• Lifestyle  • Vstupte do říše divů Salvadora Dalího

Vstupte do říše divů Salvadora Dalího

Central Gallery, která se nachází na Staroměstském náměstí, disponuje sbírkou umění tří slavných osobností – Alfonse Muchy, Andyho Warhola a Salvadora Dalího. Nyní vás zve na vylepšenou výstavu nejznámějšího surrealisty.

Expozice nepřehlédnutelného autora nápaditých až šokujících surrealistických děl poukazuje na podněty, které ho inspirovaly k vytvoření dnes již ikonických motivů, jakými jsou např. roztékající se hodinky, které měly symbolizovat relativitu času tak, jak ji popsal Albert Einstein, nebo sloni na tenkých nohou. Nahlíží i na Dalího dětství a odkrývá vztah s jeho celoživotní družkou a múzou Galou.

„Dalího, který je podobný spíše Alence v říši divů než člověku naší reality, přibližujeme prostřednictvím různých scén vytvořených v expozici, které mají navrátit návštěvníka do role pozorovatele, vtáhnout ho do děje a vyvolat v něm různé pocity, aby si vytvořil vlastní obraz o adorovaném umělci, či směšném kašparovi,“ uvádí k výstavě kurátorka Helena Kočíková.

Při návštěvě výstavy budete moct obdivovat umělcovy grafiky i sochy a také zhlédnout legendární snímek Andaluský pes, který v roce 1929 natočil spolu s filmařem Luisem Buñuelem. Poznáte i jinou, méně známou, stránku Dalího tvorby – budete si moct prohlédnout jeho vlastní kolekci šperků či parfémů nebo reklamní spoty, ve kterých vystoupil. Součástí expozice jsou také portréty od Václava Chocholy, který měl možnost Dalího fotografovat v 60. letech v Paříži.

Dalí řekl, že „jednoho dne budeme muset oficiálně přijmout, že to, co jsme nazvali realitou, je ještě větší iluze než svět snů“, tak vystupte ze všední iluze a přijďte se ztratit do jeho světa nadreality.

Nově zrekonstruovanou výstavu Salvadora Dalího, ale i další dvě expozice můžete navštívit ve všední den mezi 11. a 19. hodinou nebo o víkendu od 10 do 20 hodin.

Zdroj fotografií: archiv Central Gallery