• Gastro  • Rakytník – vitamínová bomba někdy označována jako sibiřský ananas

Rakytník – vitamínová bomba někdy označována jako sibiřský ananas

Kdo by neznal bohaté shluky malých, oranžovočervených plodů rakytníku řešetlákového nazývaného taky jako „sibiřský ananas“ či „třpytící se kůň“, který v podstatě roste všude. Pěstuje se v parcích, zahradách a vysazuje se kolem cest.

Samotné bobulky rakytníku jsou velmi bohaté na vitamin C, minerály a další důležité vitaminy. Ze všech rostlin pak obsahuje nejvíce vitaminu E.

A jakým způsobem působí na lidský organismus?

Produkty vyrobené z tohoto „koně“ velmi příznivě zlepšují celkový zdravotní stav organismu, zvyšují pracovní aktivitu a působí na léčení mnoha onemocnění, zejména pak žaludku, průdušek, plic a krevního oběhu.  Mimo jiné prospívá kloubům při dně a revmatismu, a pomáhá při nadměrné činnosti štítné žlázy.

Zevně jej lze užít v podobě rakytníkového oleje, jež jako „univerzální zevní lék“ skvěle působí na všechna kožní onemocnění a je skvělým kosmetickým pomocníkem.

A jelikož je nyní to pravé období, kdy jsou tyto plody dostatečně dozrálé, není nic jednoduššího, než si je nasbírat a do své domácí zelené lékárničky si vyrobit některý z užitečných pomocníků, jako je například rakytníkový sirup, marmeláda, kompot, křížaly anebo již zmiňovaný olej.

Rakytníkový sirup

Suroviny:

1 a 1/2 kg plodů rakytníku. 1 litr vody, 1 a 1/2 kg cukru krystal (nebo třtinového), 10 g kyseliny citrónové

Postup:

Ve studené vodě rozpustíme cukr a kyselinu citrónovou, do které přidáme umyté a rozemleté plody rakytníku.

Necháme stát na teplém místě přibližně 24 hodin.

Druhý den směs přecedíme přes bavlněné plátno a do vzniklé tekutiny nasypeme cukr v poměru 1:1. Zahříváme pouze do rozpuštění všeho cukru a ještě teplé naléváme do připravených lahví s uzávěrem.

Skladujeme na tmavém a chladném místě.

Rakytníkový olej

Suroviny:

sušené raytníkové plody, slunečnicový nebo olivový olej

Postup:

Rakytníkové plody usušíme na mírně teplém a vzdušeném místě tak, aby si zachovaly svoji původní barvu a vůni. Usušené plody rozdrtíme a zalijeme olejem tak, aby plody byly zcela ponořené.

Necháme stát na teplém místě přibližně 3 až 4 týdny a denně protřepáváme.

Po měsíci směs přecedíme přes plátýnko a skladujeme v tmavé sklenici na chladném místě.

Vnitřně se užívá 3x denně jedna lžička. a to při zánětech v zažívacím traktu, žaludečních vředech, Crohnově chorobě, zácpě a hemeroidech.

Zevně pak na hojení drobných poraněních, na popáleniny, křečové žily, omrzliny a bércové vředy.

 

Zdroj foto: Pixabay