• Lifestyle  • Randění v dnešní době digitální

Randění v dnešní době digitální

Už jste si zase nad kusem dortu nebo u sklenky (lahve) vína postěžovala kamarádce, jak jste osamělá, a že všichni ideální muži jsou zabraní nebo se velmi dobře skrývají? Chcete svou vlastní pohádku o Tinderelle? Nahlédli jsme do (ne)tajů online seznamování a přinášíme vám několik postřehů a spoustu bizáru.

V dnešní době se čím dál více lidí seznamuje prostřednictvím sociálních sítí a seznamovacích aplikací. Bez připojení k internetu se dnes často nenaladíte ani na vlnu lásky. Může se stát, že na chatu narazíte na toho pravého, ale podle mnohých udělaly seznamky z lidí povrchní sobce bez schopnosti navázat hlubší vztah a kteří lační jen po sexu. Seznamovací akt se v tomto ohledu opravdu zrychlil, teď jen záleží, co a koho chcete. Hodně lidí tento způsob hledání známosti dříve nebo později unaví, protože jen ztratí čas psaním zpráv a k následnému uskutečnění schůzky nedojde.

Mnozí z uživatelů Tinderu nepoužívají aplikaci přímo kvůli seznamování; někteří na něm jen tráví (a ztrácí) čas tím, že si prohlíží „katalog“ obličejů a jsou takovými pozorovateli svého okolí, jiní hledají přátelský vztah, parťáka na cestování a poté jsou tu třeba ti, kteří někoho potkali, ale ještě si svůj profil nestihli smazat – ale tak co kdyby náhodou, že?

Povrchní svět virtuálního seznamování skrývá mnoho záludností a nemilých věcí. Některé z nich dostaly specifické názvy. Ghosting – tzv. dělat mrtvého brouka. Utnete konverzaci a vypaříte se jako duch. Neřeknete na rovinu, proč s tím druhým už nechcete mít nic společného. Tímto způsobem se v dnešní době rozchází čím dál více lidí. Podle Elle.com s tím má zkušenost 26 % žen a 33 % mužů.

Zombieing – vymazal vás ze života a najednou se po několika měsících ozval. Vstal z mrtvých a má snahu obnovit kontakt, jako by se nic nedělo.

Haunting – lajkuje vám váš ex posty na sociálních sítích, ale není s vámi v osobním kontaktu? Máte co dočinění s takovým, dalo by se říci, stalkerem, který vás jen pronásleduje.

Mosting – pod tímto pojmem si můžete představit chování typických „lovců zářezů“, kterým online prostředí jejich honbu za sexuálními trofejemi výrazně usnadnilo.

Benching – mít někoho na střídačce (z angl. bench = lavička). S tímto „zahřívačem lavičky“ udržujete kontakt, ale jen pro případ, že by to nevyšlo s tím, který je ve vedení na seznamu kandidátů na získání vašeho srdce.  

Lemming – „lumíkovské chování“ se inspiruje stejnojmennými zvířátky, která žijí ve velkých skupinách. Pokud má váš kamarád partnera, někoho si také co nejrychleji najdete. A v případě, že se s ním rozejde, následujete ho, abyste opět měli více času na kamarádské aktivity.

Zaznamenali jsme také rostoucí počet obskurních seznamovacích aplikací:

Zn. hledám vousáče

Neslevíte ani chlup z toho, že si chcete najít vousáče? Tak právě pro vás je tu seznamka Bristlr, kterou vousatý John Kershaw původně založil jako vtípek. Ten se ale později proměnil ve slušný byznys.

Nenávist spojuje

Seznamovat se na základě věcí, které máte rádi? Ale kdeže. Nic nespojí lidi více než to, co nesnášejí. Vyzkoušejte Hater, společná nenávist ve vás jistě zažehne i plameny vášně.

Ve třech se to lépe táhne

Pokud si nevystačíte s partnerem sami a sháníte třetího do party, není problém. V hledání vám pomůže appka 3nder, kterou si stáhlo přes milion lidí.

