• Styling  • Módní trendy na podzim a zima 2017/18 s vintage lookem

Módní trendy na podzim a zima 2017/18 s vintage lookem

Módní trendy pro podzim a zima 2017/2018 jako každý rok budou směřovat k tzv. vintage stylu, který čerpá hodně z historie. Co přesně je ale vintage, co je pro tento styl charakteristické a proč je tak oblíbený? To se vám nyní pokusíme nastínit.

Něco málo z historie vintage looku

Všechno začalo ve východní Asii, především v Japonsku, kde se ke konci druhé světové války začalo opravovat a přešívat starší oblečení. Hlavně to, které patřilo vojákům. Když válka skončila, začaly se otevírat první second handy. Časem se rozšířily do světa, některé z těch nejoriginálnějších najdete ovšem i dnes právě ve velkých japonských městech.

Co vlastně znamená vintage v módě?

Pojem vintage byl v souvislosti s životním stylem poprvé použit v polovině 19. století. Nejprve se jednalo o nábytek a dekorace, až o sto let později začal výrazněji pronikat do světa módy. Nebyla to znouzectnost, která po celá staletí nutila běžné smrtelníky nosit oblečení více než jednu generaci a dále ho přešívat, ale zvláštní rozmar a projev osobnosti. Výběr z toho nejlepšího, zvláštní vzácné koření, které svému nositeli dodalo tu pravou osobitost a styl.

Jaká je stručná definice vintage?

Jedná se o oblečení více než 20 a méně než 100 let staré, z nejkvalitnějších materiálů, vyznačující se precizním zpracováním a ideálně visačkou známého oděvního domu, salonu nebo tvůrce. Pokud něco označíme za vintage, měli bychom vždy připojit i informaci o roku, z kterého kousek pochází a ideálně i o jeho prostorovém původu.

Jak tento trend nosit?

Jsou to například dlouhé až extra dlouhé tuniky či kabáty. Ty mívají často podobu uniformy, některé zvýrazňují pas. Některé vypadají jako župan, ale jsou z klasické pleteniny, ze které se kabáty dělají. Dále se budou prosazovat potisky, často půjde o velké plochy pastelových barev. Trendem je inspirace kubismem. Mezi ženami se také prosadí trend, kdy mají dvě různé náušnice, z nichž jedna bude velmi výrazná.

Moderní doplňky

Moderní obuv, kabelka i sluneční brýle jsou přesně tím, co například k vintage šatům můžete nosit. Nemusíte tedy nakupovat horem spodem vše, co se vám jen vintage stylem zaleskne, právě naopak. Skvěle využijete mnoho věcí, které máte doma. Celkový vzhled podtrhnete tím, když zvolíte doplňky v barvě, která je i na oděvu. Nebo pak můžete sáhnout po černé klasice, která nikdy nezklame.

Zaujal vás tento trend? Stojíte si za historií módního oblečení, které stále mají budoucnost? My ano!

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14