• Lifestyle  • Příští týden proběhne velkolepá přehlídka fotografie Prague Photo 2016

Příští týden proběhne velkolepá přehlídka fotografie Prague Photo 2016

V pondělí 18. dubna v 18 hodin proběhne v pražském Kafkově domě slavnostní zahájení již devátého ročníku Prague Photo, prestižní přehlídky současné fotografické tvorby. Čtyři podlaží Kafkova domu budou zaplněna expozicemi téměř tří desítek vystavovatelů, mezi kterými jsou zastoupeny galerie, společnosti, školy a projekty jednotlivých autorů nejen tuzemských, ale i z Itálie, USA, Saudské Arábie, Německa či Ruska. Fotografie, které vystřídají výtvarné umění z nedávno proběhlého veletrhu umění Art Prague 2016, budou pak k vidění v celém následujícím týdnu.

pozvankaStále populárnější jsou takzvané pop-up prezentace s expozicemi jednotlivých autorů, mezi kterými letos uvidíme tvorbu Roberta Carritherse, Antonia Cossy, nebo například Magdaleny Bláhové. Poprvé a zcela unikátně se představí například i „Projekt Assem Alsabban“, prezentující specifickou tvorbu fotografa Assema Alsabbana ze Saudské Arábie, jehož fotografie, například ty, které jsou spjaté s magickým prostředím Prahy, již nejsou českému publiku neznámé  – třeba i díky výstavě „Two Artists Two Worlds One Prague“, která proběhla v létě 2015 v Galerii Jakubská malíře Alexandra Onishenka.

Assem Alsabban začal fotit v pouhých 14 letech a mnoho let pracoval pro přední reklamní agentury. Jeho povolání diplomata mu pak umožnilo procestovat různé země a přineslo mnoho inspirace. Jedním z míst, která si zamiloval, a stala se častým námětem jeho děl, je právě Praha. Ve svých fotografiích ukazuje její jedinečnou atmosféru s širokou škálou odlišných výrazů. Odhaluje poetiku zdánlivě všedních věcí a zprostředkovává výjimečné okamžiky vizuální představivosti. Pracuje s principy koláže, montáže nebo vrstvení a snímky následně specificky upravuje a tiskne na plátno, takže působí jako úchvatné malby (titulní fotografie: Assem Alsabban/Tram Driver, níže: Assem Alsabban/Paris Passion).

assem alsabban paris passion

Součástí Prague Photo je již tradičně i obsáhlá sekce prezentující tvorbu nejmladší generace fotografů – studentů a absolventů sedmi českých odborných fotografických škol. Přehlídka je doplněna doprovodným programem, zahrnujícím prezentace jednotlivých projektů, institucí či publikací, několik přednášek a nedělní workshop pro nejmenší návštěvníky Prague Photo 2016.

Seznam expozic na PRAGUE PHOTO 2016

1.   Artinbox Gallery
2.   Artpit
3.   Centro Sperimentale di Fotografia, IT
4.   Czech Press Photo
5.   Galerie Dolmen
6.   Galerie Gambit
7.   Galerie umění pro děti
8.   IndigoSpace
9.   Vintage Photography
10. Projekt Assem Alsabban, SA
11. Projekt Magdaléna Bláhová
12. Projekt Antonio Cossa
13. Projekt Robert Carrithers
14. Projekt Pavel Čáp
15. Projekt Cristian del Risco
16. Projekt Jiří a Jiřina Hanke
17. Projekt Alexandre Katsapov
18. Projekt Šimon Vejvačinský
19. Projekt Pavel Wellner
20. The Chemistry Gallery

21. Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě
22. Univerzita J. E. Purkyně Ústí n/Labem – Fakulta umění a designu
23  Fakulta designu a umění L. Sutnara Západočeské univerzity v Plzni
24. Střední škola grafická a Vyšší odborná škola grafická v Praze
25. Michael – Vyšší odborná škola umělecké a reklamní tvorby a
Střední škola umělecké a reklamní tvorby
26. Soukromá vyšší odborná škola umění a reklamy Orange Factory
27. Pražská fotografická škola
28. Dot or Not