• Lifestyle  • Co můžeme očekávat od páté řady Příběhu služebnice?

Co můžeme očekávat od páté řady Příběhu služebnice?

Po krvavém finále čtvrté řady seriálu Příběh služebnice napjatě vyčkáváme na pokračování. Co zatím víme o připravované páté sérii?

Hit Příběh služebnice (The Handmaid’s Tale) je jistě nejsledovanějším vlastním seriálem streamovací služby Hulu a v Česku si našel spoustu fanoušků díky HBO. Již při uvedení 4. řady štáb prozradil, že se bude natáčet i pokračování. Předpovědi udávají, že příběh začne tam, kde poslední řada skončila – u brutální smrti velitele Freda Waterforda. Je jasné, že smrt hlavního představitele Gileádu bude mít důsledky jak pro June a všechny služebnice, tak pro pro Waterfordovu těhotnou manželku Serenu. 

V tomto případě by se dalo říct, že se herec Joseph Fiennes v seriálu už neobjeví, ale je možné, že muž, který měl značný vliv na své okolí, se vrátí skrze vzpomínky hlavních postav. June ho z hlavy asi jen tak nevymaže.

June se dočkala pomsty na svém trýzniteli, ale stále má nedořešené záležitosti. „Chce svrhnout celý systém a s tím by přišlo i zachránění Hannah a Janine a patřičná pomsta Sereně,“ říká její představitelka Elisabeth Moss v rozhovoru pro The Hollywood Reporter. June se snaží všechny zachránit a sjednotit svou rodinu, ale to ji na druhou stranu může stát to, co opět získala. V posledních momentech závěrečného dílu 4. řady, kdy celá od krve prosí Luka o chvíli času s dcerou Nicole, je zjevné, že si je vědoma toho, že překročila jistou hranici. Jsme zvědaví, jestli bude pokračovat v boji proti Gileádu z Kanady, nebo se vrátí na místo, odkud si celou dobu přála utéct.

A nezapomínejme na vztahový trojúhelník Luke-June-Nick. „Manželství June a Luka je neuvěřitelné,“ říká Moss. „Je to soužití, které bych June přála. Ale problémem je, že už není stejnou osobou, jakou si Luke předtím bral. Nemyslím si, že by jen tak dokázala zapomenout na to, co prožila, a žit s Lukem šťastně. Luke si je toho vědom, svou ženu nezná. Láska June a Nicka vznikla ve válečných časech. Byli ve stejné válce, zažili stejné věci a takové pouto je velmi těžké přetnout.“

Nemůžeme se dočkat reakce Sereny na vraždu jejího manžela. I přesto, že jejich vztah nebyl zalitý sluncem, určitě to nenechá jen tak. I proto, že je teď v ohrožení. Yvonne Strahovski si v rozhovoru pro BAZAAR.com budoucnost své postavy představuje buď velmi dobře, nebo naopak dost černě. „Podle předvídatelného scénáře, kterého by bylo vlastně dost zábavné se držet, by byla Serena poslána zpátky do Gileádu, kde by se stala jednou ze služebnic, jelikož je nyní plodnou ženou. Jak by se s touto, pro ni dost ponižující, situací vypořádala…“ Větší smysl jí dává ale učinit krok, ze kterého by nejeden fanoušek seriálu běsnil. „Setká se s úspěchem mimo vazbu, ve které aktuálně v Kanadě je, a to v politickém směru nebo naváže na svou roli řečníka, který osloví davy, ve které byla v době před vznikem Gileádu: bude psát knihy, získá následovníky, stane se prezidentkou Kanady… nevím,“ dodává se smíchem.

Bývalá manželka velitele, která se ale dostala mezi služebnice, je Esther, kterou ztvárnila Mckenna Grace a která se má stát novou June. Mckenna v rozhovoru pro The Hollywood Reporter říká: „Uvidíme, do čeho se Esther dostane v příští sezóně. Nemám tušení, ale doufám v to nejlepší. Myslím, že se rozhodně stane součástí nové vzpoury a nové generace služebnic.“ Při nejmenším má jako milou společnost Janine.

Pátá řada je ještě plná otazníků. Elisabeth Moss, která si již vyzkoušela, jaké to je režírovat, v tom bude pravděpodobně pokračovat i některých z následujících epizod. V tuto chvíli je datum vydání páté sezóny stále záhadou – měli bychom se jí snad dočkat v příštím roce. Každý rok od původního představení, v roce 2017, přidávají autoři novou a novou sezónu.  Rok 2020 byl výjimkou kvůli komplikacím s natáčením. Naštěstí už snad žádná pandemie a s ní spojené zpoždění nenastane a my budeme doufat, že nová série bude zveřejněna dříve než později.

Velkou otázkou zůstává, jestli je připravovaná řada tou poslední. Hulu vlastní práva i na seriál The Testaments. Jedná se o knižní pokračování od Margaret Atwoodové z roku 2019. Streamovací služba se netají tím, že pracuje na seriálovém zpracování i této knihy, zároveň však dodává, že s novým seriálem nepřijdou, dokud neukončí ten původní. Mohli bychom se tak dočkat ukončení jednoho seriálu a další rok by Hulu mohlo přijít s novinkou, která nás vezme zpět do Gileádu.

Zdroj: HBO