Kam s ním? 7 typů, jak se zbavit starého oblečení
Dostala jste pod stromeček nové kousky, ale do skříně se nevejdou? Je čas zbavit se oblečení, které už nenosíte a třeba i přispět na dobrou věc.
Je vám líto džínové sukýnky, kterou jste nosila v patnácti, ale už se do ní nevejdete a tak má čestné místo ve skřni už několik let? Co kdyby se někdy hodil obří svetr s kočičkami? Takhle se ale nikdy ničeho nezbavíte a pokud se nepřestěhujete na zámek, kde je v každé místnosti komoda, nejspíš se za chvíli nebudete vejít do svého bytu. Pokud držíte v ruce nějaký kus oblečení a nejste si jistá, co s ním zamýšlet, položte si otázku, která se nám osvědčila: „Nosila jsem to v posledních dvou letech?“ Pokud Vaše odpověď bude, že jste to měla maximálně dvakrát na sobě, je rozhodnuto, že ta věc půjde z domu. A hotovo! To je celé. Tímto stylem se zbavíte věcí, které by mohly ještě najít svůj užitek jinde. A proto přicházíme s typy, kde by mohlo skončit Vaše oblečení.
- Nejjednodušší možností jsou velké plechové kontejnery určené na textil. Barvy se mohou lišit (oranžová, červená, zelená,modrá, bílá), ale vždy je na nich velký nápis TEXTIL. můžete do nich vyhodit oblečení, ale i boty (pár zabalený v tašce), textil (např. bytový, úklidový). Věci by měly být čisté, protože mohou doputovat do potřebných sociálních zařízení a věci, které už dosloužily poputují do továren, kde se z nich vyrobí nové užitkové věci. Je to nejjednodušší a také nejkratší cesta, jak se zbavit starých kousků. Cestou domů se zkuste podívat, kde máte nejbližší kontejner.
2. Sue Ryder je další z možností. Je to obchod pro už jednou zakoupené zboží. Peníze za zakoupené věci v této síti obchodů půjdou na pomoc seniorům. darovat můžete nejen oblečení a obuv, ale také porcelán, obrazy nebo i nábytek. Pokud uvažujete o této alternativě dárcovstvím, podívejte se na jejich stránky https://www.sue-ryder.cz
3. Vinted je aplikace, kterou si můžete stáhnout jednoduše do mobilu a její strategie spočívá v prodávání použitého nebo nového zboží už jednou zakoupeného. Kousky, které chcete prodat, vyfotíte, nahrajete spolu s popiskem a cenou a už jen čekáte, kdo se ozve.
4. UPCYKLACE se stává poslední dobou trendem. Módní designéři se snaží využít maximum z vyrobeného textilu a tak například ze zbytků a odstřižků sešijí plně nositelné oblečení a nebo sbírají použité a odložené oblečení, které znovu přešijí na jiný typ oděvu. Pokud máte kreativního ducha, zkuste ze starých jeansů ušít kapsář, nebo z obnošené košile obal na květináč. Pokud oplýváte představivostí, rozložte před sebe už nenošenou věc, a nápad, co s ní, přijde sám.
5. Vyměňte si oblečení s kamarádkami. Můžete uspořádat party, přichystat pohoštění a nad dobrým vínkem si zadarmo povyměňovat oblečení. Záviděly jste kamarádce top, který ale nikdy neměla na sobě? Je to dobrá příležitost, jak se zadarmo dostat k novým kouskům, aniž byste se musely bát, že se vám nevejde do skříně.
6. SWAP je další alternativou. Je to výměnný obchod. Darujete, dostanete. Swap akce se pořádají v Praze několikrát do roka různými organizacemi na různých místech. Je to pěkné zpříjemnění víkendu především v letních měsících, kdy se akce konají ve vnitroblocích, na zahrádkách nebo ulicích. Nemusíte se bát, když nemáte co přinést, i tak si můžete něco odnést domů. Příště zase přinesete něco vy.
7. SECOND HAND – to je cesta, jak za své oblečení dostat nějaké peníze zpět, ale pozor, ne každý takový obchod oblečení vykupuje. Některé sítě těchto obchodů mají své zdroje. V tomto případě doporučujeme se vyptat přímo na prodejně.