• Lifestyle  • VZHŮRU DO LESŮ!

VZHŮRU DO LESŮ!

Design takzvaných pasivních domů se v poslední době změnil k nepoznání a nejrůznější architektonické ateliéry po celém světě se předhánějí v tom, kdo vytvoří ten nejlepší! Jako jedna z mnoha ukázek může posloužit tento projekt studia LANG ARCHITECTS nacházející se v lokalitě Hudson Woods Nature Retreat, vzdálené necelých sto mil od kosmopolitního New York City. Toto místo je, nejen mezi Newyorčany, proslulé svou klidnou atmosfrérou a hlubokými lesy, jež poskytují dokonalé podmínky pro únik z této přelidněné metropole.

Oproti klasickým pasivním domům je tento projekt revoluční díky velkoplošným oknům, jež se plně otevírají do okolní lesnaté krajiny a propouštějí do intériérů maximalní množství denního světla. Sama koncepce celé stavby je vskutku jedinečná. Architekti si zvolili jako základní materiál dřevo, jež dokonale odráží samu podstatu okolní přírody. Dům vyvolává pocit, jakoby se ztrácel v hlubokých tónech zelené místních lesů, a zárověň poskytoval veškerý potřebný komfort a špičkové vybavení, jež vyžaduje současný lifestyle.

Základní konstrukční materiál je příznán bez vyjímky ve všech prostorách domu, ať již se jedná o vnější fasády, interiérové stěny až po podlahy. Díky tomu získal projekt i přes svůj moderní design velmi osobitou atmosféru, evokující pocit tepla a pohody. Sama hlavní obývací zóna působí velmi efektně, když se celou jednou stěnou otevírá do okolní krajiny. Nábytek v tomto prostoru byl proto vybírán v tlumených barvách, aby dotvářel celkový výraz. Kuchyňská linka, jejíž dvířka jsou ve stejném odstínu dřeva, jako okolní zdi, je doplněna ostrůvkem z tmavě zeleného mramoru, dovezeného z Itálie, jež jakoby odrážel temnou zelenou okolních lesů.

Ložnice a soukromé prostory v prvním patře jsou pak řešeny v čistě funkčním duchu bez zbytečných dekorací či ozdobných prvků, jež by jen narušovaly výhledy do okolní krajiny.

Poděkování a zdroj fotografií: LANG ARCHITECTS