• Lifestyle  • Proč stojí za to vidět novou českou minisérii o Boženě Němcové?

Proč stojí za to vidět novou českou minisérii o Boženě Němcové?

Božena Němcová, rodným jménem Barbora Panklová, se měla narodila 4. února 1820 ve Vídni a zemřela 21. ledna 1862 v Praze. Jejími rodiči byli údajně manželé Panklovi, ale kolují zvěsti, že biologickou matkou byla sestra hraběnky Zaháňské, Dorothey. Pravdu už se asi nedozvíme, za to ale víme, že Božena Němcová patří mezi nejznámější české spisovatelky, konkrétně národního obrození, můžeme říci i raného realismu. Jejími nejznámějšími díly jsou Babička, Divá Bára, Dobrý člověk, Obrazy z okolí domažlického, V zámku a podzámčí. Za manžela měla o patnáct let staršího Josefa Němce s  nímž měla 4 děti. Toto jsou takové všeobecné znalosti, které o této literátce víme. Její život byl ale zajímavější a přesně o tom je i minisérie Božena, kterou jste mohly vidět na České televizi. Kdo neviděl a váhá, tak ať neváhá a podívá se. Víte proč?

Exkurze do literatury

Díky minisérii Božena se dozvíte nejen o dílech samotné Boženy, ale i o dílech jiných českých spisovatelů, jako je Vítězslav Nezval, Josef Kajetán Tyl, Karel Havlíček Borovský nebo Václav Bolemír Nebeský,

Exkurze do dějin

Krom dějin literatury se dozvíte, jak se v té době žilo. Jak málo se mluvilo česky, jaké rozdíly panovaly mezi lidmi (peníze, hodnoty, vzdělání, profese).

Postavení žen

Asi každý ví, že v dřívějších dobách to ženy neměly jednoduché, neměly taková práva a možnosti jako nyní, byly v područí svých mužů a otců. Díky seriálu si to lépe představíte.

Josef Němec

Série je o Boženě Němcové, ale velmi pozoruhodná je postava jejího manžela Josefa Němce. Víte, co dělal, jak se ke své ženě choval, v čem se podobali, v čem byli rozdílní, jak ji pomohl?

Rodinný život

Nejen ten literární život Boženy Němcové je zajímavý, ale i ten rodinný nabízí několik méně známých skutečností. Jak se jmenovali její děti, kde všude bydleli, jaká byla Božena matka, manželka?

Soukromý život

Jedna věc je mít manžela, druhá pak je mít někoho bokem. Božena Němcová byla emancipovaná nejen co se týká práce, ale i soukromí, za svůj život vystřídala hned několik milenců. Jaké k tomu měla důvody? Zpytovala pak svědomí?

Výkony herců

V neposlední řadě stojí minisérie Božena za zhlédnutí i pro výkony herců, ať už Anny Kameníkové a Ani Geislerové v rolích Boženy či skvělého výkonu v podání Jana Hájka, který ztvárnil Josefa Němce. Nejen tito herci však excelovali, i zbytek hereckého obsazení je skvostný.

Zdá se vám, že jsme toho neprozradili mnoho? To schválně, abyste se podívali a na položené otázky našli odpověď sami.

Zdroje: 1, Česká televize