• Lifestyle  • Slevové období- jak se vyhnout nákupu zbytečností?

Slevové období- jak se vyhnout nákupu zbytečností?

Nový rok, pár dní po Vánocích a obchody hlásí výprodeje. Červené cedulky s obrovskými čísly a procentem za nimi na nás vykukují snad z každého obchodu. Najde se mnoho lidí, kteří na tento impuls letí. Jste mezi nimi? Nebojte se, určitě v tom nejste sami! A my vám ukážeme, jak si lépe zorganizovat své nákupy a vyhnout se nakupování věcí, které nevyužijete.

Pište si seznamy

Roztrhly se vám oblíbené černé džíny? Rozpáralo se vám tričko, které jste nosili obden a neumíte si šatník bez něj představit?

Před tím, než vyrazíte do nákupního centra, napište si seznam věcí, které opravdu potřebujete. Pokud si seznam napíšete, v obchodě se budete soustředit jen na tu věc, kterou doopravdy potřebujete a ostatním věcem (čtěte slevám) nebudete věnovat takovou pozornost.

Tato taktika funguje i při nákupu potravin. Pokud nechcete v supermarketu nechat miliony, naplánujte si jídelníček a nakupujte jen to, co potřebujete. Ne, že jen ušetříte, ale lépe si tak zorganizujete svůj jídelníček a vaše tělo se vám rádo odvděčí!

Udělejte si pořádek ve skříni

Udělejte si chvilku času a proberte si skříň. Na jednu stranu dejte oblečení, které doopravdy nosíte pravidelně, doprostřed oblečení, které vynosíte jen příležitostně a na třetí hromádku to, které nenosíte vůbec. U toho, které nenosíte se rozmyslete, zda je potřeba ho stále ve skříni mít, nebo by mohlo pomoct někomu jinému.

Podívejte se na hromádku s oblečením, které nosíte pravidelně. Pravděpodobně se bude skládat z kousků podobné barvy, střihu i druhu. To přesně je styl, který se vám líbí nejvíce, který vám sluší a cítíte se v něm dobře. U hromádky věcí, které nenosíte se nejspíše objevují unáhlené nákupy právě ve slevách. Stojí ty slevy za to? Když se vám akorát oblečení válí doma ve skříni?

Utvořte si obrázek o tom, co je váš styl a koukejte se po kouscích, které se tomuhle stylu podobají. Tím si ušetříte hodiny trhání vlasů, že jste se opět nechali unést a koupili si něco, co doopravdy nevyužijete.

Máte chuť nakupovat? Dejte přednost věcem z druhé ruky!

Všichni to známe. Přijde nám výplata a my máme hned chuť ji veškerou utratit právě ve slevách. Pokud máte opravdu potřebu si koupit něco hezkého na sebe, zkuste méně podporovat fast fashion a podívat se třeba do second handů, kterých je po republice opravdu hodně. Ne, že jen pomůžete planetě, ale můžete mít lepší pocit z utracených peněz.

To, že v second handech nenajdete hezké kousky už dávno není pravda!

Doufáme, že vám článek alespoň trochu pomohl. Myslete na to, že všichni jsme jen lidi a občas chybujeme. Je to lidské a naprosto normální, ale můžeme se snažit udělat aspoň něco málo pro to, aby těch chyb bylo co nejméně.