• Fashion News  • Upcyklační projekt Nadace Veronica v Tschechisches Zentrum Wien

Upcyklační projekt Nadace Veronica v Tschechisches Zentrum Wien

V honbě za novými modernějšími oděvy často zapomínáme na naši planetu. Přitom stáčí trocha vůle a šikovné ručičky a ze starých nemoderních či poškozených věcí vzniknou nové neokoukané kousky, které nadále mohou složit svému účelu a obohatit váš styl. Upcycling Challenge Nadace Veronica vznikla ze stejného důvodu, dát starým oděvům nový smysl a výsledek pak prezentovat veřejnosti. Zatím poslední přehlídkou v rámci upcyklační výzvy byla módní přehlídka v Českém centru ve Vídni, které jsme se zúčastnili. Jak se přehlídka povedla se můžete přesvědčit na vlastní oči. Není načase více přemýšlet o slow fashion? Co myslíte?

Nadace Veronica a fast fashion

Brněnská Nadace Veronica, zaměřená na ochranu přírody a podporující nejrůznější ekologické projekty, se dlouhodobě zabývá i problematikou fast fashion. Prostřednictvím edukace ve formě nejrůznějších přednášek a workshopů zaměřených na minimalismus, navracení starších a poškozených oděvů do oběhu i začlenění folkloru do každodenního života, se snaží dávat lidem jednoduchý návod, jak žít udržitelnějším způsobem.

Vznik Upcycling Challenge

Upcycling Challenge vznikla v roce 2017 z podnětu ředitelky Nadace Veronika Heleny Továrkové. Ta oslovila návrháře s myšlenkou, dát staršímu či poškozenému oděvu z obchodů Nadace nové využití. Z textilního odpadu tak vnikají krásné a nositelné modely. Do projektu se postupně zapojili i studenti Ekotextilu v rámci jejich výuky. Všechny modely vzniklé v rámci Upcycling Challenge jsou pak prezentovány na módních přehlídkách či výstavách v České republice i v zahraničí, kde je může spatřit širší veřejnost.

Módní přehlídka ve Vídni

Na premiérové upcyklované módní přehlídce v prostorách Českého centra ve Vídni se představily brněnské návrhářky Klára Židková, Hana Kubešová, Marie Mukařovská Dress, Andrea Lojkásková Theó, Svetlana Kuliskova Art&Design a Zuzana Rusínová Hausfrau se svými kolekcemi. V rámci Upcycling Challenge se předvedli studenti středoškolského oboru Ekotextil design SŠUD Brno s kolekcí z pletenin a oděvy tvořenými jedinečnou technikou Art protis, která vznikla právě v Brně.

Klára Židková

WAITING. IN BETWEEN TIMES. IN BETWEEN COLLECTIONS.

Marie Mukařovská Dress

Andrea Lojkásková Theó a Svetlana Kuliskova Art&Design

POST-INDUSTRIAL LUXURY, Art protis

50 SHADES OF BROWN

Hana Kubešová

Ekotextil design SŠUD Brno

UPCYCLING CHALLENGE, pleteniny téma „Domov“, Art protis téma „Skryté“