• Lifestyle  • Zážitkové Menu s příchutí temné satiry a další filmové tipy

Zážitkové Menu s příchutí temné satiry a další filmové tipy

Přemýšlíte zrovna o tom, na co zajít do kina, nebo u čeho pochillovat v pohodlí domova? Ochutnejte absurditu a napětí, zjistěte, jak to dopadlo s Wakandou po smrti jejího krále, nebo zajděte na okouzlující českou pohádku. 

Menu

Černá komedie šmrncnutá hororem (nebo chcete-li hravý horor pracující s černým humorem) od režiséra Marka Myloda je lahůdka ochucená absurditou. Děj filmu se odehrává během jednoho dne v luxusní restauraci Hawthorn, která se nachází na ostrově v severozápadním Pacifiku. Tam pro vybrané hosty připravil  samotářský a celosvětově proslulý šéfkuchař Julian Slowik (Ralph Fiennes) opulentní degustační menu. Celý ekosystém přijíždí ochutnat Margot (Anya Taylor-Joy), Slowikův velký fanoušek Tyler (Nicholas Hoult) a další hosté, mezi kterými jsou uznávaná kritička jídla (Janet McTeer), vysloužilý herec (John Leguizamo), manželský pár, tři finanční pracovníci. Margot už od prvního momentu nezapadá a potvrzuje to i skutečnost, že není na seznamu hostů. Nemá náročné chuťové pohárky a místo jídel, kolem jejichž přípravy se odehrává velké divadlo, by upřednostnila jídlo z fast foodu.

Strávníky obsluhuje dokonale oblečený personál v čele s generálkou Elsou (Hong Chau). Během večeře začíná houstnout atmosféra, jak dochází k odhalování tajemství jednotlivých hostů a šéfkuchař Slowik servíruje jeden nečekaný chod za druhým. S přibývajícími dramatickými a násilnými událostmi Slowik hosty čím dál tím víc znervózňuje, jelikož je stále patrnější, že jeho propracované menu má vyústit v šokující finále. 

Anya Taylor-Joy opět dostává prostor předvést, že se jedná o jednu z nejnadanějších mladých hereček současnosti. Herecký dojem zvládnou zanechat i její herečtí kolegové, jmenovitě především Nicholas Hoult. A při Fiennesově tlesknutí by možná nadskočil i Voldemort. Nápad, satira a moment překvapení za mě fungují převážně v první polovině snímku, i přes to, že dostal veškerou mou pozornost, jeho chuť se lehce vytrácela. Tvůrci divákovi občas servírují nepravděpodobné situace mimo lidské chápání, ale díky absurditě a nadsázce mají takové momenty své místo. Jedná se o znepokojivé a rafinované umělecké dílo na filmovém plátně i na talíři. 

Black Panther: Wakanda nechť žije

Už od nečekaného úmrtí Chadwicka Bosemana se spekulovalo, kdo ve světě MCU převezme brnění Black Panthera a stane se následovníkem krále T’Chally. Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong’o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. Čekají vás úchvatné záběry, parádní soundtrack a emoce od samého začátku. 

Princezna zakletá v čase 2

První díl Princezny zakleté v čase v roce 2020 ukázal, že i v Česku se dá točit fantasy pohádka, filmový žánr, který v tuzemsku prakticky nevzniká. Snímek posbíral nadšené ohlasy domácích i zahraničních diváků. Kromě návratu starých známých postav se můžete těšit i na dechberoucí lokace, z nichž nejvýraznější je magického město Ayra. Film navíc disponuje nejvíce digitálními triky v historii české kinematografie. Tentokrát se do popředí dostává mladá alchymistka Amélie (Eliška Křenková), která získá akázanou kouzelnou moc: dokáže částečně ovlivňovat tok času. Zneužívání nových schopností ji však rozštěpí v čase a Amélie ze současnosti se tak setkává s Amélií z minulosti, která ji od té chvíle provází na každém kroku. Z dávno zapomenutých temnot času navíc povstává nová hrozba, alchymista nazývaný Pán run (Ján Jackuliak), který touží získat vládu nad veškerou magií v Oberonu. Aby se mu to podařilo, musí Amélii připravit o vládu nad časem. Amélie se spolu se svými nerozlučnými přáteli princeznou Ellenou (Natalia Germani) a princem Janem z Calderonu (Marek Lambora) vydává do kouzelného města Ayra, kde sídlí Společenstvo alchymistů, které se zapřísáhlo magii ochránit. Po jeho boku se Amélie musí postavit nejen dosud nejmocnějšímu protivníkovi, ale také svojí vlastní touze po zakázané moci.

