• Gastro  • 30minutová low carb kuchařka, už ji máte na své poličce?

30minutová low carb kuchařka, už ji máte na své poličce?

Otázka redukce váhy a zdravého stravování je velké téma pro většinu populace. 30minutová low carb kuchařka vám může pomoci ve vysněné cestě, ale stále je třeba myslet na zdravý rozum.

Knihkupectví Kosmas nám k recenzi zaslal kuchařku plnou nízkosacharidových receptů, které pomohly jejím tvůrcům, Katie a Giancarlovi Caldesi, zmírnit příznaky cukrovky a shodit několik kilo. Kuchařka krom receptů nabízí i několik článků zaměřených na výživové hodnoty a stravovací plán, který má pomoci k redukci váhy či jejímu udržení.

V první řadě musíme ocenit provedení kuchařky. Kniha je přehledná, u receptů nalezneme přesné gramáže potravin, výpočet energetické hodnoty pokrmu i fotografie, které jsou velmi kvalitně provedené. Samotné recepty jsou rozdělené do pěti kapitol- Bez vaření, Vejce vcukuletu, Jednoduchá jídla, Pro spoustu hladových krků, Delikátní recepty. Výhodou všech receptů je, že jsou hotové do třiceti minut. Nemusíte tedy dlouze stát u plotny, ale pokrm připravíte rychle. Proto je snadné si jídlo připravit do krabičky a vzít si ho do školy nebo do práce. A právě o to tvůrcům jde, připravit taková jídla, která budou bavit vařit všechny bez rozdílu na časové vytížení. My v redakci vyzkoušeli několik receptů, ale nejvíce můžeme doporučit Nudlový salát s pikantním tuňákem. Skvěle se hodí jak na oběd, tak na večeři. Zkuste si ho uvařit i vy!

Na jednu porci budete potřebovat:

2 najemno nakrájené jarní cibulky

1 balení nudlí shirataki nebo kanjakových nudlí

2,5 cm oloupaného a nastrouhaného čerstvého zázvoru

malá, najemno nasekaná zelená nebo červená chilli paprička podle chuti nebo špetka chilli vloček

šťáva z 1/2 limetky

1 lžíce rybí omáčky

1-2 lžičky tamari nebo sójové omáčky

svazeček koriandru, lístky nahrubo, stonky najemno nasekané

1 oškrábaná a nastrouhaná malá mrkev

100g tuňáka v konzervě nebo sklenici

1 lžíce arašídů nebo opražených semínek černého či bílého sezamu

Jarní cibulku dejte do misky se studenou vodou a nechte 5 minut nasáknout, aby ztratila štiplavost. Nudle propláchněte v sítku studenou vodou a nechte okapat. Zázvor, chilli, limetkovou šťávu, rybí omáčku a tamari smíchejte v misce. Přidejte koriandr, mrkev, okapanou jarní cibulku a nudle. Promíchejte. Pak přidejte tuňáka a opět lehce promíchejte. Salát přendejte do mísy, případně posypte ořechy nebo semínky.

Pokud trpíte cukrovkou 1. nebo 2. typu, věříme, že vám může být kuchařka ve stravování nápomocná. Obsahuje několik typů, jak si hladinu cukru v krvi hlídat, jaké potraviny jsou ideální a kterým se spíše vyvarovat. Samozřejmě mohou být články užitečné i lidem, kteří cukrovkou netrpí. Byli bychom ale velmi obezřetní. Pokud se v energetických hodnotách, kaloriích a zdravém životním stylu nepohybujete, doporučujeme vám informace hledat i jinde, než jen v této kuchařce. To, co vyhovovalo tvůrcům, neznamená, že bude vyhovovat i vám. A tohoto pravidla se držte pokaždé, když si budete zjišťovat něco o zdravém životním stylu. To, že byste si měli hlídat příjem zeleniny a ovoce kvůli cukru v nich, může být přínosné pro cukrovkáře, ale ne limitující! Zelenina a ovoce je zdrojem vlákniny, kterou naše tělo potřebuje, a tak zapomeňte na omezování typu “ovoce jen dopoledne, odpoledne zelenina.”

Velmi opatrní buďte i v případě přiložených stravovacích plánů. Každé tělo je jiné, a tak není možné, aby se každý člověk řídil plánem v jedné kuchařce. Nehledě na to, že autoři kuchařky doporučují k snídani kávu s 1 lžicí smetany nebo raději snídani úplně vynechat. Tři jídla jsou akorát, někomu stačí i jídel méně.. ano, ale doporučovat to celé populaci? Zapojme zdravý selský rozum a uvědomme si, že pokud máme fyzicky náročné povolání nebo jsme sportovci, nemůžeme jíst dvě jídla denně s energetickou hodnotou cca 1000 kcal. Mimochodem, taková energetická hodnota není zdravá ani pro batole.

Tím vším vám jen chceme říci, že stravování je běh na dlouhou trať a není potřeba se trápit nízkým energetickým příjmem. Pokud chcete hubnout, navštivte odborníka, zjišťujte si informace z více zdrojů a hlavně žijte! Nenechte se jídlem ovládat.

Co se týče shrnutí této kuchařky. Recepty v ní jsou chutné, živinově vyvážené a jednoduché na přípravu. Určitě stojí za vyzkoušení. Týdenní stravovací plány raději nedodržujte a experimentujte s recepty, skládejte je do dnů tak, jak vám vyhovuje a prokládejte je i vašimi oblíbenými pokrmy mimo kuchařku.