• Lifestyle  • VIVA TOSCANA

VIVA TOSCANA

Toskánsko – kraj známý svým kulturním a historickým bohatstvím, stejně jako úchvatnými přírodními scenériemi. Na své si zde přijde každý, ať milovník památek a romantik či někdo, kdo rád poznává nové kraje s jejich krásami a životním stylem místního obyvatelstva.

Právě proto si tuto oblast pro svou letní rezidenci vybrala rodina římského podnikatele. Jejich požadavky byly jednoznačné- odpočinout si od ruchu velkoměsta a mít dostatek prostoru a zahradu, kde by si mohli hrát jejich tři děti. Proto se rozhodli zrenovovat jeden ze staletých kamenných domů na okraji malebného městečka Prato nedaleko Florencie. Realizace se ujal architektonický ateliér B-ARCH ve spolupráci se studiem Q-BIC, kterým se podařilo zachovat genia loci stavby, ale přitom ji plně přizpůsobit současnému životnímu stylu.

Dům prošel nutnou rekonstrukcí, byly vyměněny poškozené trámy, zrenovována celá střecha a vyměněna všechna okna a původní omítky byly pouze zasanovány. Vnitřní prostory doznaly dispozičně jen minimálních změn, všude byly ponechány původní trámové stropy, jež byly namořeny bílou barvou. Zachovány zůstaly také travertinové podlahy. O to větším překvapením se může zdát, že architekti zvolili čistě moderní nábytek. Tento kontrast však působí neobyčejně svěže a vnáší do interiérů domu potřebnou dynamiku. Pomyslným srdcem domu je prostorná a světlá kuchyně. Moderní skříňky v šedém laku byly doplněny travertinovými postraními panely a deskami a samozřejmě špičkovými spotřebiči, čímž vznikl jedinečný funkční celek, jenž ale nijak nenarušuje venkovský ráz stavby. Historickou atmosféru sem pak vnáší masivní vyřezávaný stůl. Na kuchyni navazuje obývací pokoj s jídelnou, které od sebe symbolicky odděluje pouze impozantní cihlová klenba. Retro černé židle a stůl Tulip v designu Eera Saarinena jsou zde doplněny romantickým bronzovým lustrem a torzem antické sochy. V obývacím pokoji nalezneme dvojici pohodlných gaučů BoConcept v zemitých tónech, jež přímo zvou k posezení se sklenkou dobrého místního vína. V přízemí se nachází také hlavní koupelna a pracovna s majestátní sakrální tapisérií představující nanebevzetí Panny Marie. Opomenuta však nesmí zůstat terasa za domem, jež je bohatě využívána zejména během parného toskánského léta.

Po kamenných schodech s dřevěnými stupni se dostaneme do prvního patra, které je vyhrazeno ložnicím. I zde se setkáme s bílými trámovými stropy a vintage akcenty, ať již se jedná o obrazy v masivních zlacených rámech, kované lustry či romantizující ratanová křesílka.

Poděkování a zdroj fotografií: Q-BIC, B-ARCH