• Lifestyle  • Zatočte s jarní únavou

Zatočte s jarní únavou

Potýkáte se každý den s nedostatkem energie a s vyčerpaností? V tom případě vám přinášíme pár rad, jak jarní únavě předejít a znovu nastartovat organismus.

Dlouhé zimní období se podepisuje na naší tělesné i duševní kondici. Cítíte se malátní a vůbec nic vás nebaví, ráno se musíte přemáhat vstát z postele? Podle lékařů se s jarní únavou, která nás trápí od února do dubna, potýkají až tři čtvrtiny lidí. Tělu po zimě chybějí vitamíny, sluníčko a odpočinek. Využijte naše tipy a zatočte s únavou raz, dva.

Doplňte vitamíny a minerály

V zimě jich příjímáme až o 20% méně než po zbytek roku. Největší úbytek je znatelný na vitamínu B a C, které přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání.  Kde je najdete? Vitamín C je obsažen v citrusových plodech, rajčatech, bramborách a červené paprice. Vitamíny skupiny B zas například v luštěninách či v pšeničných klíčcích. Podpořit své tělo můžete také vitamíny z lékárny.

Choďte na čerstvý vzduch a hýbejte se!

Stačí malé dávky pohybu a energie se vám do těla pomalu vrátí. Velmi důležitý je pohyb, zejména na čerstvém vzduchu. Pomáhá také pročistit hlavu a člověk se tak spíše vzpamatuje i psychicky.  Za chladných dní postačí dvacetiminutová procházka, pokud je hezky, vyrazte klidně i na hodinu. K ideálním aktivitám patří také plavání.

trekking

Pryč se špatnou náladou či depresí

Najděte si způsoby, jak se odreagovat a zabavit. Navštivte kino nebo divadlo. Televizi vyměňte za zábavnou knihu. Zajděte po práci na skleničku s kolegy a zkuste se vyhnout stereotypu.

Nestresujte se!

Stres prohlubuje pocit únavy a vyčerpání. Uvolnit stres pomáhá pohyb a nebo jakýkoliv sport na čerstvém vzduchu. Odbourat jej můžete i cvičením doma. Vhodná je jóga, nebo meditace – stačí 20 minut denně. Uděláte něco jak pro tělo, tak i pro duši – zkuste to.

jóga

 

Změňte svůj jídelníček

Lehčí a zdravější jídelníček obsahující velké množství zeleniny, ovoce a odlehčených jídel je plusem pro návrat organismu do původního stavu. Zkusit můžete také očistu organismu v podobě půstu, nebo detoxu.

Načerpejte slunce
První jarní slunečné dny, pokud možno, pobývejte co nejvíce venku. Sluneční paprsky přispívají k tvorbě vitamínu D, který je pro náš organismus důležitý. Jeho výborným zdrojem jsou také ryby. Sluneční záření navíc nepřímo zlepšuje náladu tím, že podporuje tvorbu hormonu serotoninu. Jeho nedostatek se projevuje smutkem, v těžkém případě dokonce depresemi. Hodně spěte a odpočívejte.

Nedostatek spánku oslabuje imunitu a málo spáku zvyšuje pocit únavy. Dle odborníků bychom měli spát 7 – 8 hodin denně. Naučte se odpočívat a spát tolik, kolik potřebujete.

 

sleeping girl

Posilujte imunitní systém

K jednomu nejúčinnějších posilování imunity patří celoroční otužování. Otužování vzduchem je nejdostupnější, otužování vodou nejúčinnější. Cvičte při otevřeném okně, na balkoně nebo venku. Po cvičení si dejte studenou sprchu a alespoň 1x týdně zajděte do sauny.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4