Vitariánství aka RAW
Někteří z vás se již někdy setkali s pojmem vitariánství, pro někoho je naopak známější anglické označení raw food a někdo možná vůbec netuší, o čem je tu řeč. V takovém případě můžeme vypomoci dalšími českými ekvivalenty – živá či syrová strava. Jestli ani to nepomohlo a vy pořád tápete nad tím, o čem může tento článek být, čtěte dál (samozřejmě i vy ostatní) a třeba se i vám takový způsob stravování zalíbí.
Označení syrová je zcela na místě, protože se skutečně jedná o stravu, která neprochází tepelnými úpravami. Důvodů, proč je tento způsob stravování stále více oblíbený, je hned několik. Základní idea raw food vychází z přesvědčení, že tepelně upravené potraviny ztrácí své výživové hodnoty a naopak, tzv. živá strava si bakterie, enzymy, minerály, vitamíny a jiné mikroorganismy zachovává. Syrová strava nám má pomoci s detoxikací a živné látky v ní obsažené slouží k úpravě a pomoci při zažívání. Dalšími přednostmi je výskyt antioxidantů (předcházejí známkám stárnutí) či vyšší nutriční hodnoty.
Jídla jsou podle zásad této stravovací metody připravována například klíčením, mixováním či vysoušením max. do 42 ºC. K základům raw stravy patří přirozeně potraviny rostlinného původu – ovoce a zelenina, dále luštěniny, obiloviny, oříšky, semínka či bylinky. Luštěniny (čočka, hrách, cizrna, fazolky mungo), obiloviny (špalda, žito, oves) a semínka (řeřicha, vojtěška) můžete dát jednoduchým způsobem naklíčit a ještě tak svůj jídelníček obohatit, protože se v nich tímto procesem obsah tělu prospěšných látek zněkolikanásobí. Ze zdravotních důvodů není doporučována konzumace syrového masa či vajec, protože mohou obsahovat parazity a bakterie.
Každé pro má ovšem i své proti. Některé raw potraviny mohou být pro někoho hůře stravitelné, a způsobovat tak dotyčnému potíže. Nejčastěji to bývá nadýmání způsobené cizrnou nebo pohankou.
Samozřejmě se neočekává, že by tento způsob přípravy potravin vyhovoval všem. Vyzkoušejte si nejdříve třeba pouze několikadenní zkoušku – jarní detox – který by vám pomohl odbourat škodlivé látky, jež se v těle během dlouhé a náročné zimy nahromadily.
Pokud se obáváte toho, že byste každý den jen chroupali mrkev, přikusovali jablko a zajídali to naklíčenou čočkou, tak vězte, že existuje velké množství raw receptů, a to nejen na slaná jídla, ale také i na sladké dezerty. Inspirovat se můžete nejen českými blogy – Veganotic, Rawmania, Love of Raw, Kitchenette atd., ale i těmi zahraničními – Rawmazing, Raw Family, Sweetly Raw, Better Raw, Fully Raw aj.