• Gastro  • Pojďme se bavit o… designu, část 1.

Pojďme se bavit o… designu, část 1.

Když jsem se rozhodla psát tuto rubriku, první, co mi přišlo na mysl bylo: „Hlavně ne Apetit a jim podobní“, protože to je přesně to, čím jsou lidé přehlceni a potom nevidí, co všechno se pod pojmem kuchyně a gastronomie skrýva. I kuchyňský svět má totiž svoje pravidla, svoje „Rock star“ a designové Bohy. Proto bych Vás chtěla prostřednictvím téhle minisérie seznámit a nalákat na kouzlo opravdového kulinářského světa. Být kulinář totiž neznamená jen umět se dobře najíst a uvařit. 

Když vyslovím slovo kuchyně, co si pod ním představíte? A než Vám řeknu, co si představí tak 80% lidí, tak se zamyslete sami. Myslím to vážně a nepodvádět! Zavřete oči, nadechněte se a co vidíte? Mámu, jak vaří Vaše oblibené jídlo, ošoupaný hrnec na vaření na starém Mora sporáku, pěkný flák masa, upečenou buchtu, rodinu u stolu nebo IKEA plakát?

S tím posledním si nedělám srandu. IKEA je dnes nejprodávanější kuchyňský „design“ na světě. Ne, že bych ji neměla ráda, i já jsem vlastníkem IKEA sbírky, design mají stále nadčasový mnohdy, ale… Většina lidí totiž nemá ani nejmenší potuchy o tom, že i svět kuchyně nebo-li kulinářský svět, či jednoduše gastronomie, má svůj design, své návrháře a své celebrity na poli designu nebo že se dá pořídit i něco jiného než IKEA, Oresi a Hanák, o vybavení ani nemluvím. Představím vám proto dnes 10 nejlepších kousků do kuchyně, které si zaslouží patřit i do té Vaší jak užitečností, tak i neotřelím designem a praktičností.

1. Set na krájení Index, Joseph Joseph

Jednu z nejrychleji rostoucích značek zaměřených na kuchyňské vybavení založili bratři Richard Joseph a Anthony Joseph v roce 2003 jako logické vyústění studií produktového designu. Od té doby získává značka mezinárodní prestiž a sbírá jedno ocenění za druhým na poli kuchyňského sortimentu. A proč je milovat a mít doma? Za prvé jde o geniální napady, za druhé praktičnost je na prvním místě a za třetí, je to Joseph Joseph, netřeba slov. A co od nich miluji nejvíce?

Praktický set kuchyňských prkýnek Index s minimální spotřebou místa. Dá se pořídit v základní sestavě 4, ale i v rozšířené s noži.

Sada kuchyňských prken Index

Sada kuchyňských prken Index oslní svou praktičností a skladností. /photo by naoko.cz

Kde koupit v Česku

 

2. Odšťavňovač PSJS Juicy Salif by Phillippe Starck, Alessi

Asi netřeba představovat Phillippe Starcka, několika násobného držitele ocenění Grand Prix za užitkový a produktový design a jeho master piece v oblasti kuchyňského vybavení Juicy Salif. A co od nich miluji nejvíce?

Tento kousek je nejen neskutečně praktický pomocník v kuchyní, ale stačí se na něj kouknout. Jeho futuristický vzhled dává vědět svému okolí, že jeho majitel ví přesně, co a proč mít v kuchyni. Prostě, pokud odšťavňovat citrusy, tak jedině s Juicy Salif.

Futuristický vzhled, solidní tělo a kov - to je nepřekonatelný SPJS Juicy Salif

Futuristický vzhled, solidní tělo a kov – to je nepřekonatelný SPJS Juicy Salif / photo by hdesign-shop.cz

Kde koupit v Čechách

3. Kuchyňská váha Precision Orb by Heston Blumenthal, Salter

Firma Salter vznikla v roce 1760 ve vesnici v Bilston. Její zakladatel Richard Salter, výrobce pružin a kapesních vah, jí poté odkázal v roce 1825 svému synovci Georgovi, který založil velkou továrnu a firmu přejmenoval na Salter & Co. Od té doby je firma úspěšnou stabilně rostoucí společností, která dala světu první osobní váhu, a která jako jedna z mála dává na své výrobky 15 let záruku! A proč váhu od Salter milovat a mít doma?

