• Lifestyle  • 10 tipů, jak zvládat stresové situace

10 tipů, jak zvládat stresové situace

Může vás překvapit, že biologický stres je relativně nedávný objev. Teprve koncem padesátých let endokrinolog Hans Selye identifikoval a zdokumentoval stres, i přesto, že stres jistě existoval už před tím. Ovšem objevy doktora Selye vedly k novému výzkumu, který pomohl milionům lidí vyrovnat se se stresem.

My jsem si pro vás připravili 10 tipů, které vám pomohou se se stresem vyrovnat.

 1)Poslouchejte hudbu

Pokud vás zaskočí nepříjemná situace, zkuste si odpočinou poslechem nějaké relaxační hudby. Zvuky klidné hudby mají pozitivní vliv na mozek i tělo. Můžete také zlepšit krevní tlak a kortizol, hormon spojený se stresem. Můžete zkusit klasickou hudbu nebo se zkuste zaposlouchat do zvuků přírody.

2) Zavolejte někomu blízkému

Když pociťujete stres, dejte si pauzu a zavolejte někomu blízkému a promluvte si o svých problémech. Dobré vztahy s přáteli jsou důležité pro každý zdravý životní styl. Slyšet uklidňující hlas vás může uklidnit již po chvilce a dostanete pohled na váš problém z jiné perspektivy.

3) Mluvte sami se sebou

Ať to zní jakkoliv bláznivě, mluvte sami se sebou. Povídejte si nahlas, co je nutné udělat, pořadí úkolů a podobně. Slyšet to nahlas, pomáhá víc s utříděním myšlenek a vy pak můžete situaci zvládat klidněji

4) Dbejte na jídelníček

Stres a strava jsou úzce spjaty. Když se člověk nachází ve stresu, často zapomíná a nebo nechce jíst. A uchyluje se ke sladkostem, mastným snackům. Ale i když vám to přijde jako dobrý nápad „obalit si nervy“, není to tak. Snažte se vyhnou těmto pokrmům a vyměňte je za ovoce a zeleninu nebo za ryby. Ukázalo se že omega-3 mastné kyseliny, pomáhají snižovat příznaky stresu.

5) Smějte se

Smích uvolňuje endorfiny, které zlepšují náladu a snižují hladinu hormonů způsobujících stres, kortizolu a adrenalinu. Pusťte si nějakou show, u které víte, že vás rozesměje a zbavíte se stresu.

6) Pijte čaj

Velká dávka kofeinu způsobuje krátkodobý nárust krevního tlaku. Místo kávy a energetických nápojů dejte raději přednost čaji. Zkuste třeba zelený, obsahuje méně kofeinu než káva a obsahuje zdravé antioxidanty

7) Prevence

Většina typů, které zde již zazněly, poskytuje takzvanou rychlou pomoc, tedy rychlou úlevu od stresu.  Ale existují i některé způsoby, které poskytují dlouhodobější a postupnou pomoc. Jsou jimi různé meditativní přístupy, například jóga, tai chi apod. Jsou to způsoby, které kombinují jak fyzické, tak i duševní cvičení, jehož pomocí můžete předcházet stressu.

8) Cvičte

Cvičení nutně neznamená, že musíte zvedat činky v posilovně. Krátká procházka v obědové pauze nebo před prací vám také prospěje. Pohyb uvolňuje endorfiny a pomůže vám tedy zlepšit náladu téměř okamžitě.

9) Lépe spěte

Kvůli stresu občas může člověk trpět nespavostí. Bohužel nedostatek spánku stres ještě zhoršuje. Je to takový začarovaný kruh. Ujistěte se, že máte tedy dostatek spánku. Vypněte televizor, ztlumte světla a zkuste se před ulehnutím maximálně uvolnit. Spánek je tou nejdůležitější věcí při boji prosti stresu.

10) Dýchejte

„Zhluboka dýchejte“ – ať se to může zdát jako klišé, funguje to. Již buddhističtí mniši si uvědomovali, jak důležité je dýchání. Pro snadné tří až pěti minutové cvičení se posaďte na židli s nohama rovně na podlaze a rukama na kolenou. Nadechujte se a vydechujte pomalu a hluboce, soustřeďte se na plíce, jak se plně rozšiřují v hrudi. Zatímco mělké dýchání způsobuje stres, hluboké dýchání okysličuje vaši krev a tím pádem pomáhá.

Stres je nevyhnutelnou součástí života, ale to neznamená, že byste si na něj měli zvyknout nebo ho případně ignorovat. Příliš mnoho neléčených stresů může způsobit potenciální vážné problémy s fyzickým a duševním zdravím.

Dobrou zprávou je, že v mnoha případech je stres zvládnutelný. S určitou trpělivostí a několika užitečnými strategiemi.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5,