Signal Festival přichází s plánem B a rozšíří se do Holešovic
Osmý ročník Signal Festivalu, který se uskuteční od čtvrtka 15. října do neděle 18. října představí návštěvníkům 15 uměleckých instalací a s tématem PLAN B poukáže na udržitelnost, a co člověk může udělat pro planetu. Zcela nově k oblíbeným trasám přibude festivalová trasa skrze Holešovice.
Festivalový ročník 2020 představuje nové výzvy. Signal Festival proběhne s menší kapacitou a řadu opatření, která učiní festival maximálně bezpečným.
„Téma festivalu zní Plan B. Původně jsme měli na mysli environmentální otázky, problémy odlesňování krajiny, hromadění odpadu, uhlíkovou stopu. Nicméně, na jaře 2020 všechno nabralo nový směr. Od začátku krize jsme věděli, že v přípravách festivalu pokračujeme a chceme jej uskutečnit. Jeho bezpečnost jsme intenzivně řešili s předními českými epidemiology. Maximálně jsme zkrátili čas, který se návštěvníci zdrží na jednom místě a s tím i délku instalací, které běží ve smyčce. Instalace jsou rozumně plánovány tak, že se nikdo nemusí zdržet déle než 15 minut. Plánujeme velmi přísná hygienická opatření také pro personál, který potkáte na festivalu stejně jako častou dezinfekci všech festivalových prostor. Samozřejmě, počítat ale musíme se vším,“ vysvětluje ředitel festivalu Martin Pošta.
Nová trasa v Holešovicích a spojení s významnými českými umělci
Největší novinkou letošního ročníku je nová festivalová trasa Holešovice. Mezi nejočekávanější umělecká díla patří velkolepá 3D projekce od španělského studia Onionlab, která promění známé prostředí Průmyslového paláce na Výstavišti Praha v jedinečný zážitek.
Letošní ročník je s ohledem na omezené cestování způsobené celosvětovou pandemií stejně jako snahou vyhnout se výrazné uhlíkové stopě, kterou obvykle zanechává přítomnost zahraničních umělců, výrazněji zaměřen na prezentaci českých vizuálních umělců. Mezi nejvýraznější jména patří konceptuální umělkyně sociálního zaměření Milena Dopitová, která na festivalu představí kinetický objekt Jeff u vodní elektrárny na Štvanici a upozorní tak na dopady nezdravé existence moderní společnosti na přírodu kolem nás.
Vizuální umělec, tvůrce experimentálních a intermediálních projektů a vedoucí Ateliéru malby na pražské UMPRUM Jiří Černický připraví tajemnou a působivou projekci vodních živočichů skrytých v hlubinách oceánu, kteří se překvapivě dokáží proměnit v nositele jasného ekologického poselství. Jeho instalaci Archaické aktuality najdou návštěvníci v překrásných zahradách Anežského kláštera. Interaktivní, hravou a energeticky zcela nezávislou kinetickou instalaci Rozkvétání světla vytvořili pro festival designéři Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Rozhýbat techno-luční květy mohou diváci sami na prostranství před budovou Main Point Karlín.
Chybět nebude ani oblíbený videomapping na kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí.
„Baví nás objevovat další možnosti žánru. Německé studio Weltraumgrafik zajímavě interpretuje letošní festivalové téma. Jejich projekce je abstraktní a hypnotická. Reagují na světovou pandemii, která změnila všechno, ale ne vše ke špatnému. Katastrofu vnímají jako výzvu a nový začátek. Podobné pozitivní až utopické scénáře budoucnosti jsme hledali. Nechceme být jen negativní a smutní. Spolu s umělci bychom rádi hledali nevšední řešení a alternativní scénáře,“ dodává vedoucí programu festivalu Matěj Vlašánek.
Signal Festival se systematicky věnuje podpoře mladého českého umění. Vítězka otevřené výzvy Signal Calling, kterou organizuje festival ve spolupráci se společností PrusaLab, Kateřina Blahutová zaujme návštěvníky hravou crowdfundingovou interaktivní instalací Živý les, která reaguje na téma odlesňování přírodní krajiny. Festival navázal silnou partnerskou spolupráci s ateliérem Time-Based Media na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Studenti představí své instalace na nádvoří Klementina.
Doprovodný program festivalu se letos odehraje hned na několika lokalitách. Michal Škapa připravil neonovou instalaci k výročí 125 let Pražské tržnice. Divadlo Archa hostí 17. a 18. října audiovizuální performance Vektroskop. Celovečerní program se odehraje ve scénografii Petra Nikla, kterou rozzáří light design Patrika Sedláka a lasery Davida Vrbíka.
Festivalová mapa zdarma pro všechny
Festivalovou mapu letos nově lidé najdou přímo na webových stránkách. Jednodušší bude také systém vstupenek. Na 4 placené instalace v rámci hlavního programu, které se nacházejí v Průmyslovém paláci Výstaviště Praha, Planetáriu Praha, Hauch Gallery a na zahradě Anežského kláštera, se návštěvníci dostanou díky zakoupení Signal Passu. Do 20. 9. 2020 jej pořídí za 200 Kč, od 21. 9. 2020 do zahájení festivalu za 250 Kč a na místě pak za 300 Kč. Zpoplatněné jsou dále některé akce v rámci doprovodného programu. Novinkou je zavedení rodinného vstupného. Festivalový pass pro rodinu, která zahrnuje 2 dospělé a až 3 děti, si nyní mohou rodiny koupit za 600 Kč, od 21. 9. 2020 za 750 Kč a na místě za 900 Kč.
Zdroj fotografií: archiv Signal Festivalu a umělců