• Lifestyle  • Russia. Timeless aneb Kdopak by se DOXu bál ?

Russia. Timeless aneb Kdopak by se DOXu bál ?

Od 4.10. do 2.12.2019 se koná v DOXu, galerii současného umění, mimořádná výstava Russia. Timeless za podpory kurátorů Tomáše Glance a Antonína Litvina. Představují průřez výrazné současné umělecké ruské scény, počínaje klasiky až po zakázaný underground. V instalaci se objeví jména jako Ilja Kabakov, Dimitri Prigov, Lydia Maštěrkova, Oskar Rabin.

Výstava zahrnuje výtvarníky se silným akcentem na citový vjem, jež v současném i bývalém režimu zažili spoustu svízelností. Divák se v průřezu seznámí s autory zasazenými do historického kontextu, včetně osobních příběhů. Expozice se nezkušenému oku může zdát jako nesourodý chaos, avšak celý koncept má jedno pojítko, a to umělci žijící na okraji společnosti, kteří se protloukají v domovině jako grafici či ilustrátoři. Za hranicemi jsou ve stejný čas za svou práci oslavováni kvůli své neotřelosti. Mnohé z nich bychom nalezli na předních příčkách listiny KGB.

Ve střední části instalace nalezneme bok po boku proslavené umělce společně se zcela anonymními autory. Návštěvník má možnost na vlastní oči vnímat značný rozdíl mezi amatéry a hvězdami velkého formátu.

Název Russia.Timeless, neboli Rusko.Nadčasové, působí až výsměšně k danému obsahu. Na jedné straně se stále opakuje jev popření už notoricky známé temné milosti strany. Na straně druhé urputná snaha obnovit slávu a sílu Ruska. Tohoto tématu se mnozí zlehka dotýkají, ač nevědomky, a poukazují tak na zásadní problémy v systému, které diametrálně rozdělují společnost. Obrazy samotné nejsou nástrojem žádné propagandy či uměleckého aktivismu. Přesto jednotlivá díla srší vtipem, nápaditostí a pronikavou myšlenkou.


zdroje : 1. , 2. , 3. , 4. ,