Na výšce záleží

Dámy, také se vám stalo, že jste byly natěšené na rande s chlapem, který byl velmi přitažlivý a se slovy to uměl fakt dobře… ale později jste zjistily, že vedle něj vypadáte jako žirafa? S Tall Friends se už nemusíte chybějících centimetrů (aspoň co se výšky týče) bát.

Nahlédněte mu do lednice

V aplikaci Refrigerdating si nevšímáte ani tak obličejů, jako obsahu ledniček. Něco na tom, že láska prochází žaludkem, asi bude, protože tady se seznamujete podle toho, jak se druzí stravují (nebo chtějí, aby to tak aspoň vypadalo). Ale pozor, možná jste nenatrefili na dalšího MasterChefa, který zvládne nakoupit kvalitní potraviny a vykouzlit z nich chutnou krmi, ale daný obsah lednice má na starost jeho máti (pokud se nejedná o ledničku značky Fejk).

Krásní a oškliví

Aspirujete na Miss, jste chodící pure beauty či charismatický mladík, kterému by jeho six pack každý záviděl? Na základě sebe hodnotíte ostatní a máte tak vysoké nároky? Přidejte se na seznamovací síť Beautiful People. Aby se člověk na tuto seznamku dostal, musí projít 48hodinovým kolem, ve kterém ho stávající členové hodnotí. Teprve na základě kladného hodnocení je mu umožněn přístup. Pokud jste na druhou stranu ještě nevyrostli z fáze ošklivého káčátka a spoléháte se už jen na to, že i u druhého najdete “jen vnitřní krásu“, přihlaste se na Ugly Schmucks.

Vesmírná vášeň

V Trek Passions se nad vaší přílišnou vášní pro Star Trek nikdo ušklíbat nebude, naopak. Možná zde najdete spřízněnou duši, svou hvězdu vesmírnou, se kterou budete moct flirtovat v klingonštině.

Šťastní nemocní  

Máte herpes či jinou pohlavní chorobu? I přesto můžete zůstat sluníčkářem díky existenci PositiveSingles, kde si můžete v cukuletu nabrnknout člověka, se kterým budete moct sdílet své nemoci ve dne v noci.

Mezi další „zvláštní“ (ale na jednu stranu celkem praktické) seznamky patří např. Singles with Food Allergies nebo GlutenFreeSingles, High There (s touto aplikací nebude o hulící parťáky nouze, ale pozor, aby vás při rozchodu ten druhý neoškubal o veškerou zásobu vašeho společného zájmu). A radši už končíme – zde asi platí pravidlo, že všeho moc škodí. Raději zůstaneme u „normálního“ Tinderu (a možná ani to ne).

„Miluju tě, ale fakt už mi nepiš“

Jak to tak bývá, ne vždy to s tím druhým do páru vyjde. V současné době se lidé online nejen seznamují, ale také rozcházejí. Takové rozchodové věty začaly před více jak rokem sdílet na svém společném instagramovém profilu esterajosefina herečka Ester Geislerová a módní návrhářka Josefina Bakošová. Stal se z toho hit, lidé jim posílali čím dál více vlastních zpráv a příběhů (dnes až 40 denně) a hashtag #terapiesdilenim se stal doslova kultovním.

Sesbírané zprávy (již dvakrát) vydaly i knižně právě pod názvem Terapie sdílením a i v této formě o ně čtenáři (převážně čtenářky) projevili velký zájem. Kromě rozchodových frází jim ale začaly přicházet také prosby o radu. Na úspěch Instagramu a knihy navázaly divadelní přednáškou Terapie sdílením, na které s nimi spolupracuje také párový terapeut Jan Vojtko. Podle něj je jedním z největších problémů současných vztahů rychlost, tedy potřeba mít všechno hned. 

Zdroj: Unsplash, @esterajosefina