Jednak jde o úžasný design (v Čechách není firma Salter až tak známá), ale hlavně funkčnost – 5 kg max. váha, přepínání na speciální Aquatronic program, který měří tekutiny a mnoho dalšího.

P.S. O Hestonu Blumenthalovi příště, protože to je delší vyprávění.

Nadčasová černá kráska, která vás dostane svou funkčností - to je Precision Orb

Nadčasová černá kráska, která vás dostane svou funkčností – to je Precision Orb / photo by muj-salter.cz

Kde koupit v Čechách

 

4. Čajník Teapot by Menu, Norm Architects

Jedna věc se Skandinávcům nedá upřít a to sice jejich smysl pro detail a jejich tzv. skandinávský design, který je nadčasový, absolutně přirozený a neskutečně krásný s jasnou inspirací v přírodě. Prostě záruka kvality předem daná. A ateliér Norm Architects je toho jasným důkazem! Jejich práce je čistá a jednoduchá, avšak stále krásná a jemná. Inovativní přístup k designu tento ateliér vyzvedl mezi špičky ve svém oboru v rodné Kodani, odkud zakladatelé pocházejí. A proč je miluju?

Nejikoničtější prací tohoto ateliéru je jejich čajník, kde otázka proč předčila otázku jak a dala tak vzniknout absolutně jednoduchému čajníku, který je elegantní a jasně si říká o dobrý čaj. Navíc čaj v něm vypadá famózně.

Elegantní a jednoduché - to je čajník od Norm Architects

Elegantní a jednoduché – to je čajník od Norm Architects/ photo by designville.cz

Kde koupit v Čechách

 

5. MyFlavour karafa, Eva Solo

Eva Solo je dánská společnost, jejíž kořeny můžeme hledat v roce 1913. Avšak známou se tato firma stala až v roce 1952 díky svému kráječi na chleba a na maso, který se stal světovým pojmem a legendou, a který firmě přinesl mezinárodní věhlas. Od té doby firma Eva Solo vytvořila nespočet krásných a unikátních designových doplňků do kuchyní a domácností po celém světě. Její filozofie je více, než jasná – vysoká funkčnost se snoubí zcela jasně s estetickou krásnou a vytváří tzv. funkční design. A proč je milovat a mít doma?

Po pravdě není jedna jediná věc, kterou bych od Eva Solo nemilovala, ale kvuli této praktické karafě je musí milovat každý. Ochutit si vodu čerstvým ovocem, zeleninou nebo bylinkami a díky praktickému napichovátku nepřijít k úhoně při pití? To prostě chcete!

P.S. Napichovátko můžete dát pryč a máte stylovou cestovní karafu na vodu. Petky jsou už dnes přežitek a navíc je to hnus.

MyFlavour carafe1

photos by kulina.cz

MyFlavour carafe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kde koupit v Čechách

 

6. Chlebník Melamine, Joseph Joseph

Firmu Joseph Joseph už jsem v dnešním článku zmínila hned na začátku, ale ráda se k ní vracím, protože tvoří nedílnou součást mojí kuchyně. Takže proč jí miluju o trochu víc?

Protože tento chlebník je král mezi chlebníky a je bezkonkurenčně nejlepší, pokud chcete, aby Vám rohlíky nebo toustové pečivo či celozrnný chlebík vydržely o něco déle. Navíc je užasně skladný a víko je zároveň i krájecí prkénko na pečivo. O krásném a jednoduchém designu ani nemluvě. Za mě jednoznačně kombinace černá/dřevo, ale dá se sehnat i v bílé a v nerezu.

231823389

Protože prostě málo je někdy víc a funkčnost a design k sobě patří, hlavně v kuchyni. / photo by naoko.cz

Kde koupit v Čechách

 

7. Forma na pečení chleba, Emile Henry

Francouzskou rodinou manufakturu Emile Henry pozná snad každý, pokud ne, tak ve zkratce. Emile Henry je výrobce tradiční burgundské keramiky za použití přírodních materiálů a moderních technologií. Výsledkem je takové nádobí na vaření, pečení i stolování, které budete milovat. Můj život bez Henryho už si neumím představit, je totiž odolné jednak proti poškrábání a nárazům, ale můžete ho klidně vrazit i do myčky. Každý jeden kus nadobí je nesmírně užitečný a krásný na pohled. A proč ho miluji?

