Udělejte z chladu svého přítele
Otužování zvyšuje obranyschopnost a imunitu, podporuje regeneraci po sportovním výkonu a také má pozitivní vliv na naši mysl. Jak začít a vytrvat? Jaká potenciální rizika s sebou otužování přináší? A v čem spočívá Wim Hofova metoda?
Pravděpodobně víte, že otužování má pozitivní účinky na naše zdraví. Otužováním se zlepšuje imunita, snižuje se krevní tlak, dochází ke zvýšenému vyplavování endorfinů, vyšší tvorbě testosteronu a má vliv na činnost mozku a na naši mysl. Také podporuje regeneraci po sportovním výkonu a intenzivní zátěži. Otužilci překonávají své limity, posilují nejen své tělo, ale také vůli. Ti skalní vám určitě řeknou, že se cítí lépe – jsou odolnější, méně nemocní a také jsou spokojenější. Zní to skvěle, ale jak začít, otužovat se zdravým způsobem a vytrvat?
U otužování je hlavní začít pomalu. Můžete to zkusit např. při sportu, pravděpodobně běhání. Dejte si o vrstvu méně. Je ale důležité mít v teple oblast středu těla. Nelezte hned celí pod ledovou sprchu. Sprchujte se vodou o teplotě, na kterou jste běžně zvyklí, poté si proudem studené vody smočte jen nohy a ruce. Následně opět zvyšte teplotu a postup opakujte. Tak po týdnu začněte prodlužovat dobu sprchování studenou vodou a vystavujte jí i další partie. Hlavu chlaďte až jako poslední – na úplný konec si nechte část těla kolem šíje, která je na chlad nejcitlivější (nachází se zde zakončení centrální nervové soustavy).
Dbejte na pravidelnost, abyste si vytvořili návyk. Rychlé a intenzivní otužování zapříčiní to, že s ním brzy skončíte. Vystavování chladu spojte s něčím příjemným. Pusťte si při „ledové fázi“ oblíbenou píseň, dopřejte si za odměnu třeba šálek dobrého čaje nebo kávy. Přesvědčte těmito rituály svůj mozek, aby se na otužování těšil.
Ice ice baby
Možná jste už slyšeli o „Ledovém muži“. Plný zármutku ze smrti manželky a s desítkami myšlenek v hlavě seděl v parku na lavičce u zamrzlého jezera. Spontánně se svlékl a ponořil se do mrazivé vody. Jeho tělo bojovalo se šokem a s bolestí, popadal dech. Vytrval a po chvíli zjistil, že když se soustředí na hluboké dýchání, nastává něco, čeho nedosílil meditací, četbou ani cvičením – jeho mysl byla prázdná, cítil se klidný. Tak nějak zní příběh Holanďana Wim Hofa, který způsobil menší revoluci – s postupem času a znalostmi Tummo jógy sestavil metodu, která dnes nese jeho jméno a má čím dál více příznivců. Když zadáte tuto metodu do vyhledávače, určitě během pár okamžiků narazíte na nějaký kurz, který se jí zabývá. Je ale tento způsob otužování a „očisty“ pro každého, jak sám její tvůrce tvrdí?
Wim Hof říká, že každý člověk dokáže za pomoci speciálních dýchacích technik a kontrolovaného otužování vědomě ovlivnit autonomní nervový systém, a tím kontrolovat mnohé procesy ve svém těle. Možná si vybavíte lidi ponořené v kádích s ledem, ale než se dostaneme k samotnému vystavení mrazu, důležité je začít u samotného dýchání. Upozorňujeme, že při této technice dochází k hyperventilaci a možnému riziku omdlení. Wim Hofova metoda vhodná pro těhotné ženy, nedoporučuje se po infarktu nebo mrtvici, lidem s epilepsií a vysokým krevním tlakem.
Jak na to?
Sedněte si do meditativní pozice, zavřete oči a zhluboka dýchejte. Představte si, že nafukujete balónek. Udržujte stabilní tempo. Zavřete oči a opakujte asi třicetkrát nebo dokud neucítíte, že vaše tělo je nasyceno kyslíkem (pocity svědění, brnění, lehkého točení hlavy). Poté vydechněte veškerý vzduch a držte tak dlouho, jak vám to reflex dovolí. Díky hyperventilaci je vaše krev výrazně okysličena, tudíž bez nádechu vydržíte delší dobu – tu využijte k meditaci. Okysličováním může docházet k různým prožitkům, jako hučení v uších nebo obrazům před očima.
Tady je ale problém v tom, že dochází k vydýchání oxidu uhličitého, který jde s kyslíkem ruku v ruce – když je v krvi málo CO2, kyslík se nedostane do tkání. V krátkém měřítku, kdy kvůli tomu dochází k pozitivnímu stresu pro organismus, to může být prospěšné, ale při neuvážené pravidelnosti by tím mohl utrpět mozek, který je na nedostatek kyslíku a zvýšený stres citlivý.
Reflex vás donutil se nadechnout, udělejte to tedy pomalu, ale pořádně, do maximální kapacity plic. Jakmile je váš nádech na maximu, nevydechujte, držte vzduch v plicích a cca 10–15 sekund, sledujte, jak se vaše tělo plní energií (znovu okysličuje). Následně pomalu vydechněte, tím ukončete první kolo. Celý postup dvakrát zopakujte. Po ukončení posledního kola minimálně 5 minut vleže relaxujte a odpočívejte. Bude se vám točit hlava, ale jinak byste měli být plni energie a dobré nálady.
Nastává čas pro přesun do ledové vody (s nejvyšší pravděpodobností tekoucí ve vaší koupelně). Dle vaší osobní preference a otužilosti se v celkem třech jednominutových intervalech s třicetisekundovou pauzou sprchujte ledovou vodou.
Rozdíl mezi lékem a jedem je v dávkování
Mezi benefity Wim Hofovy metody se řadí pozitivní vliv na imunitu a na léčbu autonomních nemocí (např. lupénka, artróza), zrychlení metabolismu, redukce chronického stresu pomocí přímého vlivu na bloudivý nerv a parasympatikus a snížení výskytu zánětů v těle.
I kdyby vám praktikování této metody dělalo dobře, nedoporučuje se ji provádět častěji jak 2x–3x týdně. I přes všechny benefity nechtějte ohrozit vaše tkáně. Pozorujte reakci vašeho těla a držte se pravidla, že nic se nemá přehánět.
Tip: Pokud vás Wim Hofova metoda zaujala a chtěli byste se o ní a samotném Ledovém muži dozvědět více, mohla by vám udělat radost jeho jediná autorizovaná kniha.