• Lifestyle  • Co stojí za to si přečíst: Podzimní knižní inspirace

Co stojí za to si přečíst: Podzimní knižní inspirace

Klesající teploty, kapky deště za oknem, horký čaj nebo kakao, deka… a hlavně kniha. Podzim je ideální čas ke čtení. Pokud nevíte, po které knize sáhnout, připravili jsme si pro vás tipy na ty, které nedávno vyšly.

Upálené (C. J. Tudor)

Další thriller s hororovou příchutí od autorky Kříďáka, Jámy a Těch druhých. V příběhu vás tentokrát přenese do zapadlé vísky Chapel Croft, která má za sebou palčivou historii. Před pěti sty lety zde upálili osm mučedníků, před třiceti lety odtud zmizely dvě dívky a dva měsíce zpátky tragicky zemřel místní farář. Na jeho pozici je dosazena mladá farářka, která se kromě přijetí ne vždy přátelských obyvatel vesnice a výchovy své pubertální dcery musí potýkat se svou temnou minulostí. Přemůže démony, kteří zde umějí být až příliš skuteční?

Spasitel (Andy Weir)

Nové napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže si vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hooodně dlouho spal, probudil se miliony kilometrů od domova a společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami, která byla vržena do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří…

15 roků lásky (Patrik Hartl)

Realita umí být neuvěřitelná a skutečné události někdy působí nepravděpodobně. Aleš by do svých třiceti dvou let nevěřil, že jeho život bude vypadat takhle. Představoval si ho úplně jinak. Jednoho dubnového odpoledne roku 2001 se zamiloval do ženy, která na něj naložila takovou porci lásky, že by to porazilo i vola. Tento román vypráví o všem, co musel zvládnout, aby se s tou láskou naučil žít.

Skutečná (Petra Nesvačilová)

Petra Nesvačilová je herečka, režisérka a žena, která miluje život. V souboru krátkých fejetonů, povídek a úvah píše o svých vzpomínkách na dětství, ale i o nabitých dnech, které nepostrádají humor a nevšednost umělecké branže. Petřiny texty se opírají o základní hodnoty, jako jsou rodina, vztahy a opravdovost. Je to literatura života a kniha plná příběhů, ke kterým se budete chtít vracet, aby vám připomněly, jak důležité jsou ty „obyčejné“ věci všedních dnů.

Polovina tebe (Brit Bennett)

Vignesova děvčata si budou jako dvojčata vždycky podobná jako vejce vejci. Avšak potom co vyrostou v malé černošské komunitě a v šestnácti letech se rozhodnou pro útěk, se liší nejen jejich všední životy, ale i všechno ostatní: jejich rodina, společnost, v níž se pohybují, a dokonce i jejich rasová identita. O mnoho let později jedna ze sester žije se svou dcerou ve stejném městečku, z kterého se před lety pokusila uniknout. Ta druhá se usadí ve světě bílých a její manžel o její minulosti neví zhola nic. Přesto, že sestry dělí mnoho kilometrů a stejně tolik lží, jejich osudy zůstávají propletené. Jaký vliv bude mít na příští generace, když se cesty jejich dcer protnou?

Pomalu hořící oheň (Paula Hawkins)

Nový román autorky Dívky ve vlaku – knihy, která se stala fenoménem. Když je na říčním člunu v Londýně nalezen brutálně zavražděný mladík, v centru pozornosti se ocitají tři ženy, které ho znaly. Laura, temperamentní podivínka, o níž si leckdo myslí, že je nebezpečná, s Danielem strávila poslední noc před jeho smrtí. Jeho sousedka Miriam ví, že ačkoli Laura odcházela z místa činu s krví na oblečení, nemusí to ještě znamenat, že je vražednice – hořká zkušenost Miriam naučila, co to znamená, ocitnout se v nesprávný čas na nesprávném místě. A do třetice je tu Carla, teta zavražděného, která dosud truchlí nad nedávnou smrtí jiného člena rodiny. Nikomu nevěří – vždyť i dobří lidé mohou být schopni strašlivých činů. Tři ženy, které nemají společného nic kromě zášti, kterou k zavražděnému cítily… Jak dlouho mohou doutnat křivdy a stará tajemství, než se rozhoří v divoký plamen?

Prázdniny v Česku (Ladislav Zibura)

Nejnovější kniha cestovatele Ladislava Zibury připomíná, že za dobrodružstvím nemusíte létat přes půl světa. Stačí procestovat rodný kraj a dobře se dívat. Vydejte se spolu s autorem na dvouměsíční jízdu po českých luzích a hájích. Těšit se můžete na cestu plnou zajímavostí, při které se zasmějete nad příběhy svérázných lidí a načerpáte tipy na výlet. Tak přisedněte do roztomilého bílého autíčka a pevně se připoutejte.

100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny (Červená propiska)

Ve druhé knize úspěšného projektu Červená propiska odhalíte další stovku jazykových přešlapů, které trápí nejednoho Čecha. Autorky vás svým jedinečným způsobem provedou častými pravopisnými i gramatickými nešvary, na které jako korektorky narazily. Ani tentokrát nebudou chybět originální ilustrace, možnost odškrtávat si zvládnuté pojmy, prostor na poznámky a samozřejmě diktáty. Navíc uvnitř najdete latinsko-český slovníček pojmů z bohemistiky, s nimiž se setkáváme ve slovnících či odborných publikacích.

Banksy (Alessandra Mattanza)

Banksy je legenda, ikona, názor. Banksy je životní styl, člověk, umělec a vizionář, který se dostal mimo škatulky konvenčního myšlení i společnosti. Jeho umění bylo možné vidět v ulicích mnohem dříve, než se o nějakém street art vůbec začalo mluvit a stalo se trendy. Jeho obrazy visely v nejprestižnějších muzeích umění světa. Vyzbrojen pouze šablonou způsobil revoluci v samotných základech uměleckého světa. Je jedinou osobou na světě, jejíž umění zná celá planeta, ale nikdo neví, o koho se ve skutečnosti jedná. Jeho obraz se vydražil za neuvěřitelných 29 milionů korun, aby se následně sám skartoval. Spisovatelka, scenáristka a umělecká fotografka Alessandra Mattanza v této publikaci košatě rozebírá jeho různé styly a možné pohnutky, aby čtenáře uvedla do Banksyho světa. Nepřináší žádná úžasná a objevná odhalení, a přesto, nebo právě proto, by se měla zařadit mezi jiné umělecké encyklopedie v knihovnách milovníků tradičního i moderního umění. Pro někoho takového by mohla být ideálním vánočním dárkem, nemysíte?

Nejšťastnější muž na Zemi (Eddie Jaku)

Eddie Jaku se vždy považoval primárně za Němce a až pak za Žida. Byl hrdý na svou zem. To se však změnilo v listopadu 1938, kdy ho zbili, zatkli a poslali do koncentračního tábora. Během dalších sedmi let čelil Eddie každý den nepředstavitelným hrůzám, nejdřív v Buchenwaldu, potom v Osvětimi a následně při nacistickém pochodu smrti. Přišel o rodinu, o přátele, o svou zem. Protože přežil, slíbil si, že se bude každý den usmívat. Vypráví svůj příběh k uctění památky těch, kteří vyprávět nemůžou, dělí se s námi o svou moudrost a žije nejlepší život, jaký může. Nyní věří tomu, že je ten „nejšťastnější muž na světě“. Tyto paměti, vydané na počest Eddieho 100. narozenin, jsou působivé, dojemné a nakonec také plné naděje, že štěstí lze nalézt i v těch nejtemnějších časech.

Zdroj: Knižní klub