• Lifestyle  • Zbožňovaný: Jiří Bartoška jako švihák lázeňský v novém snímku Petra Kolečka

Zbožňovaný: Jiří Bartoška jako švihák lázeňský v novém snímku Petra Kolečka

Nevěra se nikdy nevyplácí a sám o tom ví i pediatr Zdeněk, Jiří Bartoška, který se s odchodem do důchodu rozhodne ukončit téměř 40 letý „románek“ se svou kolegyní Danou, Ivanou Chýlkovou. Nová česká komedie režiséra a scénaristy Petra Kolečka přináší divákovi pohled na idylickou rodinku, která se ale během jednoho odpoledne potká s realitou.

Velice uznávaný pediatr Zdeněk, Jiří Bartoška, odchází do důchodu. Nejvíce se ale těší, jak bude trávit poklidné chvíle a léto se svoji ženou Olgou, Zuzana Kronerová. Tuto harmonickou myšlenku mu ale pokazí jeho odmítnutá milenka Dana, Ivana Chýlková, která vztah a sympatie se Zdeňkem udržovala celých 38 let. Potom, co ji Zdeněk oznámí, že ve vztahu dál pokračovat nechce a rád by si užil zaslouženého klidu, se rozhodne jít s pravdou napovrch a naruší tak odpoledne s jeho vnučkou Anetou, Martina Czyžová, Olgou a nenáviděným zetěm Karlem, Jiří Langmajer. Scéna zhrzené Dany a následná konfrontace mezi Danou a Olgou mají za následek jediné – Zdeněk dostane infarkt, který způsobí jeho následnou nesamostatnost Nejvíce na tuto situaci doplácí vnučka Aneta, která přes prázdniny píše několikastránkovou esej právě o dokonalém a zbožňovaném dědečkovi. Její iluze se tak během krátké chvíle rozplynou a ona neví, jak dokončit svou práci.

Kdekdo by řekl, že podváděná manželka Olga si bude situaci brát k srdci nejvíce, ale jak tvrdí ona, věděla to od samého začátku. Olga v další fázi filmu přistoupí na Danin návrh s tím, že se o Zdeňka bude starat, jelikož je přeci také z nemocniční branže. A když se starat chce, tak ať se stará. Jejich dcera, Petra Hřebíčková, situaci bere tak nějak podobně, jelikož to věděla společně s maminkou.

Film končí, řekla bych, klasickým happyendem, kdy přes trochu i nesmyslné dějové linie, které si myslím zpozorní každý divák, se Zdeněk navrátí domů k Olze, která znovu nastolí její rutinu ve vaření a pečení oblíbené kefírky. Aneta za pomoci babičky dokončí, i přes tvrdou realitu, svoji práci se závěrem, že každý chlap se vlastně chová stejně.

Celkové zpracovaní filmu bylo občas dosti chaotické, a i přes úspěšné snímky Petra Kolečka, které má již za sebou, tento film postrádal rozsáhlejší děj. Nadruhou stranu některé pasáže a okamžiky diváka ale pobaví, jelikož se snímek opírá o krutou realitu vztahů a ne jeden z nás jsme něco podobného nezažili. Podáváné herecké výkony jsou v realistických situací vystiženy na výbornou, nejvíce tedy Zuzana Kronerová, zahrála svou roli Olgy, podváděné manželky, senzačně.

Film zaujme svým dějem každého diváka, který hledá „oddychovku“ na večer. I přes občasné pasáže, které buď nedávají smysl po dějové stránce nebo si člověk říká, že to tam musí být asi navíc, si v něm ale každý najde kousek toho svého, ať už humoru nebo poučení.

Archiv fotografií: Bioscop.cz