• Lifestyle  • Sousedské slavnosti Zažít město jinak oživí stovky ulic

Sousedské slavnosti Zažít město jinak oživí stovky ulic

Nadechni se pro město – to je letošní téma již 15. ročníku sousedských slavností Zažít město jinak. Udělejte si 19. září čas a zpříjemněte si den programem, který akce – a hlavně městské ulice a občané – nabízí.

Slavnosti Zažít město jinak už od roku 2006 sbližují sousedy a oživují veřejný prostor našich měst. V Česku zcela výjimečná akce ukazuje, co se stane s ulicí, když patří jen lidem a jejich fantazii. Právě oni stojí za programem i produkcí „své“ slavnosti. V sobotu 19. září akce oživí stovky ulic v Praze a v dalších 33 městech. Po koronavirovém jaru, kdy byly ulice vylidněné a společenské akce omezené či úplně zakázané, budou slavnosti příjemným zpestřením víkendového dne. Město se proměnilo a toho jsou si vědomi i organizátoři.

Letošní téma vyzývá k tomu zpomalit, rozhlédnout se a nadechnout se. Během samotných slavností proběhne minuta „společného dýchání pro město“. „Doufáme, že tato chvíle bude natolik silná, že nám dá energii uvést věci skutečně do pohybu,” říká hlavní koordinátor akce Martin Šotola ze spolku AutoMat.

K tématu Nadechni se pro město se pojí i vizuál Zažít město jinak od Michala Veltruského a Kristýny Fingerlandové. Pomocí hravých ilustrací inspiruje k sousedským aktivitám.

A na jaké aktivity se můžete těšit? Čeká vás burza vinylů, soutěž pomazánek, komentované prohlídky po okolí, otvíračka galerie (konkrétně nově vznikající Galerie Fasáda přetvářející patnáct okenních torz domu SmetanaQ – v 18 hodin se zde uskuteční vernisáž výstavy s názvem „Pohled do okna“), kurz vaření, workshopy a dílny (pro dospělé i děti), spousta hudebních vystoupení… bude to nabité.

Témata sousedských slavností se každý rok mění, ale princip zůstává stejný. Akce je nekomerční, založená na dobrovolnickém nasazení organizátorů a apolitická. Spolek AutoMat zajišťuje pražským lokalitám zábory veřejných prostranství, předává know-how a pomáhá s propagací. Jednotliví organizátoři pak připravují program a produkci akce přímo na místě.

Více informací, seznam jednotlivých lokalit a postupně i jejich program najdete na www.zazitmestojinak.cz.

Zdroj: Zažít město jinak