Kvůli formě na pečení chleba. Nedělám si srandu, upéct chleba je hračka s tímhle hrncem, kde navíc můžete péct i jiné poklady jako housky nebo celozrnné bulky, ale i úžasné brambory ve slupce.

henry1

Francouzská elegance a láska k jídlu v jednom – to je Emile Henry

henry 3

Prostě jen přiklopíte svůj výtvor a necháte troubu, aby se postarala o zbytek – v jednoduchosti je krása! /photos by vasekuchyne.cz

Kde koupit v Čechách

 

8. Celoroční grill Charcoal, Eva Solo

Jak už vímě Eva Solo je dánská firma, díky které se každý kousek vybavení a kuchyňských pomocníků může stát zároveň ozdobou bytu jako tento grill. Ale proč milovat grill a mít ho doma?

Protože grilování je super, samozřejmě, a protože tahle kráska udělá z vaší terasy, zahrady nebo balkónu dokonalé místo. Masivní nerez je ponechán v základním geometrickém tvaru kuželu, aby vynikla jeho přirozenost, která působí velmi jemným dojmem. Zároveň se dá Charcoal využít jako honosný stolek při odpoledním čaji nebo večerní sklence vína a pokud máte rádi oheň, ale nemáte krb, mužete jednoduše svůj Charcoal nechat plápolat jako otevřené ohniště a užít si i zimní večer při ohni. Fantazii se meze nekladou. Samozřejmě je k dispozici i plynová verze, ale ty uhlíky a dřevo jsou stále tak nějak víc stylové a hlavně romantické, že.

571056

Elagantní a prosté. A teď si představte večer při plápolajícím ohýnku u vás doma se sklenkou vína v ruce. / photo by evasolo.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kde koupit v Čechách

9. Litinový pekáček na terinu, Staub

Rodinná firma Staub z Alsaska ze severu Francie je ve světe gastronomie pojem už od roku 1974 a dává litině nový rozměr.  Francis Staub osobně designuje každý nový kousek nádobí, který z jeho dílny vyjde. A tak je každý kus jedinečným unikátem, individuálně odlévaným do speciální pískové formy, která je poté zničena. Zároveň je možné používat jeho nádobí na každý typ sporáku, čiže od plynu až po indukci a s myčkou nádobí nemá nejmenší potíž. Právě proto nadobí Staub tolik milují profesionální kuchaři a ne jedna francouzská restaurace je jím vybavena. A proč ho milovat a mít doma?

staub1

photo by vasekuchyne.cz

Kde koupit v Čechách

Po pravdě mít doma Staub je dnes pojem, je to ten kus nádobí, co mohou podědit vaše děti a jejich děti atd., protože jde o poctivou práci a nadčasový lehce avantgardní design. Ale pokud bych měla volit, proč vážně milovat Staub a co mít doma, bude to tento malý litinový pekáček na terinu, ve kterém můžete udělat ty nejdelikátnější paštiky, upéct briošky nebo prostě jen udělat jednoduchou terinu, jejíž lahodnost podtrhne tenhle malý princ ve velkém světe nadobí a věřte mi, že nejeden člověk bude koukat na váš výtvor. Tenhle avantgardní pekáček jakoby vyskočil z první republiky, aby nám v 21. století okořenil život.

10. Měděný hrnec M´150S, Mauviel

Historie nádobí Mauviel sahá do roku 1830 do normandského města Villedieu-les-Poeles, kde se měď zpracovávala více jak 800 let. A jelikož z fyziky víme, že měď je nejlepším vodičem tepla, je nádobí z tohoto materiálu obecně považováno za nejlepších a nejluxusnějších. Nadobí Mauviel promění vaši kuchyní v absolutní špičku, v nejelegantnější šperk a designový chrám. A ho mám doma?

Proč ho milovat už jsem si řekli, skoro 200 let zkušeností, precizní design, měděná lesknoucí krása a punc michellinských restaurací, ale proč ho mít doma (přece jen toto nádobí už je malý poklad)? Kvůli tomuto 6,5 litrovému krasavci, který je vyroben z 90% z mědi a z 10% z nerezu, a který je přesnou kopií svého předchůdce před 170 lety. Tenhle krasavec dokáže takové divy, že už nebudete chtít vařit sve Boeuf Bourguignon v ničem jiném a navíc obdivu nebude nikdy konec. Prostě Mauviel je něco jako diamantová tiara kuchyně.

mauviel

Netřeba slov, stačí obdiv – přesně to je Mauviel a přesně to budete Vy! / photo by vasekuchyne.cz

Kde koupit v Čechách