• Beauty  • Přírodní kosmetika z Čech: Tyhle 3 značky stojí za to vyzkoušejte

Přírodní kosmetika z Čech: Tyhle 3 značky stojí za to vyzkoušejte

Chemickým produktům pomalu odzvonilo a lidé čím dál tím častěji sahají po přírodní kosmetice, tedy takovým přípravkům, které obsahují přírodní suroviny a jsou šetrné k přírodě. Naopak nesmí obsahovat syntetické parabeny, ropné deriváty, syntetické vůně a barviva, GMO, suroviny ze zvířat či suroviny na zvířatech testovaných. Pokud vás nebaví číst složení dalším ukazatelem je i certifikát, který zaručuje, že daný výrobek je přírodní. Přírodní kosmetika má mnoho výhod. Obsahuje přírodní minerály, vitamíny, antioxidanty, hydratuje pleť, je šetrná k pleti, a to i citlivé a vhodná je i pro pleť dětskou. Česká republika má mnoho takovýchto značek, jsou jimi např.: Sallos, Libebit, PraváJá, Boemi, Nutt nebo Pimpinella. My jsme se zaměřili na Botanicus, Havlíkovu přírodní apotéku a Nobilis Tilia. Některé výrobky jsme i sami vyzkoušeli.

Botanicus

Botanicus je značka, která při výrobě svých produktů usiluje o propojení tří základních principů: ekologické pěstování kvalitních surovin, následné zpracování těchto surovin a prodej ve vlastních franchisingových obchodech u nás i v zahraničí.

Rostliny pěstují v ekologických zahradách a celkově produkce této firmy je výhradně ekologická, bez použití průmyslových hnojiv, chemických postřiků a stimulátorů. Dbají na kvalitu, osobitý a taky praktický design. Využívají tradičních receptur v kombinaci s poznatky moderní vědy, samozřejmě s využitím co nejvyššího množství rostlinného materiálu, který si pěstují, ať už se jedná o rostliny, ovoce, zeleninu, bylinky. To všechno je základem pro výrobu extraktů, olejů, výluhů, čajů, džemů, chutney.

Botanicus je výjimečný i tím, že se jedná o uzavřený cyklus pěstitel-výrobce-prodejce a to v rámci jedné firmy. Latinsky Hortus (zahrada) – Apothicus (lékárna-výroba), Botanicus (název obchodu). Botanicus se také podílí na rozvoji vesnice Ostrá u Lysé nad Labem, kde má výrobnu a najdete zde Centrum řemesel a bylinné zahrady, kde si můžete vyzkoušet lukostřelbu, výrobu mýdla, rýžování zlata, výrobu svíčky, vyzkoušet knihtisk a mnoho dalších řemesel a završit to krásnou procházkou v bylinných zahradách, kde se budete cítit jako v ráji.

Naše redaktorka Adéla používá jejich regenerační tělové mléko, kokosový masážní olej a krém na nohy s mátou a jak sama říká, je nesmírně ráda, že tuto značku díky své kamarádce objevila a zjistila, že třeba neparfémovaný masážní kokosový olej je stokrát lepší než navoněný, chemický. Na výběr je toho ale mnohem více, kromě výše zmiňovaných produktů jsou to esenciální oleje, tuhá mýdla, tělová másla, toaletní vody či přímo produktové řady třeba z měsíčku lékařského.

Havlíkova přírodní apotéka

Kvalita čistě organické produkty, lokální bylinky pěstované v ekozahradách v Chářovicích, včelí produkty z včelařství Marada, nelokální bylinky získávané od certifikovaných dodavatelů.

Suroviny správné načasování sběru výchozích surovin, extrakce zahájena ihned po sběru

Nejčistší organické produkty aby se na tělo a tudíž i do těla dostalo jen to nejkvalitnější, učení se péči o tělo a tím spojené afirmační kartičky

To jsou pilíře Havlíkovy apotéky, která přináší produkty, které nás spojují s tou nejčistší krásou přírody. Je to spojení moderní vědy, organických surovin, kvality, receptur prověřených časem a dávnou historií bylinek, které od pradávna měly známé léčivé účinky. 

Historie této značka je spjata s rokem 2014 a s kuchyní zakladatelky Zuzany Krejčí, kterou už odmala zajímaly bylinky. Vyrůstala u lesa, kde je sbírala a poté z nich vyráběla mastičky. Četla herbáře a knihy o bylinkách a hledala krémy vhodné pro její citlivou pleť. Nenašla, tak je začala tedy sama vyrábět. Její koníček a vášeň se staly její prací. Nic není nemožné.

Navázala na kosmetiku lékárníka Karla Havlíka, který zastával názor, že nejlépe pomáhá sama mocná příroda a vyráběl vše dle vlastních receptur a ze surovin, které si sám nasbíral. Bohužel jeho recepty a výrobky byli roku 1948 zasunuty hluboko pod chemii, která měla v té době rozkvět. Díky vstřícnosti jeho vnučky Anny Braslavcové a práci Zuzany Krejčí si můžou dopřávat kosmetiku vysoké kvality jak ženy, tak muži, děti, senioři. Havlíkova apotéka nabízí produkty péče o tělo, pleť, vlasy, ruce, rty.

Naše redaktorka Adéla si nemůže Havlíkovu apotéku vynachválit. Používá hned několik denních masek, makový olej (který se dá kapat i do jídla), denní krém Krásná kurtizána, opravář na vlasy i olejíček na konečky vlasů a je maximálně spokojená. Navíc oceňuje, že pokud se stane, že je slabší sklizeň nějaké rostlinky nutné k výrobě určitého produktu a nepodaří se ji jinak získat ve stejné kvalitě jaká je potřeba, je výroba daného produktu zastavena. Tím si produkty udržují standartní kvalitu.

Nobilis Tilia

Pokud jste milovníky aromaterapeutické kosmetiky, pak jste jistě slyšeli o značce Nobilis Tilia, která vznikla roku 1994 původně jako značka Nobela v Krásné Lípě, později se jako Nobilis Tilia přesunula do Českého Švýcarska. Spolumajitelé Zbyněk Šedivý, Adéla Zrubecká a Petr Zrubecký neustále zdokonalují receptury, které vycházejí z tradičních receptů s použitím nejnovějších vědeckých poznatků. Věří, že to nejlepší nám dává příroda sama a není nic účinnějšího na vyladění těla, mysli a ducha než jsou éterické oleje.

Samozřejmostí jsou prvotřídní suroviny od prověřených dodavatelů, tak aby jejich sběr byl co nejšetrnější k přírodě i lidem a jejich následné zpracování pokračuje za přísných hygienických pravidlech. Výroba je založena na pečlivé ruční práci. Ve výrobně se vaří, chladí, mixuje, plní a ručně lepí etikety. Taková bylinková kuchyň. Nobilis Tilia rovněž spolupracuje se smysluplnými projekty, jako je Nadační fond Zdeňky Žádníkové nebo Unii porodních asistentek. Výběr této značky je opravdu široký, od výrobků pro aromaterapii, po řady péče o tělo, pleť, dětskou kosmetiku, pánskou kosmetiku nebo řadu pro těhulky.

Tuto značku jsme zatím nevyzkoušeli, ale s ohledem na všechny kvality a skvělé recenze nejsme na pochybách.

Zdroj: 1, 2, 3