• Lifestyle  • Přehlídka české architektury: Objevujte a poznávejte

Přehlídka české architektury: Objevujte a poznávejte

Prázdniny jsou za námi, ale i přesto se dá naplánovat víkendový výlet a vydat se objevovat. Přinášíme několik tipů, kam byste mohli zajet se pokochat neobvyklými stavbami jak z historie, tak ze současnosti.

Chrám sv. Barbory

Jednou z impozantních staveb České republiky, která stojí za zhlédnutí je pětilodní gotická katedrála nesoucí název chrám sv. Barbory. Tento římskokatolický, filiální kostel naleznete v Kutné hoře, kde byl roku 1388 postaven. Mezi 14. a 16. století soužila tato stavba pro representativní potřeby města od 17.století do roku 1773 pak jako jesuitské koleje. Na přelomu 19. a 20.století byl pak chrám regotisován. Je jednou ze čtyř staveb v České republice provedenou dle francouzského katedrálního schématu tj. jako vícelodní basilika s chórovým ochozem a kaplemi, podobně jako třeba katedrála sv.Víta. Na její stavbě se podílelo několik věhlasných jmen stavitelů té doby a je přehlídkou oltářů, soch či maleb. O roku 1995 je tato památka zapsána na seznamu UNESCO.

Loosovy interiéry v Plzni

Za jednoho z nejvýznamnějších středoevropských architektů je považován Adolf Loos. Mezi 20. a 30. léty 20. století často navštěvoval Plzeň, kde realizoval několik přestaveb, tzv. Loosovy interiéry. Pro veřejnost jsou přístupné dvě prohlídkové trasy. První prohlídková trasa vás zavede do apartmánu Dr.Vogla v Klatovské ulici do domu Škodových, rovněž v Klatovské ulici, kde si můžete prohlédnout část původního interiéru. Po krátkém přesunu do Bendovy ulice vás pak čeká prohlídka bytu Krausových, kde se mj. můžete těšit na dle odborníků, nejkrásnější Loosův salon s obkladem ze švýcarského mramoru Cipollino a stropem z mahagonových desek. Druhá prohlídková trasa je pak tzv. Brummelův dům v Husově ulici, kde si v prvním patře můžete prohlédnout celý byt. Příští rok by měla být zpřístupněna poslední trasa, a to Semlerova rezidence v Klatovské ulici. Je to jediný interiér, kde byl použit tzv. Loosův princip – raumplan. Ve všech interiérech se můžete těšit na jedinečný prvorepublikový design a díky komentovaným prohlídkám tak nakouknout do způsobu bydlení tehdejší židovské komunity.

Valašská pouť Nová křížová cesta Svatý Hostýn

Pokud se chystáte navštívit Valašsko, nenechte si ujít valašskou pouť Nová křížová cesta Svatý Hostýn. Nevadí, že třeba nejste věřící, cesta vás nadchne, protože jednotlivé zastávky jsou architektonické skvosty, proto také patří mezi nejvýznamnější a nejnavštěvovanější mariánská poutní místa u nás. První venkovní křížová cesta vznikla mezi roky 1900 a 1902, uměleckým kruhům se však nezalíbila, a tak byla její přestavba svěřena architektu Dušanu Jurkovičovi, který roku 1904 udělal návrh, aby severovýchodně od kostela stálo 13 kapliček inspirovaných karpatsko-valašskou dřevěnou architekturou. Celá cesta je symbolicky zakončena na malém hřbitůvku, a to Rotundou Božího hrobu, kde uvnitř naleznete reliéf kladení do hrobu.

Vila Tugendhat

Málokdo by už někdy neslyšel název vila Tugendhat, která byla navržena architektem Ludwigem Miesem van der Rohe pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovi. Postavena byla mezi léty 1929 a 1930. Před deseti lety prošla vila rekonstrukcí do původní podoby a interiéry jsou vybaveny replikami původního vybavení. Třípodlažní brněnská vila leží na svahu a orientována je na jihozápad. V prvním podlaží se nachází technické zázemí, ve druhém je pak obytná část včetně zimní zahrady a terasy a ve třetím podlaží je hlavní vstupu ulice, pokoj rodičů, pokoje dětí a vychovatelky. Byt šoféra byl samostatně přístupný. Na svou dobu vynikala vila provozním a technickým vybavením, např. dvě velká okna proti onyxové příčce se dala pomocí elektromotorů spustit až k podlaze. Součástí celku je pak samozřejmě zahrada, při jejíž realizaci měla velké slovo architektka Markéta Roderová- Müllerová, pod Mieseho vedením ji navrhla v duchu tzv. zdůrazněné prázdnoty. Hlavním motivem tak byly velké, travnaté plochy. S příchodem Adolfa Hitlera musela rodina vilu opustit a dostala se tak do rukou říše a pak ruských osvoboditelů. Psát, co vše se v té době s vilou stalo, by bylo na samostatný článek. Buďme rádi, že vila se obnovila a jedná se o jedinou památku moderní architektury v České republice, která byla zapsána na seznam UNESCO.

Hotel Miura

Pokud byste chtěli navštívit něco z modernější architektury a dopřát si přitom, dobré jídlo či přímo v místě přespat, pak byste měli navštívit Hotel Miura v Čeladné. Jedná se o atypicky architektonicky řešený hotel, nacházející se na golfovém hřišti. Autorem je studio LABOR13, vedené Albertem Pražákem, Martinem Vomastkem a Jiřím Bardodějem. Grafické zpracování vytvořilo studio SIDE 2 a celkově na se na projektu podílelo mnoho dalčích osob ze světa architektury. Hlavním materiálem je beton, zvenku kombinovaný rezavěcím plechem corten a fialovými skly. Dalším použitým materiálem je pak dřevo, nerezové plechy nebo corian (umělý kámen). Hotel Nabízí 44 pokojů, venkovní vyhřívaný bazén, lobby bar, dvě konferenční místnosti, MIURA SPA a špičkovou gastronomii pod vedením šefkuchaře Michala Götha. Stačí jen naplánovat si cestu a přijet.

Hostivař H2

Dalším zajímavým, novodobým architektonickým projektem je Hostivar H2, objekt pivovaru, který se nachází na okraji Prahy v rezidenční oblasti v Horních Měcholupech. Použitým materiálem je dřevo, sklo, plech, sádrokarton. Součástí pivovaru je i restaurace, jejíž interiér je dvoupatrový, v přízemí dominuje bar obložený stříbrným trapézovým plechem a kamna, do galerie pak vede ocelové točité schodiště. Restaurace je napojená na vyhřívanou terasu. Sednout si tam, dát si pivo a něco na zub, co víc si přát?

DOX

DOX neboli Centrum současného umění najdete od roku 2008 v Praze Holešovicích, skládá se výstavních prostor, multifunkčního sálu, vzducholodě Gulliver, design shopu, knihkupectví a archivu výtvarného umění. Divadlo, literatura, hudba, malby, umění, to vše zde přetváří každodenní kulturní vyžití. To jak DOX vypadá j zásluhou několika jednotlivců – Leoše Války, Roberta Aafjese, Václava Dejčmara, Karla Janečka a Libora Winklera. Budova je ukázkou špičkové současné architektury, na níž se podílli tři respektovaní architekti. Roku 2008 byl DOX nominován na prestižní cenu Miese an der Rohe (ano, autor vily Tugendhat). Dominantou je vducholoď Gulliver, která měří 42 metrů a je tvořena ocelí a dřevem. DOX je prostředí setkávání, flexibility, uvědomování, rozvíjení a inspirace.

Zdroje: 1,2,3,4,5 – autor fotografie David Židlický,6,7,8