasené, s jemnou krajkou, peřím a třpytivými flitry. Romantika Gabrielle Chanel z 30. let byla reakcí na obtíže tohoto období, Viard tak zvolila tuto inspiraci právě pro období konce globální pandemie. Kreativní ředitelka se inspirovala francouzským impresionismem 19. století. Kolekce byla předvedena v Palais Galliera, muzeu, kde byla uvedena výstava Manifesto, na nádvoří pod širým nebem za přítomnosti malého počtu hostů. Nová kolekce tak byla oslavou návratu k fyzickým přehlídkám, osobnímu svědectví a umění vysoké módy.

Na kolekci Viard spolupracovala s ateliéry 19M, které jsou důležité pro tradiční řemeslo. Viard vyzvala ateliéry Chanel, aby vytvořily oděvy, které napodobují umělecké efekty. Objevovaly se tak již zmíněné výšivky, třpytky a peří, šaty inspirované impresionisty, sukně, které vypadají jako obrazy, dlouhé bílé saténové šaty s černými mašlemi i motýlky. Nechyběla však ani klasická tvídová saka v kostkovaném vzoru či pastelových barvách doplněná o moderní croop topy. Tradiční oděv Chanel tak dostává modernější fazónu.

Poselstvím kolekce po pandemii je: „Život možná není olejomalba, ale vaše šaty mohou být.“

Chanel Ready-to-wear

Přehlídka Chanel Ready-to-wear jaro 2022 zvedla vlnu nadšení u influencerů, módních redaktorů, celebrit i milovníků módy. Kolekce inspirovaná divokými 90. léty, kdy se supermodelky proháněly po molech a vyzařovaly radost ze života před přítomnými fotografy rozestoupenými po celé délce mola. Viard vzpomínala na tuto dobu a její uvolněné kouzlo přenesla do živé kolekce. Energie a radost byla patrná nejen z kolekce, zahrnující i zábavné doplňky (např. kabelky ve tvaru lahví N°5), ale i písní George Michaela Freedom v současné coververzi. Kolekce byla představena v dočasném prostoru Invalidovny.

Na jaře roku 1993 zahájil Karl Lagerfeld přehlídku černobílým spodním prádlem Chanel jako svrchním oděvem. Viard si tak vzala inspiraci a oživila plavky doplněné háčkovanými přehozy, na kterých pracovala s firmou Bacus. Nechyběla ani tvídová saka, tentokrát s kapsami a ve světlých jarních pastelových barvách s delší sukní a klopami v zadní části saka, naznačující tradiční frak. Kolekci oživil i jemný proužek, šaty ve stylu 60. let, flitry a barevné potisky motýlích křídel na šifonových kouscích. Modelky fotografům pod molem s radostí pózovaly, usmívaly se a pohazovaly vlasy. Příjemná změna po nepřítomných a strnulých výrazech. Doufejme, že v tomto uvolněném trendu se bude i nadále pokračovat. Z kolekce dýchal optimismus v době opatrného znovuzrození.

Která přehlídka se vám líbila víc?

Foto: Archiv Chanel