• Gastro  • Rebarborová marmeláda s levandulí

Rebarborová marmeláda s levandulí

Léto! Jak já ho miluji! A nejen pro sluníčko, typické horko, koupání, zmrzlinu, ledovou kávu, ale také kvůli tomu, co všechno nabízí. Je to doba hojnosti, čas, kdy dozrává spousta ovoce, zeleniny, ale i bylinek, je to doba žní…  A právě v tuto dobu se můžeme i my ženy tak trochu stát „čarodějkami“ a uvařit si spoustu „sladkých a lahodných dobrot“ a uchovat si je tak na pozdější časy. 

Navíc krásně provoní kuchyň po sladkém ovoci, a děti? Ty potají se lžícemi v ruce budou krást a ochutnávat ze sklenic plných lahodných tekutin v podobě nejrůznějších marmelád, džemů, sirupů, povidel či kompotů.

Samozřejmě se nemusíme striktně držet receptů, ale můžeme experimentovat. Není nic jednoduchého, než zkoušet a kombinovat nové chutě, pohrávat si s chuťovými pohárky….

Stačí se projít po své zahrádce, nasbírat plody a vrhnout se čile do práce. I u mě tomu není jinak! A když se stane a je nadbytek rebarbory a rebarborových koláčů na různé způsoby je již rodina přesycená, nezbývá, než se vrhnout na rebarborovou marmeládu.

Kdo miluje sladkou chuť podtrhnutou kyselým ocáskem (typická sladko-kyselá rybízová chuť), je tato marmeláda určená právě pro něj. A jak si takovou rebarborovou marmeládu s troškou levandule uvařit?

Je to velmi jednoduché, a pokud dodržíte množství, tak vše za vás obstarají pektiny obsažené v želírovacím cukru. Výsledek je tedy stoprocentně zaručen. A co tedy budeme všechno potřebovat?

1 kg již očištěné a oloupané rebarbory

500 g cukru krystal nebo želírovací cukr

350 ml vody

1 limetka nebo citron

4 lžíce sušených kvítků levandule

Postup:

Nejprve si očistíme stonky rebarbory a oloupeme. Pořádně opláchneme pod studenou vodou a necháme na utěrce pořádně okapat.

Osušenou rebarboru nakrájíme na drobné kousky a zlijeme s trochou vody, dokud se nerozvaří. Kdo nemá rád kousky, může rozvařenou rebarboru rozmixovat ručním mixérem.

Do takto připravené směsi přidáme cukr, já mám raději limetkovou šťávu (kdo nerad limetku, přidá šťávu citrónovou) a několik lžic sušené levandule. Vše vaříme, dokud marmeláda nezhoustne.

POZOR! Nezapomeňte občas směs zamíchat, a sbírat vzniklou pěnu. Pokud místo klasického cukru krystalu použijete želírovací cukr, bude Vaše marmeláda tužší konzistence, ale to vůbec nevadí, naopak.

Pokud je hmota uvařená, tak ještě horké lijeme do skleniček, zavíčkujeme a necháváme do vychladnutí dnem vzhůru, aby se víčka dobře přichytila.

No, a pak už nezbývá dodat – dobrou chuť! Věřte, že až vás bude chytat mlsná, tahle „sladká delikatesa“ skvěle uspokojí všechny vaše chuťové pohárky na maximum.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5