• Gastro  • 5 jarních light snídaní, které nastartují váš den…

5 jarních light snídaní, které nastartují váš den…

Jaro, to znamená spoustu slunce, energie, venkovních aktivit i samozřejmě již tradiční jarní obnovu šatníku. Spousta lidi se právě z tohoto důvodu snaží získat zpět formu, kterou ztratily v zimních měsících. Právě proto zde najdete 5 typů na chutné snídaně, které Vás rozhodně zasytí, uspokojí vaše mlsné chuťové buňky a při tom se žádným způsobem nepodepíší na váze.

Už minulý týden se počasí nádherně vyjasnilo, všude sluníčko, čerstvý jarní závan a o běžce, skateboardisty, cyklisty nebo i chodce na pražské Náplavce opravdu nebyla nouze. Instagram se začal plnit fitness progress fotkami s captions „jdu si zpět pro formu‘‘ a jinými motivačními citáty, ale jsme opravdu odhodlaní i mimo sociální sítě nebo je to jen jedna velká show pro naše followers? Pro ty, kteří ten slibovaný nárust svalové hmoty nebo úbytek tělěsné váhy myslí opravdu vážně, je tu připraveno 5 tipů na snídaně, které by jim měly hubnutí, resp. „honbu za formou“, zpříjemnit.

  1. Zdravá palačinka, nevěříte?

Dobrá, není to tedy úplně palačinka, nicméně až ochutnáte, poznáte, o čem mluvím. Postup přípravy je jednoduchý, potřebujete pouze čtyři ingredience, odtučněný tvaroh, banán a knackebrot (křehké chleby) a skořici. Křehké chleby pomažete vrstvou odtučněného tvarohu, nakrájíte na to banán, posypete skořicí a výborná dietní snídaně je na světě. Doporučuje se vypít také 0,5 – 1l vody vzhledem k tomu, že křehké chleby v žaludku nabobtnají a zajistí pocit sytosti na dlouhou dobu. Další plus je fakt, že banány jsou prokazatelným zdrojem draslíku, který je prospěšný např. pro chod nervového a svalového systému, zejména pro činnost vašeho srdce. Skořice krom toho, že výborně chutná, má také jednu téměř magickou funkci – snižuje hladinu inzulínu v krvi, čímž předchází stavu, kterému se lidově říká „když nás honí mlsná“.

knackebrot

  1. Na krok zpět do dětství…

Každý rád vzpomíná na časy, kdy mu maminka nebo babička připravovaly ty lahodné, ale zároveň přeslazené, ovesné a krupicové kaše s čokoládou, sušenkami, skořicí nebo banánem. Buďte v klidu, není třeba se těchto krásných vzpomínek úplně vzdát, jde pouze o to, že si ukážeme mnohem zdravější verzi. Klasickou ovesnou kaši si lze buď zakoupit již v krabici, ale problém je ten, že i když vám krabice naslibuje hory doly, stejně se zde s největší pravděpodobností vyskytují různá umělá sladidla a konzervanty, proto je mnohem lepší zakoupit si obyčejný pytlík ovesných vloček, nechat je předchozí večer povařit a ráno poté zalít odtučněným mlékem a přidat ingredience podle libosti. Výborná je např. směs lesní ovoce s jahodami, malinami nebo borůvkami. Jako sladidlo můžete dodat např. med, datle nebo také skořici. Milovníci ořechů si zde mohou vyhrát s nejrůznějšími kombinacemi mandlí, pekanů nebo např. vlašských či para ořechů.

ovesná kaše

  1. Weetabix suchary bez palmového oleje

I když pojem suchary nezní na první pohled zrovna vábně, křehounké Weetabix vám určitě zachutnají a dokáží, že i něco tak jednoduchého a zdravého, jako celozrnné, ječné nebo pšeničné slisované chleby, vám mohou zlepšit ráno. Jejich složení vás nejen  dobije energií, ale zároveň zasytí a polichotí i vašim chuťovým pohárkům. Weetabix se ve snídaňové misce zalijí horkou vodou nebo mlékem a nechají se 2 – 3 minuty odstát. Poté už je opravdu pouze na vás, o co vaši snídaňovou misku doplníte. Svěžest dodají mandarinky, pomeranče a broskve, výborná je take kombinace s jablkem, hruškou a skořicí. Pro ty mlsnější tu jsou bílé jogurty, ořechy nebo např. dětské piškoty. Pro ty úplně nejmlsnější hříšníky je povolena na vrchol jedna kostička devadesátiprocentní hořké čokolády. Tak proč nebýt i ráno kreativní?

weetabix 3

 

  1. Sladké snídaně nejsou pro každého

Každý je jiný a jsou tu i tací jedinci, kteří se cukru celý život vyhýbají a o nic jako ovesné kaše, nasládle jogurty či, nedej bože, palačinky, nestojí. Proč teda nezkusit i jinou alternativu v podobě lepených lisovaných chlebů, resp. namletého obilí s přidanou solí, vodou a droždím. Potravina je přirozená, bez mnoha upravování, čímž si zachovává optimiální biologickou hodnotu a nezatěžuje lidský organismus. Chleba je možné namazat opravdu čímkoliv, existují např. výborné paprikové nebo křenové veganské pomazánky, již zmíněný odtučněný tvaroh, jsou však i jedinci, kteří si rádi v ranních hodinách dopřejí dietní bílý jogurt a k tomu přikusují právě tento semínkový chléb, který není špatný nápad obložit např. ředkvičkami, salátem, okurkou nebo mrkví.

chléb

  1. Oldies Goodies

I když tento konečný recept originalitou opravdu neoplývá, kdo by pohrdnul starým dobrým ovocným či zeleninovým smoothiem? Jak to tak vypadá, mezi ty nejoblíbenější ingredience se stále řadí banán, jahody, pomeranče, jablko nebo např. ananas a hruška. Pro ty odvážnější je tu pak třeba mango, kiwi, tzv. dračí ovoce, nebo naopak celer, brokolice, okurka či špenát. Je také dobré si ranní smoothie doplnit o nějakou tu super potravinu jako např. chia semínka, která silně zlepšují imunitu, jsou silným zdrojem rostlinného vápníku a jsou i prevence proti vzniku např. Alzheimerovy choroby.

This July 21, 2014 photo shows strawberry banana chia breakfast smoothie in Concord, N.H. A tiny tablespoon of chia sees crams in tons of protein, fiber, healthy fats, calcium, iron, manganese, phosphorus, and omega fatty acids. (AP Photo/Matthew Mead)

zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6