• Styling  • 5 mladých českých návrhářů, které stojí za to sledovat

5 mladých českých návrhářů, které stojí za to sledovat

Už máte dost řetězcových obchodů a jejich nabídky? Zdá se vám, že je to pořád dokola stejné oblečení a vy si z něj nemůžete vybrat? Chtěli byste nosit něco originálního, co vyjadřuje vaši osobnost nebo prostě jen vybočuje z davu? Možná je čas porozhlédnout se po produkci českých návrhářů. A možná rovnou po těch, co jsou právě na začátku…

1# Lukáš Krnáč

Mladý designér zlínské Univerzity Tomáše Bati letos představil další přehlídku v rámci MBPFW a sklidil s ní úspěch. Lukáš často a rád používá netradiční materiály a ještě raději je využívá nestandartním způsobem. Jeho oděvy jsou trochu extravagantní, zároveň však veselé a hravé. Nebojí se používat výrazné barvy a vzory a rád svými modely provokuje.

Proč se zajímat o mladé designéry

Nová generace designerů velmi osobitě reaguje na světovou módu a co víc, dokáže s ní naprosto držet krok. Mladí designéři dnes nejsou snílci,  kteří chtějí navrhovat šaty pro princezny. Naopak, zajímají se o celkový vizuál značky, její příběh, bussiness plán a také propagaci. Jejich ambice jsou vysoké a mají chuť a energii měnit zavedená pravidla.

 

2# Daniela Pešková
Daniela je absolventkou Ateliéru designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM. Pro její rukopis je typický promyšlený minimalismus a rafinovaná elegance. Její kolekce jsou nositelné a nenáročné, přesto propracované do posledního detailu, barevnost volí spíše střídmou s výrazným akcentem. Není divu, že její tvorba je přirovnávaná k české Celiné.

Kde lokální designéry hledat

V posledních pár letech vyrostla po Praze ale i Brně a jiných městech spousta concept storů, kde se dají lokální designéři najít. Není výjimkou, že vedle již známých a zavedených designerských jmen v nich najdete i oděvy studentů uměleckých škol a nově začínajících absolventů. V poslední době také dostávají prostor na prestižním Prague Fashion Weeku a dalších přehlídkách současného designu jako Designblok, kde prezentují vlastní samostatné kolekce. A nebo si zajděte na UMPRUM výstavu diplomových prací.

 

3# Adam Kost
Designér je v současnosti studentem Ateliéru designu oděvu a obuvi. I přes mladý věk na sebe stihl již několikrát upozornit. Podle jeho vítězného návrhu se realizovala obuv pro značku Baťa. A také již druhou sezónu prezentoval svoji kolekci na MBPFW. Jeho talent je nepopiratelný a snad o něm brzy zase uslyšíme.

Cena versus kvalita

Říkáte si, že designérské kusy jsou příliš drahé, než abyste si je mohli dovolit? No, pojďme společně trochu počítat:  Studenti oděvu a mladí designéři musí každý jednotlivý kus oděvu vymyslet, oběhat obchody s materiály, vytvořit střih, oděvy ušít, nastylizovat, prezentovat, propagovat a prodávat sami. Za takovouto mravenčí práci dostanete velmi osobitý ručně šitý kus – většinou naprostý originál. Pokud bychom si tedy sečetli, kolik hodin a ruční práce bylo do jejich oděvu investováno, pravděpodobně zjistíte, že onen kus máte skoro zadarmo. Pokud to vezmeme i z jiné strany – takový kus většinou budete mít ve skříni mnohem déle, než ten z obyčejného obchodu. Dále jste investovali do lokální produkce a podpořili český trh i ekonomiku. A v neposlední řadě nezapomínejte i na to, že nejmladší generace designérů velmi často používá recyklované, bio nebo fair trade materiály.

 

4# Michaela Hriňová
Michaela je taktéž studentkou zlínské univerzity. Ve svojí tvorbě čerpá inspiraci z punk kultury, hornické třídy, street fashion nebo architektury. Její modely jsou efektní a výrazné, navzdory tomu jsou naprosto nositelné. Hra s velkými objemy a androgynní siluetou je jí blízká. Po stáži u známé české značky Chatty se její styl ještě více vytříbil, rozhodně se je tedy na co těšit dál.

Dá se to vůbec nosit?

Je důležité rozeznávat mezi přehlídkovým modelem a stylingem na fashion molo a reálným prodejním artiklem. Většina designérů již dnes pracuje s tím, že na přehlídku jsou outfity výraznější, aby jejich autoři lépe vyjádřili koncept a myšlenku celé kolekce. Do prodeje pak jdou kusy nositelnější nebo nová kolekce, která je „lehčího kalibru“ než ta přehlídková. A taky se málokdy stane, že byste si oblékli více než jeden výrazný kus najednou. Takže ano, jsou nositelné a určitě se jich nebojte!

 

5# Tereza Rosalie Kladošová
Její tvorba je výrazně zaměřena na nové pojetí a zpracování úpletu. Ten byl jejím hlavním tématem i ve školních projektech na UMPRUM a její vášeň pro „svetry“ jí zůstala i po skončení studia. Její tvorba je hravá a barevná, přesto se nemusíte bát si kousek od Terezy vzít na denní nošení. Posledním úspěchem je, že díky prezentacím na MBPFW byla nominována do soutěže International Woolmark Prize 2017.


 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6