• Lifestyle  • Filmový snímek Havel: Příběh o nejvýraznější osobě naší historie

Filmový snímek Havel: Příběh o nejvýraznější osobě naší historie

Co byste obětovali pro pravdu a lásku? Přečtetě si osobní doporučení redaktorky Pavlíny Lindové, proč byste měli vyrazit do českých kin na filmový snímek Havel.

“Celovečerní film Havel přináší příběh jedné z nejvýraznějších osob naší historie Václava Havla z jeho disidentských dob, kdy ještě nebyl slavnou osobností. „Portrét státníka nečekejte,“ slibuje režisér Slávek Horák. Film se soustředí na Havlův bouřlivý osobní život, kterému dominuje boj za pravdu a správnou věc, pronásledování, věznění a také milostné vztahy, vlastní pochyby a humor. V centru všeho je pak neobvyklý a o to silnější vztah s manželkou Olgou. Film Havel se odehrává mezi roky 1968 a 1989 a zachycuje dlouhou cestu a proměnu hlavního hrdiny od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let, přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce a celosvětovou ikonu. Dějiny jsou ale až v druhém plánu, film Havel nabízí především velký, vzrušující a málo známý příběh, jakých není ve světě mnoho.” – Bontonfilm

Mnoho filmových kritiků je k filmu skeptických. Film neukazuje na reálnou osobnost prvního prezidenta. Prý se zdá býti ve filmu ukázán jako “ňouma”. Ne všechna fakta jsou stoprocentně pravdivá. Na hodnocení Česko-slovenské filmové databáze se snímek objevuje spíše mezi průměrnými a jeho hodnocení 62% se nezdá býti příliš lichotivým.

Tento názor však nemusí sdílet všichni nadšenci filmů. Je důležité se na film dívat z pohledu diváka, který zná českou historii a ví, za co se Václav Havel zasloužil. Tento film, by vám měl rozšířit obzory v tom, co třeba ještě nevíte. Plusové body dáváme snímku i za perfektní provedení kamery, které se opravdu povedlo!

Zdroj foto: Bontonfilm