• Fashion Events  • Takový byl Fashion week 9.-15. 9. 2013

Takový byl Fashion week 9.-15. 9. 2013

Mohlo by se zdát, že jsem se v neděli večer vrátila z týdnu módy plná dojmů, zážitků a s bolavýma nohama. Pokud mám však přiznat pravdu, jsem spíše unavená, nakolik se nedělní počasí příliš nevyvedlo a vše zhoršovalo zdlouhavé čekání, přes to bych si v mnohých kolekcích vybrala svou srdeční záležitost, o kterou bych obohatila svůj šatník, jenž se zdá vždy tak prázdný.

Ten pravý týden módy začal vlastně až v sobotu brzy odpoledne. Den byl věnován českému designu. Publiku se jako první představili studenti pražské školy uměleckoprůmyslové a ústecké J. E. Purkyně a mladí talenti Young talents Range Rover Evoque selection. Mládí do módy vždy přináší svěží vítr, nádech budoucnosti a troufám si říci, že mnozí z nich mají mnohem více nápadů než jejich zkušenější kolegové. Dostalo se mi možnosti spolupracovat s mnoha začínajícími designéry, jejichž věk často nepřesahoval hranici 25 let. Držme jim palce! Jindra Jansová
Následovala přehlídka loňské vítězky soutěže Dreft black card Jindry Jansové a letošního vítěze Lukáš Macháček Lukáše Macháčka, jehož černobílá kolekce mě naprosto odzbrojila. Snoubí  se v ní mužský styl s ženskostí, sexappealem, nadčasovou barevností a výraznými zlatými doplňky.
Vidět Lukášovu kolekci na vlastní oči byl zážitek, nakolik svou práci již v mladém věku dokázal povýšit na skutečné umění.

Po pauze v programu následoval fashion talk s českými návrhářkami a šéfredaktorkami módních magazínů.
Vůbec po prvé se na mole sešly jména jako Liběna Rochová,
Klára Nademlýnská, Tatiana Kovaříková, Beata Rajská, Ivana Mentlová v konfrontaci s Barbarou Nesvadbovou (Harper´s Bazaar), Andreou Běhounkovou ( Elle), Simonou Rýdlovou (InStyle) a kritičkou Františkou. Moderátor doc. akad. soch. Rony Plesl vedl otevřenou debatu na téma Vývoj a význam české módy. Samozřejmě nemohla chybět otázka, která srovnává českou a světovou módu. Nepopírám, na toto často zmiňované téma jsem skutečně čekala ostrou debatu, neboť kdo jiný by o ní měl říci více než ti, jež jsou u nás nejpovolanější a k nimž české ženy vzhlíží. Stejně tak, jako slečna z publika, i já si myslím, že česká a slovenská móda ulice udělala za poslední dekádu obrovský krok od oceánu nevkusu a její ženy s hrdostí jejich vlastní dnes a denně dokazují, že ve světové zkoušce mohou obstát. Není již pravdy na tom, že nedokážeme experimentovat a bojíme se odvázat. Při pohledu na ženy a dívky okolo mě mi hlavou proletěla myšlenka, že všechny máme k tomuto tématu co říci a že my jsme ty ženy, které tvoříme Prague fashion week. O nás je česká móda. Nicméně, jak tato blondýnka neopomenula podotknout, stále tu chybí forma edukace, jež by přivedla módu mezi širší veřejnost.PWF

Kolekce Tatiany Kovaříkové zaujala hlavně výrazně ženskými střihy kombinovanými moderními prvky zatím co Beata Rajská se pro tentokrát držela kombinace střídmých barev, jemných ženských střihů a lehkých materiálů.

Nedělní den plný dešťových přeháněk se nesl ve znamení zahraničních značek, které můžeme znát z našich obchodních center, jako je Replay, Diesel. Další samostatnou přehlídku připravil módní dům Van Graaf, který je nám všem dobře známý díky sídlu na Václavském náměstí. Jeho kolekce zima 2013/2014 ukázala to nejlepší ze značek, které jsou v tomto domě k dostání.

Čekání před fashion stanem, kdy jsme se všichni krčili pod malou stříškou, se zdálo nekonečné. Říká se ale, že na nejlepší věci se vyplatí čekat, což platilo i v případě závěrečné přehlídky prádla světové značky La Perla, která si pro prezentaci své nové kolekce vybírala mezi světovými fashion weeky a světe, div se, zavítala do Prahy.
Měli jsme tak jedinečnou možnost vidět luxusní krajkové spodní prádlo, hedvábné košilky a župany v široké barevnosti inspirované exotickou Indií, které mnohdy zakrývalo pouze nejnutnější partie a přítomné pány tak doslova zvedalo ze židlí. Jak jsme si mohli všimnout, La Perla se ve své kolekci opět vrací ke PFWkalhotkám do pasu, které ale v kombinaci s lehounkými materiály neztrácejí na ženskosti a sexappealu.s moderními prvky. Ve večerní róbě nechyběly rudé korzetové šaty s nabíranou sukní, které by každá z nás rozhodně chtěla mít doma.

Sobotní večer zakončila přehlídka Beaty Rajské, jejíž modely vynikaly střídmou barevností, skvělou propracovaností a ženskými střihy.

Závěrečnou řeč pronesla top modelka Petra Němcová společně se zakladatelkami Fashion Weeku.
Závěrem můžeme týdnu módy popřát mnoho úspěchu do dalších let, aby se rozrůstal tak, jak se česká móda povyšuje každým dnem a abychom se jednoho krásného dne dočkaly budoucnosti, kdy i další světové módní domy budou prezentovat své kolekce v naší krásné matičce Praze.

 

Zdroj fotografií: Prague Fashion Week