To nic, drahá

Život v komunitě Victory je sluncem zalitá idyla, ve které bujaré večírky plné drahých koktejlů nekončí kocovinou, ale líným ránem s vůní slaniny linoucí se útulnou domácností. Chlapi se před domem přátelsky špičkují a vyprovozeni polibkem na rozloučenou se vydávají na pár hodin do naplňujícího zaměstnání, aby jejich krásné manželky doma mohly s písničkou na rtech vypulírovat každý kout, zajít si na nákup a hodinu baletu a přichystat několikachodovou večeři jen proto, aby i s porcelánem letěla ze stolu na podlahu na úkor pravidelnému sexu. Idylka. Tak v čem je háček? Psychologický thriller režisérky Olivie Wilde, ve kterém si zahráli Florence Pugh, Harry Styles či Chris Pine, určitě stojí za to vidět. 

Fabelmanovi

Novinka Stevena Spielberga je poctou filmařině jako takové. Mladý muž Sammy Fabelman, který vyrůstá v Arizoně po 2. světové válce, objeví zdrcující rodinné tajemství a zkoumá, jak mu síla filmů může pomoci poznat pravdu. Spielberg navíc nijak nezakrývá, že se ve filmu vrací do vlastního dětství.

Enola Holmes 2

Druhý díl úspěšné Enoly Holmes dorazil na Netflix 4. listopadu. Enola (Millie Bobby Brown) vyšetřuje svůj první opravdový případ. Rozlousknout záhadu zmizelé dívky jí ale budou muset pomoct kamarádi a taky bratr Sherlock. Čeká vás více akce, více vtipu a ještě více Henryho Cavilla, který je Enole důstojným parťákem, zatímco jeho bratr Mycroft tentokrát sedí pouze mimo záběr kamery. Sequel znovu připravil režisér Harry Bradbeer a co se hereckých posil týče, můžete se těšit na Davida Thewlise. Ten si po záporných rolích ve filmu Wonder Woman a seriálu Sandman znovu střihne padoucha. 

Prokletá romance 

Už je tomu patnáct let, co se Giselle s Robertem vzali, ale Giselle je ze života ve městě rozčarovaná. Pár se rozhodne přestěhovat rozrůstající se rodinu do ospalého městečka Monroeville, kde snad najde pohádkovější život. Situace se však bohužel nenapraví tak rychle, jak Giselle doufala. Dlouho očekávané pokračování hitu Kouzelná romance si můžete pustit na Disney Plus.

Avatar: The Way of Water

Na pokračování největšího blockbusteru Jamese Camerona, na které jsme čekali dlouhých třináct let, snad ani nemusím upozorňovat! Ale kdyby náhodou… Druhý díl se opět odehrává na fiktivním měsíci Pandora více než deset let po prvním filmu. Jake a Neytiri mezitím založili rodinu a řeší problémy spojené s dorůstajícími dětmi, které se vzdalují svým rodičům. Paralelně s tím jim hrozí nebezpečí ze strany lidí a navrátivšího se plukovníka Quaritche, hledají proto útočiště u jiného klanu lidu Na’vi. Rostoucí hrozba má ale mnohem větší záběr než jen jednu rodinu. Také se těšíte na 15. prosince? Já moc, protože nic epičtějšího jen tak neuvidíme. Přemýšlím, kolik lidí letos dostane jako dřívější vánoční dárek lístky do kina. V současnosti se navíc už pracuje na dalším pokračování, které už je natočené a je ve fázi postprodukce s premiérou stanovenou na konec roku 2024.

Na závěr přidávám ještě dva seriálové tipy:

1899

Temné netflixovské drama. Historický mysteriózní seriál, ve kterém hrají Emily Beecham, Anuerin Barnard, Andreas Pietschmann nebo Miguel Bernardeau, sleduje cestující na obrovském parníku, kteří pocházejí z různých kultur a prostředí. V jednom jsou ale jednotní – v nalezení lepšího života v USA, kam loď směřuje. Uprostřed nekonečných zrádných vod Atlantského oceánu narazí cestující z lodi Kerberos na největší záhadu svého života – loď Prometheus, která byla několik měsíců pohřešována a je unášena po otevřeném moři. Jejich dosud celkem poklidnou cestu tento střet změní v děsivou noční můru.

Wednesday

Pár let po událostech z pokračování Addamsovy rodiny se opět setkáváme s nyní již puberťačkou, jež našla zalíbení ve výstředním gothickém looku a která má alergii na barvy. Wednesday Addamsová to nemá ve škole lehké a za posledních pár let jich vystřídala opravdu mnoho, což ji přivedlo až na podivný internát. Dospívající gotička ale přitahuje průšvihy i tady a brzy zjišťuje, že na zdejší škole nesmrdí jen ředitelka a spolužáci. Jedná se o velkou fanouškovskou záležitost, která si dává záležet na burtonovské atmosféře a přináší zpět postavy, jako je strýček Fester, či původní představitelku Wednesday Christinu Ricci. Tento seriál pro mě byl dalším z důvodů, proč si zapnout Netflix. Velmi si užívám náležitou porci černého humoru, atmosféru internátní školy pro vyvrhele a to, jak se Jenna Ortega s rolí Wednesday popasovala.