Růže, královna květin
Podle legendy byly kdysi všechny růže pouze bílé. Svojí rudou barvu květy získaly až později, a to v době, kdy římská bohyně lásky Venuše spěchala na pomoc svému poraněnému Adónisovi. Ano, byla to právě ona, co omylem šlápla na trny z keře a jeho květy tak nechtěně zbarvila krví do ruda.
Rudá růže je právem nazývána královnou květin, symbolem lásky, pomíjivosti; bílá růže naopak symbolizuje čistotu, nevinnost a lásku.
Od doby římské bohyně lásky, Venuše, nejsou květy růže jen bílé, i různě barevné.
Co barva, to samozřejmě jiný význam:
červená: romantická láska
červená a bílá: kreativita, radost a solidárnost
oranžová: vitalita, energie a životní síla
korálová: obdiv a šarm
růžová: přátelství, krása a elegance
zelená: štěstí, prosperita a plodnost
žlutá: radost a štěstí
slonovinová: milostný vztah a pevná, zralá láska
bílá: nové začátky a nevinnost
fialová: síla a vášeň
Dle některých lidových zvyklostí je růže se sedmi okvětními lístky symbolem týdne a sedmi dnů, růže s pěti lístky naopak symbolem „Bohyně“, neboť její tvar a počet připomíná tzv. pentagram.
V dávných dobách nesměly květy růže nikde chybět, byly na římských stolech při bujných hostinách, zamilovaní spolu uléhali na lóže posypané růžovými lístky a ženy? Ty pro změnu nosily růžence (kvítka růže) jen tak zastrčená ve vlasech.
Růže, ať už dnes nebo v dobách minulých, stále je obdivována pro svou krásu a jemnou vůni.
Její využití v současnosti, pokud se sami nepovažujeme za čaroděje a čarodějky, lze kromě magie spojených se záležitostmi okolo lásky a partnerství, využívat hlavně v péči o své tělo, pleť i duši, neboť díky své lehké vůni jemně naladí všechny smysly.
Chcete-li se zklidnit a naladit na příjemnou a pozitivní vlnu, uvařte si čaj a oslaďte si jej sladkým, lahodným „růžovým“ sirupem. Ten si samozřejmě můžete připravit sami doma. Jeho příprava je velmi jednoduchá a nezabere moc času.
Růžový sirup:
Suroviny:
2 hrsti plátků růže, 1 malý citrón, 1 litr vody, 1 kg cukru krystal
Postup:
Plátky růže zalijeme jedním litrem vroucí vody, a tuto směs necháme asi hodinu až dvě stát. Mezitím si na kolečka nakrájíme citrón, vmícháme do směsi a necháme takto stát 1 až 2 dny.
Po dvou dnech nálev slijeme a přidáme cukr. Pořádně zamícháme a zahříváme tak dlouho, dokud směs nezhoustne. Ale pozor! Nevaříme!
Ještě horké sléváme do lahví s uzávěrem a sklenice do vychladnutí necháme otočené víčkem dolů.
Chcete-li u šálku čaje s růžovým sirupem relaxovat a nechat se unášet do říše snů, napusťte si k tomu vanu a poddejte se „pěstící koupeli“.
Pěstící koupel:
Suroviny:
1 litr plnotučného mléka, 1 polévková lžíce mandlového oleje, 3 kapky éterického oleje s vůní levandule, 3 kapky éterického oleje s vůní růže
Postup:
Protože éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě, přidejte je nejprve na lžíci rozpuštěného medu, do mandlového oleje. Tuto lžíci naplněnou těmito surovinami dejte pak přímo pod proud horké vody, čímž dosáhnete optimálního rozpuštění aromatického oleje v lázni. Do lázně přidejte mléko a pořádně promíchejte.
Vůně v našem životě hrají velmi důležitou roli. Vůně probouzejí vzpomínky, přání a fantazie; dotýkají se nás způsobem, který si nejsme schopni vysvětlit. Není tedy divu, že rádi saháme po všem, co naší pleť krásně provoní, ať už jsou to krémy, tělová mléka, oleje či pleťové vody.
Růžová pleťová voda pro suchou pleť:
Suroviny:
přibližně 100 ml neparfémované tělové vody (lze zakoupit v lékárně), 2 lžíce mandlového oleje, 6 kapek éterického oleje růže
Postup:
Do tělové vody přidáme mandlový olej a pár kapek éterického oleje s vůní růže. Vše důkladně promíchejte.
Výživná maska pro suchou pleť:
Suroviny:
2 polévkové lžíce medu, 2 polévkové lžíce mandlového oleje, 2 kapky růžového oleje
Postup:
Všechny suroviny smíchejte a naneste na předem očištěnou pleť. Masku nechte působit přibližně 20 až 30 minut, a pak důkladně opláchněte. Pravidelným používáním udržujete svou pleť napjatou, mladistvou a hebkou.
Obličejová voda pro suchou pleť:
Suroviny:
50 ml růžové vody (viz recept výše na růžovou, pleťovou vodu), 2 kapky heřmánkového oleje, 1 kapka růžového oleje
Postup:
Všechny suroviny smíchejte. Při použití naneste na kosmetický tampón a potřete obličej. Pravidelnou péčí si pokožka dopřeje nejen příjemnou vůni, ale hebkost a vláčnost.
Dáváte-li přednost před obličejovou vodou raději obkladům, věřte, že je to mnohem jemnější varianta v péči o suchou pleť. Většinou se nechá šátek nasáknout horkým odvarem z oblíbených bylinek a na několik minut se přiloží na pleť. A jak si takový obklad připravit? Odvar si připravíme z vody a 1 čajové lžičky, nejlépe sušených okvětních plátků růže a necháme vyluhovat přibližně 5 až 10 minut. Kdo má, může přidat i 3 kapky éterického oleje růže. Do horkého nálevu ponořte froté nebo ručník z bavlny, pořádně vyždímejte a položte asi na pět minut na obličej. Po použití se vaše pleť bude cítit hebká a svěží.
Zdroje: 1